| ROB3RT89 a întrebat:

A trecut ceva timp de cand nu mai este certificatul verde.Cei care ati facut vaccinul,va mai simtiti acum mandri?
Doar intreb, nu e cazul de reactii nejustificate!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Endy22 a răspuns:

O astfel de intrebare nu va aduce oamenii niciodata la intelegere. Toti isi spun parerea din punctul lor de vedere. Eu sunt nevaccinat, nu am vazut nici un motiv in a ma vaccina. E clar ca a fost o presiune din jur ca oamenii sa ia vaccinul, si cu siguranta nu sanatatea oamenilor a fost pe primul loc. Nimeni nu ar trebui sa fie fortat si nici macar sa fie supus unei presiuni sa faca ceva impotriva vointei lui. Deci cei vaccinati, ramaneti voi asa si noi cei nevaccinatii la fel. Si noi traim si voi traiti si "virusul" nici nu stiu ce mai face. O duce bine, o duce rau. saracul de el...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endy22):

E un vaccin.Sunt multe semne de intrebare si interese.

| ROB3RT89 explică (pentru Endy22):

Bravo,se vede cine e spalat pe creier si cine nu.
Oile vor fi mereu in fata si vor fi si galagioase, mai ales cu cei care mai au un gram de luciditate!

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte mândru. In primul rand pentru că nu am fost tâmpit să îmi fac vaccinul pentru certificat ci pentru sănătatea mea.

| Wr3nch a răspuns:

Nu doar ca ma simt mandru, vaccinul ala a facut diferența dintre a sta acasă cu o tuse neplacuta in loc sa mor că mulți dintre antivaccinisti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Da,sunt mandra!
Dar am facut-o pentru sanatatea mea si a celor din jur!
De alfel certificatul mi-a fost cerut doar intr-un anumit magazin unde nu era neaparat necesar!

| Frank51 a răspuns:

De ce nu am fi?

| johnnny123 a răspuns:

Simt doar că am făcut un lucru absolut normal.
M-aș fi simțit însă un imbecil dacă aș fi refuzat să-l fac.

Doar spun. "fără reacții nejustificate".

| mi25 a răspuns:

Ii fi tu mai destept decat toti virusologii din lume.
Cum crezi ca s-au eredicat in lume boli ca malaria, ciuma etc? Facand fiecare ce vrea? Nu! Prin vaccinuri! Unele din ele impuse de conducerile tarilor.

| vodami92 a răspuns (pentru mi25):

Da corect ai dreptate! nota 10 cu felicitari!

| goguPatent a răspuns:

După ce mi-am văzut colegul de munca, din asta că tine antivaccin, doua săptămâni la terapie intensivă cu oxigen la cap și restul dintre noi vaccinați trecând prin covid in 2-3 zile doar cu muci și durere de cap mă simt foarte mândru cum zici tu. Eu înțeleg că tu bati apropouri din alea imbecile cu vaccin făcut pentru certificat doar... Dar să știi că suntem câteva miliarde prin lume care am crezut în știință și ne-am vaccinat și nici nu am crăpat și nici solzi nu ne-au crescut cum zicea alt înțelept pe la tv

| ROB3RT89 explică (pentru goguPatent):

E vorba de ceva mult mai subtil ca un apropo.
Gripa aviara, gripa porcina, pandemie, criza energetica...
Intelegi ceva? Poti face legatura?!
Multumesc oricum de raspuns!

| goguPatent a răspuns (pentru ROB3RT89):

Sunt sigur că tu ai găsit o legătură. Haha, nu mă aștept la altceva având în vedere întrebarea.

| IceRope a răspuns:

A fi mândru că te-ai vaccinat este ca și cum ai spune că ești mândru fiindcă ai luat un Nurofen. Adică, este clar un comportament de om mediocru, care nu poate face diferența dintre un act medical și o participare la o competiție sportivă.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu am fost mândru nici când l-am făcut. N-am de ce să fiu mândru. Nici bucuros. Mai liniștit poate. Fiecare face alegerea pe care i-o dictează conștiința. Ce e trist e ca fiecare parte trollează, așa cum faci și tu cu întrebarea asta, pe ceilalți și îi consideră proști, spălați pe creier, etc. Dar ce îi fhute frățioare grija pe unii ce fac alții cu propriul corp? Mai ales pe nevaccinați, se dau de ceasul morții că ăilalți fac vaccin și urmează să rămână paralizați, să le crească vreo coadă, să rămână sterili, și câte altele. Prieteni, vaccinul nu e contagios, dacă mi-l fac eu, crede-mă, tu nu ai de suferit, așa ca îngrijorarea și critica ta nu sunt decât energie cheltuită degeaba, chipurile pentru binele meu, pe care altfel nu mi l-ai dori. Lasă-mă pe mine să-mi fac vaccinul și să mor de lepră, așa cum te las și eu pe tine să nu ți-l faci dacă nu vrea mușchiu’ tău penian. Dar nu mă luat tu pe mine la mișto, și nu mă privi cu superioritate, că nu ești breaz deloc doar pentru că ți-e frică de un ac și de ce iese din el.

| ROB3RT89 explică (pentru MihaiSpeedster):

Bun,acum mai respira putin.
Logic ca te las, poti sa-ti faci si in limba daca vrei.
Nu prea ai inteles multe si nici mesajul prea bine.
In fine, mersi oricum de raspuns!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu am spus că nu mă lași la modul fizic, că mă legi fedeleș sau mă iei la bătaie dacă mă prinzi vaccinat. Mă refer la atitudine. Pentru ca e foarte evident că ai o atitudine de antipatie, ca să nu spun altceva, pentru vaccinați. Altfel de ce i-ai întreba în zeflemea dacă se simt mândri?
Asta mă deranjează pe mine. Superioritatea unora față de ceilalți. Fiecare induce ideea că e mai deștept decât cei care au făcut o alegere diferită cu privire la vaccin. Noi suntem deștepții, oricare am fi ăia, iar ceilalți sunt proștii, pentru ca nu au aceeași viziune ca noi despre înțepătură.
Prietene, crede-mă, ești și tu vaccinat, dar poate nu știi. Din prima zi de viață te-au vaccinat. Uită-te la orice adult peste 35 de ani, pe brațul drept are o cicatrice. Aia e de la vaccin. Când te-a făcut mămica ta, orice era în vaccinul ăla făcut ei, teoretic a ajuns și la tine.

| EliLeli a răspuns:

Ce vrei sa stii mai exact? Eu din intrebarea ta am inteles ca doresti sa-ti cam bati joc de cei care au facut vaccin. Poti, te rog, sa refolmulezi intrebarea astfel incat sa inteleg exact ce doresti sa afli?

| ROB3RT89 explică (pentru EliLeli):

Nu imi bat eu joc de ei, si-au cam batut singuri!

| EliLeli a răspuns (pentru ROB3RT89):

Si intrebarea care e? Nu ma intereseaza parerea ta proprie si personala despre ei.

| ROB3RT89 explică (pentru EliLeli):

Atunci mergi mai departe, ocupa-ti timpul cu altceva!

| EliLeli a răspuns (pentru ROB3RT89):

Deci nu era vreo intrebare, era de fapt intentia de a-ti bate joc.
Sigur ca voi merge mai departe. Noroc ca mi-ai zis!