| BlueBloodd a întrebat:

Vreau sa trimit un colet prin posta.Trebuie sa il ambalez eu de acasa sau cei de la posta? Cum imi vin banii cand persoana respectiva ridica coletul?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îl ambalezi tu! Cauți o cutie potrivită, o coală de hârtie (pentru ambalaj), lipești cu scotch... Și scrii pe ambalaj ambele adrese. Folosește pix normal, nu stilou sau pastă cu gel. Scrisul poate deveni ilizibil, la un contact cu apa.
La Oficiul Poștal completezi un formular de expediere. Aici, din nou, scrii numele/adresa completă a expeditorului/ destinatarului.
Totodată, ai un spațiu unde scrii ce conține coletul și un alt spațiu, unde specifici suma solicitată (dacă îl trimiți ramburs► adică, destinatarul este obligat la primire, să achite expeditorului contravaloarea mărfii sau a taxei de transport).
La poștă, dacă întrebi la ghișeu, îți va spune când ajunge coletul la destinație. Oricum, el nu va fi ridicat de către destinatar, până nu plătește contravaloarea acestuia.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Da, coletul trebuie ambalat de catre expeditor. La posta, le vei cere oamenilor de acolo care iti vor depozita coletul, sa il trimita conditionat. vei cere pentru ridicarea sa o suma de bani. Banii ii vei primi dupa ce acel colet ii va fi inmanat distinatarului, chiar de la el, prin intermediul postei. Cei de la sediul la care tu ai apelat, iti vor da banii dupa ce persoana in cauza va plati coletul si il va ridica. #ajutasipealtiipetpu! Numai bine!