| Andreeaa20 a întrebat:

Am fost testată pozitiv de coronavirus si am stat in izolare 14 zile,nu am avut niciun simptom.
Acest virus dispare singur? Dacă nu am avut simptome, mai este nevoie de tratament?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu mai am 2 zile de stat în izolare. Niciun simptom. Tatăl meu care sta cu noi(eu și soția) a fost pozitiv. El doar cu bătrânețea, fără simptome. Ce tratament vrei dacă nu ai nimic? Nu.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Chiar deloc nu a avut taicatu? ma mir, inseamna ca are un sistem imunitar bun

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Doar problemele psihice pe care le are de vreo trei ani. Și are 89 de ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca trimiti la testare 10 teste introduse doar in apa chioara, si atunci cel putin 1-2 vor iesi pozitiv. tongue
Rezultatul este cauzat de modalitatea de functionare si de testare, fiindca nu indica virusul propriu-zis, ci al anumitor substante, respectiv de numarul ciclurilor de procesare aplicate.
Virusii sunt atat de mici, incat se pot vedea doar la microscop electronic.

Curios este ca, testele nu indica virusii de "gripa" (care au disparut subtil in ultimul an). tongue

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Si ce relevanta are ca testezi apa chioar? Chiar niciuna.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Testtele vor arata apa cu "Coroana": big grin

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Inca mai caut vreun context in care sunt relevante afirmatiile tale.

Stii ca si la barbati testele de sarcina pot da pozitive... presupunem ca barbatii sunt insarcinati sau cum?

| BroascaCuElice a răspuns:

Dispare singur