| anonim_4396 a întrebat:

Vreti sa ma scutiti cu dzeu? Vorbe precum ''dzeu stie de ce te pune la incercare,el iti vrea binele'', ''tot ce am realizat a fost cu ajutorul lui dzeu'' etc ma fac sa vomit. Cum sa cred in dzeu cand viata este asa un mara c*cat si e atat de nedreapta? Eu vad numai ca oamenii rai au viata lunga si buna, iar soarta ii loveste numai pe oamenii buni. Toti cei imorali, fara caracter, principii, care fac anumit rau altora o duc bine,iar ailalti la extrema cealalta numai ei stiu. Si sa nu ma luati cu ''viata e cum ti-o faci''. Nu, nu e asa! Ghinionul trebuie luat in ecuatie, asa zisa ''soarta'' / ''voia lui dzeu'' etc. Niciodata nu voi avea pic de respect fata de acest asa zis dzeu. Cele mai sincere sentimente pe care le port sunt dispretul si dezgustul fata de dansul. In alte cuvinte, il urasc ca si cum ar exista rolling on the floor
Intrebarea e cum puteti crede voi in dzeu cand vedeti cat de nedreapta e viata? Nu intamplator e vorba aia ''the world doesn t punish the sinners, thugs or monsters. It punishes the weak!''. Asta mi-e motoul de viata de la o vreme!

54 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca am fi doar niste animale evoluate., produse ale hazardulului doar prin oarba luota pentru supravietuire, ne -am mai bate capul cu chestii abstracte cum sunt dreotatea, nedreptarea, binele, raul, adevarul sensul vietii?
Oare nu tocmai faprul ca ne doare nedrepratea e un indiciu ca suntem in asemanarea unui Creator moral care acorda valoare morala alegerilor noaste?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Dreptatea, nedreptatea, binele, raul, sunt relative. Inclusiv Biblia le prezinta asa.

| ania a răspuns:

Oare numai altii comit nedreptati? Noi de cate ori ii ranim pe cei din jurul nostru? Daca Dumnezeu ar pedepsi oamenii dupa fiecare nedreptare facuta nu ar fi oare planeta noastra demult depopulata?

| ania a răspuns:

Oare de ce multi care sustin ca Dumnezeu e la fel de inexistent ca mos Craciun au totusi fata de El sentmimente inrense de ura, dezgust, respingere? De ce simtim nevoia sa nw raportam cumva totusi la El?

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Pentru ca simti nevoia psihologic de a gasi ''un vinovat'' pentru tot ceea ce traiesti si automat cineva in care ''sa lovesti''

| Drimmero a răspuns:

Tot ce pot sa zic e ca Domnu' sa fie cu voi, iar doamnele fie cu mine.

| Freya1 a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea si se orientează in viata dupa ce vrea.
Nu cred ca ar trebui să judecăm pe nimeni după credința.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Dar ei de pe ma judeca pe cei ca mine si spun ca ''paganul'' ''nu are niciun dzeu'' ''va ajunge in iad'' etc?!?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aceia nu sunt oameni credincioși! Sunt niște persoane care nu știu ce înseamnă să fi unul. Niște intruși daca aș putea spune astfel.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer la ambi.

| SilentRain a răspuns:

Știu, Dumnezeu e un **** bărbos
Și pe mine mă enervează aia care îl tot menționează pe bărbos in orice rahat

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Stima, stimabilule!
Ma bucur ca mai sunt oameni la fel ca mine

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, nu, nu vreau sa fiu la fel că tine
Încă nu am ajuns sa consider femeia o victimă prefcauta in fața legii laughing *te-am ținut minte*

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Daca,lecturand intrebarea mea, tu asta ai inteles, atunci cred ca marimea corespunzatoare pantofului este egala cu IQ ul tau rolling on the floor Felicitari! Te asortezi!

