| anonim_4396 a întrebat:

Am avut coronavirus acum
8 luni, si am fost internată la spital cu simptome grave.
Acum mătusa mea a venit din si a stat la noi fara sa ştie că era infectată cu covid.
Eu nu am vaccin.
Cum se face că de data asta nu l-am luat.
A doua oară se ia mai greu? Sau încă mai am anticorpi de 8 luni de zile?
Voi ați mai luat virusul a doua oară?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte posibil sa ai anticorpi inca.

| Simpatic a răspuns:

Dupa cat timp te-ai testat? stii ca virusul are o perioada de incubatie de 4-5 zile, asa ca in primele zile poate nici sa nu apara.
Apoi de unde stii ca matusa ta are sigur covid? are doar simptome sau are si un test PCR care arata asta?

| relian a răspuns:

Daca saliva ei na ajuns in gura voastra sau nas, atunci nu o sa ai nimic.
Nu se ia prin prezenta, sau atingere.Anticorpi ai tot timpul,ca de ai fi fara,erai in alta lume deja.
A doua oara se ia la fel de bine ca oricare data,te poti imbolnavi de N ori daca organismul ala intra in tine.
Am cunoscuti care sau imbolnavi a doua oara,avea si vaccin facut.
Simtome grave,adica ce anume? Vad ca esti pe aici,banui ca nu esti o persoana care daca este intepata de o albina deja se scufunda pamantu,asa de grav a fost.

Pe aici o sa primesti raspunsuri de cat stiu cei care rasund,daca te linisteste un raspuns genul : da n-o sa mai iei, nimeni nu iti garanteaza asta.

Poti lua virusul sa zic asa si sa nu ai nimic,asta ca anticorpii au dat peste el imediat,sau poata sa nu dea peste el decat dupa ce ala se inmulteste,caz in care vei suferi.

Tine de cat de rapid este gasit agentul patogen,as spune ca tine de noroc ca timp,nu de altceva.

Anticorpii nu au ochii sal vada,nici miros sal miroase, sa zici gata la simtit de cum a intrat si se duce pusca la el ca si un caine.

Aia misuna de colo colo si cand da peste ei atunci ii elimina.
Ca urmare da peste el dupa cateva ore de cand intra ii face felu, daca nu ala se duce, se inmulteste, apoi este detectat, dar deja tu simti efectul.

Personal am stat linga 2 persoane infectate, testate, atat timp cat nu ajunge saliva lor la tine, nu ai treaba.
Saliva poate ajunge si prin sarut, prin vorbit fata in fata si ala scuipa cand vorbeste laughing deci de aia e bun sa te feresti de oamenii care vorb cu precipitatii.

| ania a răspuns:

Da, eu am avut prina data din 15 octombrie anul trecut si la inceoutul lui septembrie anul acesta.Anul acesta am avut o forma mai usoara, mi- am revenit fara antibiotice si nu m-a mai urmarit acea oboseala cronica si durerile de plamani mai multe luni.

| Rusu_Flavius_2000 a răspuns:

Cred ca inca ai anticorpi. Avand atunci simptome grave, corpul tau a produs mai multi anticorpi. Iti recomand sa faci un test de anticorpi, e vreo 100 de lei, desi daca nu te.ai infectat, nu prea are rost, doar de curiozitate