| Mosotti a întrebat:

Vreau sa va spun cat de mult conteaza sa fim pregatiti psihic pentru ceva asa cum am mai spus pe aici, adica "e posibil sa se intample sa ma dezamageasca, trebuie sa fiu pregatit sa nu am soc".

Am tot spus asta si poate unii or zice ca "de ce sa ma gandesc asa negativ".

Am patit-o eu acum la ora 4, 15.

M-am cantarit (trecusera 10 ore de la masa, si la timpul asta fac cantarul mereu) si am constatat ca m-am mentinut in greutate 9 zile! Nu stiu cum, gandeam ca as fi ars 2600 kcal/zi si ca ce bine ca m-am mentinut asa.
Cand am calculat din tabel iesea 2300.
M-a luat o tristete, o dezamagire, o stare depresiva de m-a dat total peste cap.
De ce? NU MA ASTEPTAM la asta. M-a lovit direct in cap tare de tot. Adica de fapt era normal sa ma mentin cu 2300 alea.
Aveam niste 4000 si ceva 2-3 zile si nu am realizat ca aveam 1100 alte zile si media era 2300 de fapt si nu 2600-2700 cat imi dadea mie in minte.

Daca stiam si eram convins ca e posibil sa nu fie asa adica sa ard mai mult decat credeam, nu se intampla nimic. Ca alte dati asa a fost.

Asa ca mare atentie in relatia cu prieteni, cunostinte, iubiti, ca va loveste de 10 ori mai tare daca nu va luati in calcul ca e posibil sa va dezamageasca. Si asa patesc multi cand nu se asteapta. Macar sa nu se intample, dar sa fiti pregatiti in caz de ceva.
Nu e tot una cand eram pregatiti si s-a intamplat, si cand nu eram pregatiti, e o f mare diferenta.
Aud tembelia des "prietenu meu? Bagam mana in foc pentru el, am fost langa el la greu mereu, am mancat impreuna la mine acasa de n ori, cum e posibil sa ma tradeze, sa nu dea semn de viata, tocmai el? De la oricine ma asteptam dar nu de la el, sunt terminat/ta". Si la iubiti la fel.
Asta nu inseamna sa nu mai avem relatii, poate e bine, poate va fi bine o viata, dar sa avem in minte ca se poate intampla.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu m-am ingrasat cand am luat serlift vreo 5kg in 3 luni dar am slabit in 3 saptamani la 77, cat despre dezamagiri ai dreptate, eu unu numai am incredere in romani sunt ipocriti, mincinosi, trădători si da fac o generalozare pentru ca asta e adv

| Mosotti explică (pentru RAY):

Daca iei 5 in 3 luni si dai in 3 sapt, e bine asa.
Mda, nu e vb doar de romani, e vb de in general. Eu vad f multe cazuri in jur.
Chiar la mine, prietenul meu avea un prieten cica bun din adolescenta, i-a inchiriat ap ca asa a vrut ala sa stea, si si-a batut joc de casa astuia, si exact asa s-a intamplat "nu ma asteptam la el".
I-a platit chiria si utilitatile, dar i-a rupt plasa de la geamuri, i-a aruncat din mobila fara sa-l intrebe, asa ca nu i-a placut lui, fara sa puna ceva in loc, i-a aruncat covoarele, i-a scos mobila de pe balcon si a pus-o in camera fara sa intrebe, a batut cuie in perete sa-si puna TV-ul fara sa intrebe.
A stricat usa de la intrare, agata cand inchizi la toc.
I-a mutat deschiderea la usa frigider fara sa intrebe si dupa aia nu se mai inchidea bine ala, etc.
Fara sa dea nimic ca despagubire, fraier asta ca n-a luat garantie 1-2 chirii, dar na, a zis ca ii e prieten si ca nu e cazu.

Asta acum o luna! Dupa 22-24 ani de prietenie a lor. La bine era okey cand era vb de gagici, distractii si altele.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Noi doi semanam,vrem sa credem ca oameni pot fii buni, dar mann astea sunt doar iluzi, eu am fost pe discord, ce sa spun s-a intamplat ceea ce credeam, la cei care le-am facut bine au uitat de mine, am facut mult bine si mam ales cu nimic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu prietenul, așa cum zici, dar cum e să fie cu fratele sau cu alte persoane din familie cu care ai trăit o viață împreună. Nu ai trăit poate, revo română din 89, să vezi atunci ce dezamăgire pe toată lumea. ce șoc.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai eu am zis ca in afara de mama, tata bunici, oricine poate dezamagi, aici intra si fratii, rudele cu care ai trait o viata, dar asta am mai zis la o intrebare si anume la aia ce ati alege familia sau iubitul.

