| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Nisip in engleza (Sand) se numeste asa fiindca e locul unde se intalnesc uscatul (land) si marea (sea)?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

NU are treaba cu ce zici tu.
The English word ‘sand’ comes from Old Dutch/proto-German ‘zand’, which has nothing to do with either sea OR land, but referred originally to unstable ground, as near rivers. Most ‘sand’ sized material occurs on continents, not along seashores.
Poti studia in diferite dictionare / lucrari/ forumuri etimologia cuvintelor.
JUst google itwinking

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare

| Catwomen123456 a răspuns:

Am citit întrebarea de 3 ori pana mi-am dat seama la ce te referi?