| Nikcoletta a întrebat:

Am avut coronavirus și îmi e frică sa nu-l iau din nou.
Dacă am anticorpi cât timp voi fi protejată? Eu am purtat mască și tot l-am luat.
Credeți că virusul se ia din aer? Sau de pe obiecte? Cum să mă feresc?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nici dupa 1 an de zile de cand este atat de discutat acet virus, nu ai habar ca se ia prin aer?
Ce crezi ca inseamna "airborn?
ca asta tota uzi la radio si televizor si oriunde pe internet! Inseamna "purtat in aer" (nascut in aer), adica il iei pe calea aerului.
Unul care starnuta fara masca imprastie virusul care rezista in aer timp de 5-6 ore. Daca asta se intampla intr-un supermarket, toti care trec pe acolo in cele 5 ore si nu au masca pusa corect pe nas si gura, se pot infecta.

uite aici stiri de la cea mai mare organizatie nationala a lumii:
https://www.who.int/......recautions

"Modes of transmission
This section briefly describes possible modes of transmission for SARS-CoV-2, including contact, droplet, airborne, fomite, fecal-oral, bloodborne, mother-to-child, and animal-to-human transmission."

https://www.cdc.gov/......cov-2.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te vaccinezi

| Mopmop a răspuns (pentru suntserios):

Faza cu vaccinul. Te ajuta doar pe tine ca in cazul in care iei virusul sa faci o forma usoara a bolii.

| suntserios a răspuns (pentru Mopmop):

Asa si?
Nu de asta ii e frica?

| Mopmop a răspuns (pentru suntserios):

Nu. Ii este frica sa nu il ia din nou. Vaccinul nu iti garanteaza ca nu te reinfectezi.

| suntserios a răspuns (pentru Mopmop):

Nu, dar e singura metoda care scade riscul
Si elimina riscul sa mori din cauza asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă l-ai avut, ai anticorpi mult timp. Nu are de ce să îți fie teamă.
Cănd ajungi acasă te speli pe mâini. Eviți dsplasările nejustificate.

| Catrice a răspuns:

Alta de crede ca masca te apară de virus...
Dacă găsesc ăștia pana la sfârșitul anului încă 3-4 tulpini noi, le poți lua.

| Werrich a răspuns:

Virusul nu se ia de pe obiecte, s-a dovedit ca nu traieste pe suprafete. Anticorpii sunt timp de 3 luni (90 de zile) din ce mi-a spus medicul, eu am avut Covid-19 in noiembrie 2020.

Metoda de protectie: evitarea aglomeratiilor, evitarea contactelor directe cu persoanele, evitarea mersului la aniversari/majorate/ petreceri, folosirea manusilor de protectie.

| cfrtobias a răspuns:

Cand ti-a trecut coronavirus ce medicamente ti-au dat?

| Digikey a răspuns:

Masca este foarte utila pentru cei cu dintii strambi, si pentru cei care scuipa cand vorbesc.Dar ca protectie impotriva virusului este doar o gluma de prost gust.
Manusile sunt alta gluma proasta, s-a demonstrat ca prin contact se infecteaza 1la 10.000.
Am avut Covid de doua ori la 8 luni distanta, forme usoare.
Se poate face test pentru anticorpi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e de ajuns să porți doar masca de protecție. Îți recomand să porți și mânuși de unică folosință și să arunci și masca și mânușile la gunoi după ce le-ai purtat o dată.

| Mopmop a răspuns:

Stai calma. il poti lua inca o data. Anticorpii te ajuta doar in lupta cu boala care vine dupa infectare cu virusul covid.

Răspuns utilizator avertizat
| Flar3 a răspuns:

Anticorpii te pot tine maxim 3-4 luni. Eu am trecut prin aceasta etapa acum 2 luni jumate si gen eu ma pot raci. Dar febra 40 de grade nu faci( cel putin in marea majoritate a cazurilor).