| sweetys a întrebat:

Vreau sa plec in Anglia sa muncesc. Ce ar trebui sa am in vedere? Adica preturi la chirie, mancare, ce acte am nevoie, cam ce suma de bani sa am pregatita pana imi gasesc de munca, si alte chestii de genul.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai pe nimeni acolo, te sfatuiesc sa stai acasa.

| Bondarel99 a răspuns:

In curand nici nu mai trebuie sa stii engleza cand te duci in Anglia. Doar vorbesti romana si vei fi inteles peste tot laughing

Referiror la intrebare, e bine sa te duci doar daca ai ceva asigurat. Adica sa vorbesti cu cineva care deja lucreaza acolo si poate sa te bage si pe tine, apoi iti cauti chirie in apropiere. E greu sa te duci si sa incepi sa iti cauti singur loc de munca.

| Freya1 a răspuns:

Pai de ce te duci in Anglia daca nu ai ceva de munca, cum sa te descurci, cunosti pe cineva?
Normal te duci cand ai pe cineva sau cand mergi la munca, sa isi fie asigurati bani.Si apoi da sa stii unde stai, ce cheltuieli ai si in functie de asta sa stii daca te duci sau nu.Nu poti merge intr-o tara straina si apoi vezi tu ce a fi.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Daca te duci singur este foarte greu. Depinde ce vrei sa inchiriezi, o camera intr-o casa, un apartament cu o camera, cu doua, cu trei etc, o casa cu 2-3 camere?
In ce zona o sa te duci? Preturile la chirii depind in functie de zona pentru ca sunt zone unde este mai scump si zone unde este mai ieftin.
Ca sa lucrezi legal obligatoriu ai nevoie de cont bancar si un act numit National Insurance Number, ceva similar cu o carte de munca. Este un numar care contine baza ta de date unde este "stocat" istoricul tau de munca in Anglia. De regula dureaza vreo 2 saptamani de la momentul apelului sa te programezi la interviu si inca vreo 2 saptamani pana iti ajunge acasa. Un cont bancar poate fi deschis in 20 de minute, iti trebuie doar pasaportul si o dovada de adresa pe care de regula o iei de pe o factura (cred ca poti cumpara ceva de pe eBay pe numele tau) sau o scrisoare de la locul de munca (daca reusesti sa-ti gasesti unul inainte sa aplici pentru contul bancar), doar ca o sa dureze cam 7-10 zile pana sa-ti vina cardul acasa. Am auzit ca este o banca care iti printeaza cardul pe loc, in vreo 10 minute.

Daca esti singur probabil o sa cheltui maxim 400 de lire pe luna pe mancare, la o medie de peste 10 lire pe zi cred ca e mai mult decat suficient. Altii poate cheltuie si 200 de lire pe mancare si se axeaza mai mult sa stranga bani.

Unde o sa lucrezi?
De regula daca nu stii engleza nu cred ca o sa te bage nimeni in seama, doar daca ai pe cineva care sa te ajute la tradus. Daca ai experienta in jobul respectiv o sa fie un avantaj poate decisiv pentru ca multi asta cauta.

"cam ce suma de bani sa am pregatita pana imi gasesc de munca"
Cand iti cauti o chirie, trebuie sa platesti un depozit care reprezinta chiria pe o luna jumate, bani pe care de regula ti-i da inapoi cand parasesti camera/locuinta. In acelasi timp trebuie sa platesti chiria pe o luna. Daca inchiriezi o camera care costa 550 de lire pe luna, de regula proprietarii o sa ceara un depozit de vreo 800 de lire. Deci doar pentru chirie ti-ar trebui lejer cam 1500-1600 de lire. Plus bani de mancare pentru o luna macar (ar trebui sa te astepti la ce-i mai rau, putini au viata usoara acolo). Trebuie sa-ti gasesti o chirie inainte sa te duci acolo pentru ca n-ai unde sa stai cand ajungi acolo, decat daca te duci la un hotel. Daca ai pe cineva acolo unde te poti caza si care te poate ajuta, atunci o sa-ti fie mult, mult mai usor.

| Ion976 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Poți face cont bancar la Revolut ( știu ca mulți evita Revolut din motivul ca îți cere dovada fondurilor, dar atâta timp cât banii băgați în revolut îs legali pui poza cu fluturașul de salariu sau de unde ii ai și nu e nicio problema ). Sau pentru un cont strict în UK se poate face cont la Starling bank. asta nu e chiar ca revolut. Se poate face 100% online cont da e banca reala și cu sediu fizic în UK și nici nu trebuie dovada de adresa ci doar id/pasaport dar la starling e doar în gbp și atat cont spre deosebire de revolut.

| gabriielaaa a răspuns:

Pai depinde sa stai la cineva în casă dai vor 50 lire pe săptămână cu actele îți trebuie o săptămână doua si mâncarea cu 20 lire te descurci. Găsesti usor la spălătorie pana te agazezi sau faci livrări.

| darrio2007 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Ai fost tu acolo si ai locuit cu 50 de lire pe saptamana? Te auzi ce spui?

| gabriielaaa a răspuns (pentru darrio2007):

Da stai cu mai multe persoane în locuită cel mai scump e 50 de lire. Nu te lo de nu stiu e scumpă casă de are internet si mai ales iarna cu căldură.

| darrio2007 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Asta nu la o casa cu chirie.

| gabriielaaa a răspuns (pentru darrio2007):

Pai e scump să ei una a ta

| darrio2007 a răspuns (pentru gabriielaaa):

In Londra chiria cea mai scumpa stiuta de mine, in Wembley Park, era 1200 de lire lunar.

| Ion976 a răspuns (pentru darrio2007):

Și in Birmingham cam cum e? Cam cu cât e mai ieftin decât la Londra?

| Ion976 a răspuns (pentru darrio2007):

O spui de parca 1200gbp lunar ar fi ieftin... personal știu pe cineva un UK și știu oferte pe acolo la restaurante cu pana la 1400. Pai dacă iei 1400 și doar pe chirie dai atâta. Ce dracu...

| darrio2007 a răspuns (pentru Ion976):

N-ai inteles bine. Daca mai pui si depozitul prima data cat este? E scump, asta am vrut sa spun.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ion976):

Nu am fost in Birmingham. Am lucrat in Reading, mult timp dar acolo munceam, acolo dormeam. Nu aveam treaba cu chiria. Apoi am revenit in Londra.