Am trait revolutia, cum nu? Stiu f limpede cum a fost, mai ales ca-s din Bucuresti.
Era o bucurie dupa cum am vazut atunci, multa lume se bucura ca a scapat de ceausescu si sperau la o viata mai buna, nu prea am vazut dezamagiri sincer.
Soc pozitiv pentru multi din ei.
Abia din oct 1990 odata cu liberalizarea preturilor au inceput sa apara produse, pana atunci era jale, aceiasi saracie in magazine ca in dec 89, deci stiu f bine si luna si toate datele, asta dezamagire a fost.
In martie 1991 deja la magazinul o mie una articole de langa unirii (se numea atunci Bucuresti Berlin magazinu, isi schimbase numele) erau TV color, video, camere video din afara pe valuta doar, de ex un TV color de 51 cm era 55000 lei ca valoare si sal era 10000, stiu si preturile si salarii si curs valutar la unele date.
Aparusera produse dar erau f scumpe, asta da, alta dezamagire pentru oameni dupa aia cu lipsa produselor pana in oct 90.

Aveai voie sa cumperi maxim 500 dolari pe an mi se pare, cu buletinul sau pasaportul. Deci si daca aveai lei nu puteai cumpara dolari sau marci ca sa iei TV ala care se vindea doar pe dolari (mare nesimtire sa dai doar pe dolari cand lumea castiga lei).
Dupa 91 da, era si in lei.

O cutie de bere era 80 lei la sal de 10000, scump rau, iar o ciocolata Milka 45 lei, aprilie 1991. E ca si cum acum ar fi 24 lei o cutie de bere sau cola la sal de 3000 lei cam, cum e acum net mediu.
Dar in nici un caz nu a fost dezamagire la revolutie.

| Catrice a răspuns:

Daca si aia e dezamăgire din care sa plângi, apai ma faci sa cred ca n-ai mai mult de cinșpe ani laughing
Chestia cu 'sa nu mai ai așteptări' cumva se învăța din experiențe.

| Mosotti explică (pentru Catrice):

Am 43 ani, era vb de principiu, nu de subiect in sine. Dezamagirile-s dezamagiri, nu cont varsta, fiecare are alt sistem de valori, nu sunt toti la fel, nu poti generaliza, poate pentru unu o chestie nu afecteaza, pe altul afecteaza, depinde, poti sa ai si 80 ani.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea era ca nu ești trecut cum trebuie prin viață.
Hai prima data mai zici ca na nu te așteptai, a doua oara merge, da' a treia oara deja nu mai merge. Daca trăiești in lumea ta unde totul e lrfect si are întâmpla cum îți închipui, dezamăgirile alea ar trebui sa fie găleată aia cu apa rece care sa te trezească.

| Mosotti explică (pentru Catrice):

Nu, dar in minte calculasem gresit.

| SilentRain a răspuns:

Asta e o lecție ce am luat-o cu mulți anii în urma, eu am deja temele făcute
Orice ființă umana e și un posibil trădător, inclusiv mamaie '

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Bine spus! Parintii nu, mama, tata, bunicii, bine daca tin la tine si te-au dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asta nu e bine sa iti propui anumite lucruri, pentru ca pe parcurs se pot intampla multe si daca nu reusesti sa iti atingi scopul vei fi dezamagit. Asta nu inseamna sa gandesti mereu negativ dar trebuie sa fii pregatit de orice.
Si pana la urma da-o incolo de greutate ca daca e sa o luam asa...cine te place, te place si cu cateva kg in plus sau in minus. Inteleg ca pentru tine conteaza dar nu mai fii asa dur cu tine

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu are nici o leg cu placutu, era vb de greutatea cu care sa ne simtim fizic confortabil, atata tot.
Si era vb mai mult de principiu, nu de subiect in sine, am prezentat o intamplare pe acest principiu, ca atunci cand nu te astepti la ceva, poti avea un soc cumva, si acest principiu se aplica si ne lovim de el 98 % in relatiile cu oamenii. In special in relatii de iubiti se intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Am inteles ce ai vrut sa zici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai luat-o urat rau de tot...
Sper ca undeva în adâncul mintii tale esti conștient ca nu caloriile alea in plus te-au facut sa ai starea asta.
Unde stai Mosotti, ca vin la tine sa te bat. laughing

