supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Vreți să facem un maraton de lectură într-un weekend? love struck Sau să citim o carte împreună. Eu citesc mereu cu un prieten și mi se pare fain să ai cu cine discuta ''la cald''.

Dacă vă încântă ideea, vă rog să-mi spuneți:
1) câți ani aveți
2) ce cărți preferați (ficțiune/nonficțiune, gen etc)
3) dacă aveți vreo sugestie de lectură, dar să se găsească ușor, în caz că nu poate toată lumea să o achiziționeze sau să o împrumute, adică să nu fie recent publicată și, dacă se poate, fără copyright (da, știu, greu, dar găsim noi ceva)

Oricum, dacă există doritori, o să mai vin cu niște întrebări love struck

NU o postez la Literatură, doamnă admină, că nu intră nimeni acolo și poate cineva vrea să participe chiar dacă nu e cititor înrăit.

10 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

1. 18 (19 in dec)
2. filosofie, istorie, stiinta, dezvoltare personala, economie
3. Desigur:
"Scurta istorie a omenirii" - Yuval Noah Harari, link: https://www.mediafire.com/download/yl7d2zndxpjo1ox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Un fel de club de lectură?
pe TPU?

Interesantă idee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aș fi interesata, dar unde ti clubul de lectura?
a) 17
b). Prefer:
Ficțiune: Fantasy, SF
Nonficțiune: Știință, Psihologie
Dar, pot citi orice. Nu mă limitez doar la favorite.
c). Ficțiune: ceva scris de Brandon Sanderson
Nonficțiune: ceva scris de Robert Sapolsky.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Super! Acum nu am timp, dar săptămâna viitoare o să pun mai multe întrebări pe TPU ca să vedem ce carte alegem, când are toată lumea timp etc. Eu mă gândeam să fac o sesiune pe hours. zone (nu aveți nevoie de cont, doar puneți un nick și puteți participa), ca să avem chat, să putem face listă de lectură fiecare acolo + avem timer, să vedem de câte ore suntem în maraton.
Exemplu: https://hours. zone/session/3HVtl8vGj
Și apoi cred că o să pun o întrebare pe TPU să rămână undeva impresiile de lectură etc big grin
Dacă aveți alte sugestii, sunt deschisă.
Vă dau cerere de prietenie aici, ca să vedeți când mai postez legat de maraton.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Super! Cunosc site-ul respectiv. Numai să nu ratez momentul când vei pune întrebările laughing. Eu aș prefera ca maratonul să se desfășoare între vineri și duminică. Atunci am cel mai mult timp să citesc. Sunt aproape sigură că voi participa. m ce

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Sigur se va desfășura într-un weekend, asta pot să promit love struck. Dacă nu primești notificare și nu comentezi, o să-ți trimit eu mesaj sau felicitare, deci stai lin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Mulțumesc!

| troleibuz a răspuns:

Interesant.

1) 21
2) Momentan sunt axat pe Drept.
3) As participa orice carte s-ar propune doar pentru a iesi din zona de confort.

| homosapiens a răspuns:

Ma bucur ca am intrat pe TPU la momentul potrivit ca da sau de postarea asta. I'm in. happy
1) 21
2) orice, in ultimul timp am citit doar carti de nonfictiune in incercarea mea de a-mi reorganiza viata, ultima citita a fost Atomic Habits
3) prefer sa vina ceilalti doritori cu o propunere, desi prefer ideea de maraton, sunt putin pretentioasa cand vine vorba de recomandari de carte

| TheReader a răspuns:

1.22
2.ficțiune
3.nu am sugestii, dar e o idee super, mi-am făcut cont special pentru asta. Chiar mă gâdeam de mult la așa ceva.