| Adrian_Doaga_2001 a întrebat:

Vreau sa va dati cu parerea de faptul de muzica din Romania, adica de ce nu mai este ea cum era o data, de ce nu mai este nostalgia aia, vibe d-ala misto din 2009-2012, cand ascultati Guess Who, Parazitii, BUG MAFIA, Grasu Turbofin, Spike si multi alti?

P.S Daca vreti puteti sa lasati si o parere despre manele nu sunt fan manele(gen nu ascult)dar parca nu mai sunt ele cum erau o data parca acum sunt cam de rahat!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nostalgia presupune dorinta de a merge in trecut.
Cum ar putea muzica prezentului sa creeze nostalgie?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare,

Referitor la acel vibe, presupun ca da... asa este, chiar nu prea mai este ca atunci, chiar daca nu prea ascultam unele persoane din cele mentionate de tine. Adica erau altele si mai faine, parerea mea.

Acum, referitor la acele manele... cum am spus eu mereu, nu exclud niciun gen muzical, ascultam de toate cand eram mic, si incerc sa fac la fel si acum, nu o sa incep sa zic ca nu suport un gen anume.

Insa, da... nu imi plac deloc noile melodii si cica "artistii" care le "canta", mai ales cei mentionati de tine. De altfe, de prin 2010 s-a cam dus totul.
Da, nu mai sunt cum erau odata, acum sunt diferite.

Ai intrebat de ce asculta lumea. Pai sa ne uitam putin la cei care asculta, majoritatea sunt copii, si asculta asta pentru ca alti copii din grupul lor asculta si se considera "diferiti si smecheri" sa zic asa. Asa ca, incearca sa se integreze in aceasta societate sau cel putin asa considera ei, pierzandu-si identitatea. Aceasta este doar o parere.

| Catrice a răspuns:

2009-2012 cam deja începea sa fie nașpa.
Asta îți plăcea ție ca și copil atunci, asta le place copiilor de acum. Simplu. O sa ii vezi pe ăștia în 10-15 ani cu aceeași chestie despre nostalgie despre perioada asta 2015-2020

| Mayhem666 a răspuns:

Nu eram mare fan a muzicii din Romania de atunci, si sunt fan si mai putin a celei de acum. Nu prea ascult muzica din Romania, in afara de Irina Rimes (tipa are melodii faine).
Sa nu mai zic de manele si populara. Daca le aud imi vine sa imi rup parul din cap.
De gen eu ascult dubstep, electro, EDM, trap, house, rock, si uneori si pop, dance si urban.
Mai sunt alte cateva genuri de melodii care le ascult.
Nu prea ascult mai nimic mainstream, foarte rar, doar daca e o melodie care chiar imi place.
De obicei ascult melodii care nu sunt foarte cunoscute, mai ales in Romania, pentru ca sunt straine si nu sunt facute de persoane extrem de faimoase sau cunoscute.

| Mayhem666 a răspuns:

Am uitat sa mentionez, daca vrei sa vezi ce ascult, du-te la playlist-ul meu de aici.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu știu ce sa zic. Dintre astia enumerati de tine doar Guess Who era mai ok. Nu suport trupe gen BUG mafia sau parazitii.

Oricum astazi avem trupe gen Robin and the backstabbers care fac cinste muzicii romanesti deci eu zic ca e mai bine decat atunci.

| Adrian_Doaga_2001 explică:

Sorry,am uitat sa mentionez"Si de ce se asculta acum, abi talent, ian, asteca adica genu asta de muzica"