| anonim_4396 a întrebat:

Vreti sa-mi spuneti operele pe care le avem de invatat la romana? Pt bacalaureat. Imi cer scuze, dar nu le-am gasit nicaieri, nici pe Google, nici in programa. Am cautat pe anul 2010, dar nu am gasit. De exemplu, cate poezii de Eminescu avem de invatat?

Răspuns Câştigător
| cristian47 a răspuns:

Daca te uiti in programa o sa gasesti doar o lista cu autori canonici si o mentiune are spune ca nu trebuie sa si note autobiografice ci doar cel putin o opera literara.
Daca vrei iti spun listea mea cu opere care teoretic trebuie sa le invat:
Basmul cult: Ion Creanga Povestea lui Harap-Alb. Comedie de moravuri: IL Caragiale: "O scrisoare pierduta". Dramaturgie/teatru: Marin Soerscu: "Iona" Povestire in rama: Mihail Sadoveanu "Fantana dintre plopi" Romane: -traditional Slavici : Mara - Interbelic realist obiectiv cu tematica rurala : "Ion" - realist clasicizant cu tematica citadina: "Enigma otiliei" -Postbelic: "Morometii" -modernist de tip obiectiv: "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" (nu ne-o da ca a dat-o anul trecut in amandoua sesiunile vara si toamna) Poezie: -Romantism: M eminescu: "Luceafarul" sau "Epigonii" sau aproape orice oda in metru antic etc tot ce tine de romantism trebuie sa stii cel putin una (asa e exprimarea in lege "cel putin una" whatever that means) –Simbolismul: G Bacovia: "Plumb" sau "Lacustra" –Modernismul: Lucian Blaga: "Eu nu strivesc corolla de minuni a lumii" sau Tudor Arghezi: "Testament" sau Ion Barbu: "Din ceas dedus" (toti trei sunt la modernism allege-ti unul) –Neomadernismul:Nichita Stanescu: "Leoaica tanara iubirea" chiar ca
Mai sunt 3 nuvele: psihologica, fantasitica si istorica. La fantastica era La tiganci de Eliade (dar Eliade nu apare in lista de autori canonici) psihologica:"Moara cu noroc" si istorica: "Alexandru Lapusneanul"
Si in sfarsit "Critica" (si asta habar nu am ce inseamna) Titu Maiorescu si E. Lovinescu

1 răspuns:
| 16.laura.16 a răspuns:

Pai cam tot ce ti s-a predat pana acum. Vorbeste cu profesoara ta pentru a primi un raspuns exact!