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Și totuși tu ești ăla ce jignește primul, in cazul asta ai obrazul gros cat un pantof cu talpă ortopedica big grin

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Esti sigur ca eu sunt cel care jigneste primul? Stimabilule, mai citeste ce scrii

| OldSoul a răspuns:

Fiecare om isi ghideaza viata dupa unele principii, indiferent de natura lor.
Nu o sa o lungesc mult pe tema asta... E o tema pe care o evit, deoarece lumea e mult prea fixista, vede totul in nuante de alb si negru, cand de fapt, mai mult este un gri.
Daca parerea ta, difera de a lor... e clar, te inseli, nici macar nu stau sa se gandeasca sau sa se puna in situatia celorlalti.
Eu unul nu o sa fac asta, nu o sa iti spun nici ca exista, nici ca nu exista...
Iti spun doar atat... dupa cum ai spus tu...
Viata e cruda si nedreapta, ok, dar oare nu cumva poate fi si mai rau de atat?
Gandeste-te ca poate daca nu ar exista aceasta situatie cu "Dumnezeu" si "iad sau rai" poate pe strada, s-ar omora oamenii intre ei, pentru cele mai mici prostii, pentru un loc de parcare, oare ar fi mai bine?
Nu cred.

Poate unii oameni au nevoie sa creada in ceva "Suprem" in Zei, in Dumnezeu, si asa mai departe, pentru simplul fapt ca au nevoie de o speranta in viata lor. Cand vezi ca viata e atat de trista si nedreapta, gandul ca poate undeva acolo sus, cineva o sa tina cont de asta, si o sa echilibreze balanta, pe lumea aceasta, sau cealalta, iti va da putere sa mergi mai departe.

Imagineaza-ti o lume fara constiinta, fara legi, fara consencinte... Apoi, poate vei intelege ce am zis eu.
Imagineaza-ti o lume in care oamenii nu mai au speranta... Sinuciderile ar fi in masa.

Poate o sa intelegi ce am zis mai sus, si o sa vezi putintel rost in toate...

Pana la urma, toate aceste "limitari" sunt pentru a avea parte de o viata linistita.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Un raspuns inteligent. Eu stiu ca fara religie ar fi un haos, iar tot ceea ce ai scris tu acolo scrie si in anumite carti.Eu doar vreau sa zic ca, daca ar exista dzeu cu adevarat, acesta ar fi cel mai mare criminal din lume!

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

"daca ar exista dzeu cu adevarat, acesta ar fi cel mai mare criminal din lume" nu poate intervenii mereu. Acel criminal este celălant. Dacă eu ca parinte te cresc și te educ, cu ce sunt eu de vină, că te-ai apucat de droguri influentându-te altul? nu pot să vin mereu să îți dau căte o palmă după geafă, și un șut in fund dacă nu asculții măcar o fărâmă din ce îți spun, iar după colț apare altul care te trage în gol. Omul este este liber arbitru deci ce îți este omul, dacă practic cel mai bun înger Arhanghel a fost lăsat să aleagă, și a ales. Nu te înteleg de ce vrei să fii izolat, legat, închis ca să te îndrepți sau ca să faci un bine? Dumnezeu, nu-i un criminal că nu te-a legat. El ti-a dat voie să gândești, să ai sentimente, să plângi, să simți să alegi Nu ești un Robot...

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e cel mai mare criminal. Din contra iubirea lui Dumnezeu e dusa pana la extrem pana la modul absolut. Dumnezeu vrea sa fie iubit de om cu toata mintea cu toata inima din tot sufletul si cu toata puterea. Dumnezeu nu vrea sa fie iubit de niste roboti care sa-l respecte mecanic ca si cum ar fi programati sa faca bine. Cand o fiinta inteligenta creata iubeste de buna voie in timp ce in acelasi timp ar putea sa urasca ( fiind liber sa aleaga ), ii da lui Dumnezeu cea mai mare satisfactie. In plus omul trebuie sa renunte la o cale sa sacrifice luarea unei decizii precum mancatul dintr-un pom asa cum a fost cu Adam si Eva. In aceste circumstante Satan ( un inger cu libertate de alegere ) a ales sa nu respecte pe Dumnezeu, a permis ca mandria sa-l determine sa devina rebel. Din iubire Dumnezeu a creat omul pentru a impartasi bucuria de a trai cu ingerii si cu oamenii. Insa in acelasi timp Dumnezeu a venit si vine cu pretentia de a fi iubit si respectat ca Dumnezeu atotputernic si iubitor.

| Ioseba a răspuns (pentru nicucostea855):

Foarte frumos raspuns! Domnul sa te binecuvanteze!

| CostinAlamariu a răspuns:

"Intrebarea e cum puteti crede voi in dzeu cand vedeti cat de nedreapta e viata?"

