| kyjonopsy a întrebat:

Vreau sa merg in seara asta la Hobitul 3d la cinema, dar problema e ca eu port ochelari de vedere cu dioptrie marisoara si mai trebuie sa pun o pereche de ochelari 3d peste.Filmul tine cam 3 ore. Poate fi obositor pentru ochi si sa mi se mareasca dioptria sau ceva? Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu are cu ce sa iti afecteze vederea. Poti purta ochelarii 3D peste cei normali si nu ar trebui sa intampini nicio dificultate, desi poate fi putin incomod. Dioptriile nu cresc, contrar credintei populare, din cauza obosirii ochilor sau suprasolicitarii acestora, ci asta se intampla oricum, mai rapid sau mai lent, in functie de evolutia miopiei. Asadar, poti viziona linistit filmul (care chiar merita vazut, dupa parerea mea happy ).

| AtateaConditii a răspuns:

Poi in caz ca te dor ochii iti dai jos ochelarii 3 D, stiu ca am fost si eu odata si port ochelari dar nu m-ai durut ochii, doar ca dupa ce i-am dat jos am vazut putin in ceata si cu ochelarii de vedere.