| SingleForOne a întrebat:

Am câteva rude care vin din Italia în România de sărbători.
Dacă fac test de coronavirus, și le dă negativ, ar mai trebui să stea în carantină? Restul familiei ar mai trebui să stea la distanță de către aceștia?
Aș dori un răspuns din punct de vedere legal, pentru că nimeni din restul familiei nu vrea să riște situația la locul de muncă.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie 2 teste din cate stiu eu. Sau 1 test rapid si un test anticorpi. Depinde de judet daca se face carantina