| Anonima975 a întrebat:

Vreau sa spun ceva și simt ca doar aici nu as putea fi judecata... Am doar 4-5 bluze și le port în fiecare săptămână. Nu am prea multe haine și deja mi-e rușine sa merg doar cu alea 5. Familia mea nu e foarte înstarita dar nici săraca. Pur și simplu nu știu ce sa mai fac ca sa nu ma simt penibil cu hainele mele.Sunt zile în care ajung acasa și îmi vine sa plâng dar nu vreau sa le spun alor mei pentru ca nu vreau sa se simtă prost.Credeți ca e jenant sa porți aceleași 4 bluze mereu?

18 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

De ce nu lucrezi ceva?

| sierra1 a răspuns:

Fă o vizită la magazine de haine SH, o să fii uimită ce poți face cu zece lel

| Celcestietot a răspuns:

Nu este deloc jenant. Cine rade de tine nu este omul lui Dumnezeu.

| Dismally a răspuns:

Relaxeaza-te, sunt doar haine, conteaza omul din ele nu cu ce este acoperit happy Degeaba dai mii de euro pe haine cand ai caracterul si inteligenta de doi lei...

| Anonima975 explică (pentru Dismally):

Și aia e drept dar îți spun sincer ca problema era ca am aceleași 4 bluze de 2 luni de zile. Ca nu simt eu nevoia de gucci sau asa. Știu ca omul e important dar totuși, și la exterior trebuie sa arate bine. Poate gândul asta vine doar din problema ca eu nu prea am și atunci am impresia ca e o problema cu asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima975):

Doua luni de zile? Eu inca mai am haine pe care le port si de 3-4 ani de zile.

| Dismally a răspuns (pentru Anonima975):

Poti sa le ai si de 2 ani, cat timp sunt spalate, nu sunt rupte care e problema? Nu ai de ce sa te simti inferioara fata de colegi, lasa-i pe ei sa-si cheltuie banii pe haine, tu pastreaza-i pentru ceva care este important pentru tine. Nu trebuie sa faci ce face turma...

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa vânezi reducerile sau sh urile sau sa ți iei în vacante joburi par Time sa câștigi câtiva bănuți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al naibii consumerism. De aia sunt utile uniformele alea la ceva.
E foarte bine si atat cat ai.
Cand eram in liceu si facultate purtam doar o pereche de blugi.
Aveam prea multe cheltuieli ca sa ma axez prea mult pe haine.

Bine, nici acum cand sunt in campul muncii nu am prea multe haine, din simplul motiv ca nu mi se pare nimic interesant sa investesc foarte mult intr-o garderoba vestimentara. Am suficiente haine cat sa nu port o saptamana aceleasi haine in fiecare zi, iar eu consider ca e suficient, minimalistic. De aia s-au inventat si masini de spalat, de calcat, uscat, etc.
Haine noi nu cumpar decat de maximum 2-3 ori pe an...cate o camasa, cate un hanorac, o noua pereche de blugi sau adidasi. Atat si nimic mai mult si sofisticat.
Bill Gates si Steve Jobs nu-si mai puneau problema asta si invarteau banii cu furci si lopeti.

| Anonima975 explică (pentru anonim_4396):

Știu ce zici dar totuși, sunt în liceu și ii o anumita presiune sociala pe care o simți în aer, mai ales ca e un liceu mai de fitosi unde cam jumate din copii au părinți bogați... E ciudat sa îl vezi pe unu ca hanorac de 500 de lei și tu... cum poți. Ma simt penibil și nu știu cum as putea face sa nu îmi mai pese

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima975):

Lasa sa fie ei bogati si aranjati. Cu siguranta asta e cel mai important. Deloc.

| Anonima975 explică (pentru anonim_4396):

Am încercat sa fac asta, dar deja sunt ca nu mai pot. Port același 5 bluze de 2 luni încoace... Ma simt ciudat deja

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima975):

Mai incearca sa faci astawinking
Termina cu superficialitatea asta. Nu-i pasa nimanui cu mai mult de doi neuroni in cap de cat de bine imbracata esti tu. Faptul ca vrei sa faci si tu geloase niste colege de la scoala pentru ca asta esti tu de fapt (tot geloasa), chiar nu te va ajuta deloc sa evoluezi intr-un om de calitate pe viitor, mai ales o fata agreata de baieti in mod natural, nu pentru cat de bine sclipesc hainele si machiajul pe tine.
Eu te inteleg perfect daca te plangi pentru faptul ca ti se pare ca n-ai haine de prea buna calitate, ori prea putine pentru cate ti-ar fi necesare. Dar sa ai haine/imagine doar pentru a face impresie printre restul de colege...imi pare rau, obisnuieste-te cu faptul ca te frustrezi degeaba pentru ceva care chiar nu merita.

| Anonima975 explică (pentru anonim_4396):

Wow, chiar ai dreptate. Adică am încercat și eu varianta asta sa ma concentrez pe viata mea și sa nu îmi pese de ce spun alții dar nu prea mi-a ieșit. Acum ca o spui tu e altceva, parca chiar are sens laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima975):

Pai haina-l face pe om? Nu e ok sa pui atata pret pe asa ceva. Ok, inteleg, te cam roade ca alte colege fac parada modei pe la scoala. Fiecare cu nivelul sau. La scoala vii sa-ti construiesti un viitor, nu sa faci sesiune foto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine este interesat de ceea ce porti tu si in ce zile si odata la cate zile porti nu stiu ce bluza, insesmna ca nu prea are viata sociala. Stai linistita. happy Mai bine asa, decat aia plini de figuri, care poarta ceva nou in fiecare zi.

| GirlOnline81 a răspuns:

". deja mi-e rusine sa merg cu alea."

Atâta vreme cât hainele (alea 4-5) sunt curate nu ai de ce sa-ți fie rusine.

| Andrei200202 a răspuns:

Doamne ce probleme pot avea unii, nu e nimic jenant in a purta 4 bluze intr o săptămână. Contează sa fie curate, și tu odată cu ele. Sincer si eu am cheltuit o mulțime de bani pe haine care acum zac prin dulap deoarece nu ma simt eu bine in ele. In rest ce sa zic, roaga te de părinți poate au sa iti dea un 50 lei sa iti iei vreo 2 haine daca tot asta vrei.
Stii care i faza, daca ai 10 bluze cand ai timp sa le porți pe toate? Mergi cu vreo 3 pe. tine o data sau cum? 4 bluze mi se par indeajuns