Simplu. Stiu ca viata e nedreapta din cauza oamenilor si nu din cauza lui Dumnezeu. Si mai e o chestie, un lucru extrem de important de care tu nici macar nu esti constient:

Smerenia. Ce inseamna smerenia?

Smerenia inseamna sa-ti pui intrebarea: "merit eu dreptate? Merit sa traiesc in puf si lux?"

Altfel spus am cat de cat smerenia sa realizez ca cine sunt eu, bucata de lut, sa am vreo pretentie? Nu eu am creat universul si nici eu nu i-am creat pe oameni. Atunci de ce sa am pretentii de la ceva ce nici macar nu am creat eu? Cata aroganta poate sa aiba un om ca sa se astepte la lucruri bune de la creaturi pe care nu el le-a creat?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Si cata prostie pura sa aiba un om sa creada in religie!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma gandesc invers. Cata prostie pura sa aiba un om sa nu creada in Dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Gandesti ce vrei si pleaca

| Legion7X a răspuns:

Este bine că vorbești de el. Mai rău era dacă nu pomeneai deloc. Atunci chiar că nu îți pasa. Ce conteaza părerea noastră referitor la întrebarea ta, daca tu îl urăști. Vrei sa afli mai multe despre acest Dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

Vorbesc ca sa mi exprim dispretul fata de dansul. Nici macar stimabil nu e!

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, este important, dacă îi pronunti numele. Oricum pe el nu-l interesează ce crezi tu de el, el stie mai multe despre tine

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

A,deci ii iei apararea? el te-a pus?

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Si Pe tine tot el te-a pus să dezbatem acest subiect? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

Nu!
Eu fac ce vreau, nu ce zice el!
Il urasc!

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești prea mic el, stă in fiecare gând, cuvânt, chip, animal etc. Asa cum poate sta și celălant. Important, nu te abate de la bine.

| CIaudiu a răspuns:

Este o simpla iluzie ce a luat nastere in antichitate fiind creata de niste oameni simpli care au interpretat gresit lucrurile. Religiile din acel moment pana in ziua de azi au "evoluat" si s-au divizat in zeci de mii de religii diferite. Una mai aberanta decat alta. Este o iluzie ce si-o insusesc saracii mintali pentru ca nu pot intelege stiinta, dar si pentru ca religia vine cu promisiuni mai departe de aceasta viata care suna chiar prea bine pentru a fi adevarat. Ei au nevoie de asta. Ei au nevoie sa creada ca minunile sunt posibile si ca ele vin de la Dumnezeu. Cu aceasta credinta ei isi acopera disperarile, uita de dureri, de suferinte, de necazuri, de frica de moarte, de bezna, de absurditatea lipsei unui ideal. Pentru o viata, cu acea lumina, cu acea minune, pioasa minciuna, ei sunt fericiti. Trebuie sa fi puternic si dezvoltat psihic pentru a te baza doar pe stiinta, si asta pentru ca de multe ori adevarul poate fi greu de inghitit.

| Alverto a răspuns:

