| cfrtobias a întrebat:

A folosit cineva Masca Anti Bacterii KN95 Filtru 95%? Folosesti o zi si gata? Sau se pot spala?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Virusii sunt mai mici decat bacteriile si pot trece.

| aXy99 a răspuns (pentru Digikey):

Are filtru.

| Digikey a răspuns (pentru aXy99):

Virusii au dimensiuni foarte mici (de la 8 nm până la 500 nm) astfel că pot traversa filtrele ce rețin bacteriile.Un virus poate fi mai mic chiar si de 1000 de ori decat o bacterie care poate avea 10 microni.

| cfrtobias explică (pentru aXy99):

Are filtru da se poate spala ce zice? daca nu folosesti o zi si poate se strica?

Bula
| Bula a răspuns:

Orice se poate spala.
Depinde de materialele folosite, daca dupa spalare va mai fi utilizabil normal.