| Meme10Meme a întrebat:

Vreti sa se reintroduca serviciul militar obligatoriu?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu, de ce s-ar baga? Nu are nici un sens, nu am de ce sa lupt eu pentru razboaiele facute de marii smecheri pentru interesele lor.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Ma socialist progresist ce esti, care e faza cu tine? Pai daca nu lupti, o sa mori. De ce? Daca castiga Putinel probabil ca o sa murim cu totii. Auzi, interese. laughing Iti dau 100 de puncte, sa vada lumea pana unde ajung globalistii.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Daca castiga Putinel e bine, ca suntem vecini, noi cu el sa tinem, nu cu SUA si altii care sunt departe, si cine ne pune sa fim sclavii SUA sa servim intereselor lor si sa atacam la o adica rusia?
Ca daca o facem, mda, murim cu totii, dar e pe drept.

Asa ca nu am de ce sa fac militarie obligatorie, si sa se potoleasca si SUA si aialalti sa nu mai faca razboaie si nu vei mai avea nevoie sa te aperi de dracu si lacul.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Deci sa inteleg ca vrei sa vina Putinel cu rusii lui care ne-au facut nu mai si nu mai rele.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ce rele ne-au facut? Ia zi. SUA ne folosesc sa fim contra rusilor pentru ei SUA, UE ne folosesc ca le suntem taraba de desfacere a rahaturilor lor (Care la ei nu se vand, iti fac tie mai proaste pentru tine), si ti-au luat tot ce aveai in tara, resurse si tot ce aveai strategic.

RUsii ce au luat?

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Basarabia si Buceagul si Bucovina de Nord. Ne-au mai luat si 3 judete in 1878. Sa nu uitam de tezaur. Sa nu uitam de soldatii romani deportati in Siberia. Sa nu uitam de romanii basarabeni deportati in Siberia [vreo 600000]. Sa nu uitam de regimul totalitar nesustinut de popor pe care l-au instaurat [daca zici ca comunismul era sustinut de poporul roman, ai probleme cu capul]. Acel regim a facut crime incredibile [peste 100000]. Sa nu uitam de ce a patit saracul Maniu din cauza lor.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Dechid un topic nou cu asta, ca sa nu fim offtopic aici, il deschid acum "Ce rau ne-au facut rusii", la politica, si discutam acolo.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar fii o idee foarte buna, abia ar aduna de pe strazi golanii, cocolarii si toti aia de sprijina colturile si se leaga de batarni si copii si i-ar invata ce este disciplina si responsabilitatea.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ii invata pe dracu, mai rau ar iesi de acolo, culmea. Ca acolo era nasol, era bataie de joc si asa mai departe, deci te inraiai.

Ce, femeile nu stiu ce e responsabilitatea fara sa faca armata? Stiu si fara, deci asa si barbatii, cine e responsbil, e, cine nu e, nu va fi niciodata.
Asta inseamna ca in SUA unde nu era obligatorie armata, nici un barbat nu e responsabil?!

| Drimmero a răspuns:

Ar fi o prostie colosala, nu degeaba se fac facultati militare pentru a-i pregati, nu poti baga pe oricine acolo care nu are vreo tangenta, sa-i iei cu japca, nu mai esti in comunism. Eu unul as refuza daca mi s-ar propune, dar in caz de razboi cred ca nu se mai tine cont si se recruteaza la gramada si ii arunca pe front, nici nu cred ca exista locuri disponibile pentru toata rasa masculina de peste 18 ani sa fie in armata, deci sunt argumente multe pentru ''asa nu''.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nee.

| Freya1 a răspuns:

Si da si nu.
Adică ar fi ok pentru ca asa ar putea cumva sa ii mai responsabilizare pe uni tineri, dar in acelaș timp nu prea e ok pentru ca asta inseamna sa obligăm oameni sa faca ceia ce poate nu vor si sa băgăm in armata niște oameni ce poate nu au competenta necesară de a se afla acolo.

| rapandula a răspuns:

Bani aruncati degeaba si multi o vor lua in bataie de joc. N-am chef sa vad cum toti se lauda pe net cu armele si vestimentatia militara de parca s-ar duce in razboi.

| Meme10Meme explică (pentru rapandula):

Eu as vrea serviciul militar obligatoriu din doua motive: 1. Tara ar putea sa fie aparata mai bine caci toti vor putea lupta pe front 2. Este si in interesul cetateanului caci ar invata sa se apere mai bine.

| rapandula a răspuns (pentru Meme10Meme):

1. Nu ne trebuie serviciu militar in acest scop. Este o prostie sa crezi ca pe viitor vor exista razboaie, si o aberatie dusa la nebunie sa crezi ca acestea vor fi terestre intre oameni pentru a apara granitele.
2. Lucrul asta se poate face și prin alte metode, dar tara asta nu e pregatita la un asemenea numar de prosti si analfabeti sa stea sa de-a lectii de auto-parare. Tiganul ala fi sigur ca nu va invata sa se apere, ci sa lupte.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

De ce sa lupt eu in razboaiele altora pentru interesle altora? Sa se bata aia de sus intre ei intre tari, nu se puna tinerii la razboi pentru interesele celor de sus.