| anonim_4396 a întrebat:

Acum câteva zile ziceam că nu îmi mai vine să merg la muncă din cauza colegilor care fac glume proaste, acum nu îmi mai vine să merg la muncă din cauza coronavirus. La firma la care lucrez sunt angajați și persoane din alte țări, iar pe câțiva i-a scos pozitivi coronavirus. Acum sunt izolați. Acum alt coleg (român al meu) și șeful de echipă este izolat tot din același motiv. Sincer, mi-e teamă să nu iau și eu ceva. Mi-e teamă sa nu duc acasă virusul, să infectez alte persoane poate dragi mie. Sincer, m-am săturat de situația dată cu măști peste tot. Din cauza măștilor m-am ales și cu alergie (rinită vasomitorie) și de cel puțin 5 luni am probleme cu nasul care se tot infundă. Niciodată nu am avut aceste probleme pana sa nu oblige măștile. Am ajuns să ne fie frică de cel de lângă noi, până și la mama la muncă au fost 7 cazuri confirmate și izolați toți. Oarecum mama a stat la 1 metru distanță, chiar și în aceeași mașină cu un coleg care între timp a fost testat pozitiv. Mama, de cel puțin 4 luni, mereu făcea teste covid în fiecare săptămână. Acum face la două săptămâni și, văzând problemele de la mine de la muncă, mi-e teamă de următorul rezultat care o să vină. Poate va fi pozitiv, poate negativ... Eu nu am făcut niciodată test, mamei mele ii asigura firma. Eu, dacă vreau test, trebuie să achit din buzunar. O viață de rahat, nu te termina atât virusul cât te termina stresul. Psihic ești la pământ. Mai ales eu.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Ionut123987 a răspuns:

Mama lucrează într-un fel de hala cu mii de oameni. Dacă se confirma vreunul ei afla de la colegi. Nu ii anunță nimeni. Asta infine. Nu contează.
În principal voiam sa zic ca am fost cu o femeie mai bătrână la spital, de aproape 80 de ani și doctorul a spus ca dacă o internează trebuie sa ii facă 3 teste și sa știe ca unul trebuie sa iasă pozitiv.

Străbunicul meu de 95 de ani a murit în spital. S-a dus cu o boala, s-a făcut bine și înainte să-l lase acasă trebuiau să-i facă 3 teste. Au apucat sa facă 2, care au ieșit NEGATIVE, dar a murit și i-au mai făcut doua când era mort, unul fiind incert și al doilea pozitiv. Eu nu inteleg un lucru. Cum se poate ca cineva sa moara de bătrânețe, fără corona, apoi după ce a murit sa ia corona? Pe lângă ca lui doar al doilea test după ce a murit i-a ieșit pozitiv, a fost băgat la morții de Covid...
Efectiv nu mai ști ce e adevărat și ce nu. Efectiv simți ca își bat joc.
Sa te duci tu sa te duci tu sa te interneze și să-ți zică doctorul ca trebuie să-ți iasă măcar un test pozitiv? Ce sa zic? Măcar a fost de treaba și a anunțat-o.
Port masca doar când nu ma simt confortabil cu cei din jur sau când vad vreun polițist.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și? Cum ai vrea să fie, toate ca în rai? Așteaptă, că vine și asta, dacă nu îți place aici pe pământ.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Vreau viața ca înainte de pandemie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca stai acasa atunci nu o sa ai bani, nimeni nu i ti da bani stînd acasa, cauta ti un job de acasa online, dar altfel daca vrei bani trebuie sa mergi la muncă indiferent de cum e acolo, virusul asta de covid nu va dispărea niciodata asa ca obisnuieste te cu ideea asta.

| Adry05 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

„Daca stai acasa atunci nu o sa ai bani, nimeni nu i ti da bani stînd acasa„
între timp eu care lucrez de acasă...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Adry05):

Asta i-am zis si eu, sa caute un job online, de ce nu ai citit tot ce am scris?

| Frank51 a răspuns:

Wow senzațional, de parcă nu toată omenirea este în situația ta.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Dacă tăceai, filosof rămâneai.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ti se potriveste perfect.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Umflă mingea, frank Sinatra. Trebuie sesizate autoritățile cu privire la faptul ca Sinatra nu a murit, bântuie pe TPU sub denumirea de frank51.
51 vine cumva de la coeficientul de inteligență? laughing

| Digikey a răspuns:

Te uiti prea mult la tv.
Am avut Covid toata firma, toata familia, toti prietenii si toti cunoscutii.
Probleme niciunul.

| Adrian5575 a răspuns:

Asta e situatia, nu avem ce sa ii facem. Nimanui nu ii convine, dar trebuie sa inghitim. Poti doar sa iti cauti un job la care poti sa lucrezi de acasa. Daca zici ca mai ai si alte boli, e posibil sa te scoata si pe tine pozitiv.