| Hammurabi a întrebat:

A fost declarată închisă pandemia în România?
Mă refer, oficial.
Nu vreau păreri personale.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Apar din nou cazuri active, inca nu s-a terminat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, din aprilie ne vom reintoarce la restrictii deoarece sunt tot mai multe cazuri de covid si spitalele sunt aglomerate din cauza relaxarii si faptul ca sa renuntat la masca.

| Frank51 a răspuns:

Ai găsit platforma perfectă pentru această întrebare.

| Hammurabi explică (pentru Frank51):

De ce nu? Că majoritatea de pe TPU trăiesc în România.
Ar trebui să știu eu din Grecia mai bine ca ei?

| Frank51 a răspuns (pentru Hammurabi):

Majoritatea de pe TPU sunt copii care nu au informații exacte, când cauți o informație atât de importantă, o faci pe site-urile oficiale, GOV sau MAI, MAI, DSP.

TPU este platformă de problem solving.

| Brizbriz a răspuns:

Dpdv oficial... nu
dpdv al restrictiilor, nu cred ca mai revin prea curand, poate la vreo 2-3mii de morti pe zi... POATE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar s-a sfarsit starea de alerta pe 9 martie, s-au ridicat multe restrictii, gen masca nu mai e obligatorie nicaieri, toata lumea are voie la mall, facultatile au reinceput orele fizic. Ce va mai fi nu știm.

| king5151 a răspuns:

Nicidecum, abia s-au scos restrictiile si se vor baga inapoi curand.

| KR0N5TADT a răspuns:

Nu poate fi declarată terminată, dacă nu a fost declarată oficial începută. Asta o înțeleg numai cei care nu au în cap doar televizorul și știrile de tip radio-șanț.

| Hammurabi explică (pentru KR0N5TADT):

Pandemiile sunt declarate doar de OMS.
Statele doar acceptă sau resping ce declară OMS, prin hotărâri interne.
Ceea ce s-a întâmplat și în România.

https://stirioficiale.ro/hotarari/hotarare-nr-36-din-21-07-2020-a-cnsu

Chestia asta cu "n-a fost declarată oficial începută", relizezi că e un fake news.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Nu.

| BrainiaculEmoji a răspuns:

Oficial, NU!

O paranteză la răspunsul lui CristiDinBucurești - spitalele sunt supraîncărcate cu răceală și gripă, și această avalanșă este cauzată (părerea mea) de imunitatea noastră care nu a mai fost activă de 2 ani că am stat în casă...