Dar tu ai creier? Spui că ai, nu? După cuvintele tale daca nu l-ai vazut pe Dmnz înseamnă că nu există, nu? Eu ți-am văzut creierul? Tu ți l-ai văzut? Ți l-am mirosit Nu. ei bine prin urmare nu există.
Dar știința spune altceva, spune că orice ființă vie are creier. Deci te întreb eu? Daca nu vedem ceva, înseamnă că nu există? Înseamnă că nu a fost dintotdeauna acolo ceva sau cineva?
Cum medicii începători știu că avem creier, chiar daca nu l-au văzut, așa și creștinii spun că îl au pe Dumnezeu, chiar daca nu l-au vazut.
Sincer eu sunt neutru. Continui sa cercetez. Încă nu sunt sigur care e treaba cu viața dar cercetez in continuare.
Și apropo legat de ce ai spus, că e numai rău în lume. Și căldura există, pe ea o putem măsura, in C sau F, dar vântul este lipsa căldurii, el nu exista pentru că nu îl putem măsura. De asta exista și răutate, pentru că oamenii nu sunt niste roboți, nimeni nu ar vrea asta, fiecare decide singur ce e bine și ce nu. Daca chiar exista un creator, el nu a vrut să creeze niște roboți, că putea face asta, dar l-a lăsat pe om liber arbitru să răspundă, fiindcă după fapte vin și conseținte (de ex, omori, faci închisoare) asta e părerea mea

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi oamenii care ar fi trebuit să îi semănăm Lor și să ne împlinim scopul pe acest pământ. Facem lucruri atât de groaznice între noi și în același timp Il jignim, ne batem joc de El. Iar tu te aștepți să o ducem bine? El îngăduie, că lucrurile să se întâmple, iar acele lucruri sunt făcute de noi. Te aștepți că El să ne păzească și să ne controleze ca pe niste roboți? Îi are pe îngeri! De ce crezi că m-ai are nevoie de om?! Să ne controlăm viața pe placul Tatălui nostru, Marele Creator.

| isemilia a răspuns:

Esti liber sa faci ce vrei tu, cat vrei tu si cum vrei tu. Nu are X nicio vina ca te afli in situatia in care esti. Cata vreme ai luat deciziile pe care le-ai luat, iti asumi si consecințele, la fel ca oricine altcineva.

| h379m3973423 a răspuns:

Normal că ăia răi o duc bine că Satana îi lasă în pace, în păcatul lor să moară. Ăștia buni sunt cei mai încercați de Satana ca să cadă de la credință. Citește partea cu Iov.

| Antisistem11 a răspuns:

Același lucru mi s-a spus si mie.ca sunt testat.sau ca mi se testează credința.bla bla bla...

| nicucostea855 a răspuns (pentru Antisistem11):

Omul e testat pana moare. Nu degeaba cercetatorii au impresia ca omul traieste intr-o simulare.

| nicucostea855 a răspuns:

"soarta ii loveste numai pe oamenii buni" pentru ca cei buni sunt incercati cel mai tare. Vezi cartea biblica Iov capitolele 1, 2. Acolo gasesti motivele suferintei omului. Satan speculeaza dorinta lui Dumnezeu de a fi iubit din toata inima de catre om si nu doar pentru ca Dumnezeu ii da bunatati.

| Pamanteanul a răspuns:

Dumnezeu e neintelegator și ne da speranța că o să fie bine, ne da doar speranțe.

| luffypk a răspuns:

Dintr-un oarecare motiv, ma asteptam sa publici o intrebare de genul, la un moment dat. Nici eu nu cred, dar nu ii judec pe cei care o fac, cum nici ei nu ar trebui sa ma judece pentru propriile alegeri. Intr-o lume in care nu ar exista justitie, oare cati oameni ar avea valori morale si nu ar face anumite lucruri care nu sunt etice? Iti zic eu, putini. Sa facem un mic exercitiu de imaginatie: intr-o lume in care nu ai fi judecat de lege pentru uciderea unui om, cati oameni s-ar "abtine" din a face-o pentru ca nu este "etic" si "normal"? Iti zic eu, putini... Cred ca multi dintre noi am avut gandul acesta la un moment dat, dorinta de a face rau exista in orice om, doar ca este ascunsa profund in noi si este limitata de societatea in care traim, prin aplicarea legile, ceea ce este ok, ar fi haos fara justitie si un set de valori morale bine stabilit.

| luffypk a răspuns (pentru luffypk):

Aplicarea legilor*.

| Legion7X a răspuns (pentru luffypk):

