| Manumescoo a întrebat:

Am făcut test antigen covid și mi-a ieșit două liniute, una mai închisă si alta nu prea se vede. Știu ca sunt pozitiv pentru că am făcut de două ori testul. Întrebarea e ce șanse am ca testul pcr sa îmi iasă negativ, având în vedere că o liniuta se vede ștearsă?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Știu ca sunt pozitiv...ce șanse am ca testul pcr sa îmi iasă negativ"

cam 20% spre zero

https://www.dw.com/......a-60433577

| Lioana a răspuns:

Testul PCR va iesi pozitiv mai mult ca sigur. E mai precis decat cel antigen.
La mine toate testele antigen au iesit negative desi aveam simptome, chiar si cel facut la urgenta. Doar cel PCR a iesit pozitiv.

| mont a răspuns:

Aproape sigur e pozitiv testul pcr.

P.S. Vezi ca izolarea nu mai e obligatorie, doar recomandata.

| Manumescoo explică (pentru mont):

Eu stau în Germania

| mont a răspuns (pentru Manumescoo):

Atunci va trebui sa te izolezi și la fel și contactii, conform regulilor acelei tari.

| SharpEagle a răspuns:

Sanse foarte mici, de vreme ce PCR este un test de mai mare fidelitate, care detecteaza chiar si prezente virale mai mici cantitativ (e un test genetic direct legat de materialul viral versus un test de antigen, adica de substante specifice prezente in infectia virala). Plus ca recoltarea se face din profunzimea aparatului respirator superior, unde virusurile dispar mai spre finalul etapei de "viral clearance", spre deosebire de mucoasa de la extremitati.

| Manumescoo explică (pentru SharpEagle):

Întrebam pentru că o liniuta se vede ștearsă

| KR0N5TADT a răspuns:

Tu, doar la creier trebuie să faci un test.