| FreddieM a întrebat:

Vreti sa deveniti milionar? Daca luati o moneda de 0, 01 € si dublati in fiecare zi aceasta cifra, va sunt suficiente 27 de zile ca sa ajungeti obiectivul.
Pace si vremuri mai bune.
PS: Nu e tocmai o intrebare, doar ca ma simt generos in seara asta si va ofer gratis pontul.winking

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să dublezi moneda, trebuie să știi întâi despre ce vorbești.
Moneda, provine de la Juno Moneta, zeita protectoare a banilor.
Stop. Ca să înțelegi ce sunt banii, sunt semne, simboluri.
Sunt simboluri care facilitează tranzacțiile, schimburile de bunuri și servicii.
Monedele sunt într-un sistem economic.
Cine își permite să producă bani, sunt doar marile bănci, acestea generează mai multe monede, obiecte purtătoare de simbol al valorii, doar pentru nevoile mărite ale schimbului.
Astfel pontul tău gratis, adică fără valoare, are valoarea zero.
Cu alte cuvinte, nu ai spus nimic, și ai rămas la fel de sărac ca înainte, iar prin faptul că ai scris aici, nu ai produs valoare, bogăție cu el. NU ai produs monede. Ai înșirat cuvinte unul după altul.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Razi in sinea ta, sau chiar ai cazut in capcana asta? :) Ascunzi tu ceva! Pentru ca este doar un exercitiu pervers. Cuvintele 'moneda' si 'milion' au aprins niste imagini, ca daca generosul FreddieM il scria cu coli sau nasturi nu mai trebuia explicat. Doar rezolvat.
Genul acesta https://www.tpu.ro/......-coala-de/

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da, chiar ascund ceva. O să îți scriu în privat.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Eram sigura.
Ai citit intrebarea ca un profesor de economie si filosofie.
Economie filosofica. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Am citit-o ca un polimath, care știe multe, din multe domenii.

| SilentRain a răspuns:

Ești comic laughing)

| minrest a răspuns:

Stiu deja ca daca iau sume mari de bani, devin bogat; problema este ca nu am DE UNDE sa iau suma la care se ajunge, in vreo 12 zile, prin crestere exponentiala. Ce ne propui tu, este sa ne dam singuri banii.

| Dismally a răspuns:

La asta nu m-am gandit pana acum dar iti voi urma sfatul, imi mai trebuie doar moneda de 0, 01 € big grin

| Dorotheea21 a răspuns:

Chiar esti generos. tongue
Pastrezi tu milionul, si iau eu restul?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta mă trimite cu gândul la tabla de șah și grâul...parcă era grâu...

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da un bob de grau pe primul patrat pe al doilea doua pe al treilea partru si tot asa.Pe urma 8 pe urma 16 si tot asa.

| Andrei200202 a răspuns:

Si cum dublam? Pe ce de fapt