| Nilsson a întrebat:

Acum se anunță valul 3 al pandemiei fix când începe primăvara, adică sezonul virozelor și răcelilor sezoniere.
La fel a fost și la precedentele 2 valuri, în primăvara și toamna trecută.

Acum ce rost au toate restricțiile când se vede foarte clar că acest nou coronavirus se comportă precum răcelile tipice?

O viroză se dezvoltă mai ales când sistemul imunitar este foarte slăbit de schimbările de temperatură, altminteri poți să stai într-un salon de bolnavi Covid fără mască și să nu ai absolut nimic, să fii asimptomatic.

Și când te prinde o ploaie rece, virusul răcelii nu s-a activat fiindcă nu ai respectat "distanțarea socială", ci a fost deja în tine și a scăpat de sub control când sistemul imunitar a fost slăbit din cauza frigului.

Nu credeți că toate restricțiile sunt prea exagerate pentru un coronavirus care se comportă ca și frații lui mai vechi care provoacă răceala comună?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

N-ai observat ca, in ultimul an nimeni nu vorbeste despre gripa sezoniera?
Cu 2 ani inainte, OMS a raportat aproximativ acelasi numar de morti (cauzate de gripa) ca si anul trecut (cauzat de Covid).
Ce este in plus? Mastile, carantinarile, vaccinarile speciale, restrictiile, lookdown-urile.
Ce va urma? Epidemia de prostie, care este ceea mai periculoasa si contagioasa, dar impotriva careia nu se poate face vaccin. sad

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Se comporta ca fratii lui mai vechi, dar cu o mica diferenta: gripa omoara in Romania cam 200 de oameni pe an, Covid-19 a omorat peste 20.000. Doar de o suta de ori mai multi...

| Nilsson explică (pentru johnnny123):

Desigur, dacă îi băgăm la socoteală pe cei care au murit din cauza comorbiditatilor.
Statistic, populația lumii a crescut în 2020 aproape în același ritm ca în 2019.
Cam ciudat pentru o pandemie "de 100 de ori mai mortală decât gripa".

Dar vezi că gripa nu e același lucru cu răceala, sunt cauzate de clase diferite de virusuri, să nu încurcam borcanele.

| zilog a răspuns:

Nu mai moare nimeni de covid 16 care inseamna gripa noastra tradițională de zi cu zi
acum dacă îți curge puțin nasul înseamnă că gata ești mort!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valu asta e de la elevi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ne vaccinam nu cred ca ne mai interesează
O sa rămână pe dinafara aia care nu vor vaccin și treaba lor cu raceala sau fără