Tu, nu crezi pentru că nu crede altul. Dacă ți s-ar întâmpla o chestie unică în viata ta, ai fi aparte fată de ce cred alții, poate chiar considerat un sonat.

| luffypk a răspuns (pentru Legion7X):

Chiar si daca l-as vedea pe Dumnezeu, nu as crede-n el. Imprejurarile prin care am crescut, parinti, bunici, rude crestine, ar fi trebuit sa fiu si eu la fel, nu? Sa nu mai zic faptul ca, inca de mic, bunica obisnuia sa ma duca la biserica si tot am ajuns la concluzia ca eu nu pot crede si ca nu ma reprezinta. Nu ma reprezinta un pletos care ma pedepseste la fiecare greseala, dar nu vrea sa ma indrume pe "calea cea buna". Decat sa fiu un ipocrit credincios care sustine si se bate cu pumnu-n piept ca el e credincios si face doar bine, dar il vezi la primul chiosc cum se rupe pe alcool si injura de toti cristosii si face exact opusul a ceea ce sustine, prefer sa nu cred si nici sa ma asociez unui colectiv de oameni ipocriti (nu toti sunt asa, dar marea majoritate da). Sunt de acord cu unele lucruri pe care le promoveaza religia (daca vorbim de ortodoxism, ca asta domina la noi): sa faci bine, sa nu injuri, sa ajuti pe ceilalti etc, dar sunt lucruri cu care nu pot fi de acord si sunt prea multe ca sa le enumar aici... Unii nu pot crede in propriile puteri, de aia au nevoie sa creada intr-o divinitate ca sa traiasca, eu nu sunt asa, cred in puterile mele si consider ca tot ceea ce am realizat, am realizat pentru ca mi-am dat silinta si am muncit, nu pentru ca nu stiu ce divinitate a vrut asta, ca daca ma duc la un examen fara sa invat, sunt sigur ca nu o sa ma lumineze nicio divinitate in asa fel incat sa iau 10. Sunt ateu, dar nu arunc cu noroi in cei care cred, cum am zis si mai sus, fiecare face ce considera ca e mai bine pentru propria persoana, eu prefer sa fiu etic fara sa-mi impuna altcineva asta, ci pentru ca vreau eu sa fiu asa, prefer sa fac bine pentru ca vreau sa primesc bine, prefer sa fiu corect si cinstit pentru a primi acelasi tratament de la ceilalti, mai bine cred in karma, in bine si in destin decat intr-o divinitate.

| Legion7X a răspuns (pentru luffypk):

Ai crede dacă ai suflet bun, de fapt nici tu nu o să sti cum crezi, și cum simți asta. gândesti ca un om, ne încercat de o forță supremă.

| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Un raspuns cu care sunt de acord aproape in totalitate. Om valoros esti si tare ma bucur ca raspunzi intrebarilor mele : )
Nu sunt de acord cu Karma. Karma este doar un concept inventat de om pentru a tine oamenii in frau. Prin Karma ei se mai tem uneori sa faca rau pe ideea ca vor primi inapoi de la viata. Asta e utilitatea ei.
Cum functioneaza Karma?
Karma este ca o functie matematica. Domeniul este multimea de fapte bune si rele pe care la face un om.Codomeniul este succesiunea de ''bine'' si ''rau'' care exista in viata fiecarui om. Karma asociaza fapta buna din domeniu cu un ''bine'' din codomeniu.

| serenityxx a răspuns:

Tot ce gândești este fals.Argumente eronate doar pentru a nega deitatea.

| anonim_4396 explică (pentru serenityxx):

Da mi tu argumente rationale ca dzeu exista!

| Ioseba a răspuns:

M-as bucura sa putem avea o discutie pe aceasta tema. Am cateva intrebari si as vrea sa cunosc raspunsul tau. Daca vrei scrie-mi pe adresa sharon_miha@yahoo.com

| anonim_4396 explică (pentru Ioseba):

Da cine esti laughing)))))))

| Ioseba a răspuns (pentru anonim_4396):

Numele meu este Mihaela.