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu, era vb de dezamagirea in sine ca nu a coincis ce imi imaginam eu cu realitatea.
Deocamdata stau undeva in Romania, haha, si da, nu kcal in sine cat diferenta intre ce gandeam si realitate, nici nu cont subiectul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da Mosotti, dar reactia pe care ai avut-o după acest mic lucru neasteptat e orice vrei tu dar nu o dezamăgire.
Fiecare e în felul lui, dar sensibilitatea are o limita, după ce o treci, e altceva.
Nu-i ca trebuie sa nu facem chestii sau sa ne impunem din start in cap ca, se poate întâmpla ceva rau sau neplăcut.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Am zis si la alte intrebari parca, ca normal ca nu pornim negativ, am specificat, poate dura treaba, relatia a la long si sa fie bine, doar sa fim pregatiti ca s-ar putea intampla la o adica, atat.
Eu fac invers, dau credit omului ala pana la proba contrarie, nu invers, adica nu ca nu ma bag in relatii cu oamenii doar pe baza ca nu va fi bine.

Chiar am si zis oamenilor care daca au avut o dezamagire in relatie, sa nu stea departe de ele, adica asa cum fac multi, ca asta ia orice sansa ca sa dea de ceva bun, din contra, incercam, mergem inainte, ca daca va fi bine? Eu asa gandesc.
Nu inseamna ca daca cineva ne-a dezamagit, ne vor dezamagi toti.
Si daca am 5 dezamagiri, incerc mai departe!
Ca dovada ca cine ma stie, stie ca-s f sociabil, deschis, prietenos, chiar daca unu din prieteni m-a dezamagit, nu generalizez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, sper ca ti-au trecut nervii. happy

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Au trecut nervii, ca abordez altfel treaba. Asta m-a facut ca de azi in colo sa nu mai tin deloc cont la mancare! Nu ma mai int ca 2300 sau 5000, pentru ca-s satul de mizeria de 2300 arse, asa ca sa ma p pe ele, fie ce o fi, tocmai ca nu merita sa imi mai fac draci, a fost un click care m-a facut sa gandesc ca nu merita sa-mi fac atatea probleme ce se intampla daca bag 7000 sau cat o fi, imi asum orice consecinta!

Si ma simt de descarcat din cauza asta. Vreau sa bag 5 ciocolate bag si gata, traiesc clipa, nu ma mai las umilit de limita jigodica si umilitoare de 2300.
Si daca urca greutatea, bag euthyrox, bag metabolismul in actiune tare si arzi 4000-5000 pe zi fara miscare in plus. Imi asum probleme cu inima, ca asa au aia cu hipertiroidism, il provocam daca se cere.
Am eu solutie acum, am crezut ca merge omeneste fara solutii extreme, nu-i nimic, rezolvam.

Sa ma f pe toate dietele, sa ma f pe "faceti sport", sa ma f pe astea.
M-am lasat umilit si calcat in picioare odata, de doua ori, de 101 ori, deja mi-a depasit limita azi noapte, gata, a pus capac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sărăcuţoiul de tine.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Stii ce ma gandeam eu? Cum le place la lume sa fie sluga corpului lor asa cum e si sluga la politicienii care le dau 2 lei pe munca lor, cum nu se sesizeaza sa zica pe dos "dar daca fac politicienii ce vrem noi? Dat fiind ca noi ii platim, daca face corpu ce vrem noi?", nuuu, toti se ploconesc, frumos, zic la general.
Cand vine unu care vrea sa fie el sefone, pare aiurea. Adica cuuum, sa nu mai ne umilim? Nu se poate domne.

La ora 3, 20 noaptea acum am rupt paine cu branza topita si patru chifle albe rumene si crocante cu Nutela, 2500 Kcal, si cu cele de peste zi, 3510! Aia e, dar m-am simtit domn. masa de zi a fost okey, paine integrala, branza si supa de legume, a doua fuse si de foame dar si de placere.

| MaryMaria333 a răspuns:

Asta puteam si eu cu unii AMICI. Ori is ocupați, ori așteaptă să faci tu pasul. Nu cred ca e ceva de rau.

| Mosotti explică (pentru MaryMaria333):

Aia ca-s ocupati este altceva, e normal ca omu sa fie ocupat in anumite perioade, ma refer la tradari, dezamagiri, comportamente urate, la greu te lasa, si asa mai departe.

Mai ales in rel de iubire ca de fapt acolo ma refer, te inseala, iti promite n chestii si minte, se poarta urat, te paraseste, te ignora la un moment dat. In prietenii se intampla mai putin asa, din contra, multe prietenii pe ce trece timpul se consolideaza si mai tare, se intampla si aici dar mult mai putin decat la relatii, contrar relatiilor cand cu cat trece timpul in multe cazuri se strica treaba.