| anonim_4396 a întrebat:

Am intrebari legate de covid-19:
1. Elevii vor repeta anul scolar?
2. Elevii vor face scoala la vara?
3. Care sunt sansele sa dispara acest virus datorita caldurii puternice de vara?
4. Vom mai fii in carantina si la vara?
5. Vom mai avea voie la plaja?
Offf, daca o sa fim in carantina la vara va fi cea mai groaznica vara din viata mea, mai ales ca este anotimpul meu preferat si astept o gramada ca sa fie 1 iunie(prima zi de vara)

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Nu stie nimeni
2. Ar fi scenariul cel mai optimist
3. Zero. Virusul face ravagii si in tarile calde deja.
4. Exista posibilitatea.
5. Posibil sa nu anul asta

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu as gandi asa.o viata avem doar, una este sa protejam si alta sa nu mai facem nimic. La vara ar trebui sa se dea drumul, nu poti tine oamenii vara in case, cum nu se poate tine nici economia blocata mereu.

| aXy99 a răspuns:

1. Cel mai probabil, nu.
2. Cel mai probabil, da.
3. Nu neaparat de la caldura, dar datorita carantinei si a razelor ultraviolete ale soarelui care vor distruge virusurile de pe sol.
4. Cel mai probabil, nu.
5. Daca vom fi in carantina, evident ca NU. Dar probabil ca nu vom fi, deci da, vom avea voie la plaja.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

1. Nu știm.
2. Nu știm.
3. Nu dispare la căldură, sunt foarte multe țări foarte calde în care există deja virusul.
4. Nu știm.
5. Numai de plajă o să ne ardă în plină carantină sau criză economică.

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru supadeceapa):

De ce gandesti asa? O viata ai.Nu pot sa inteleg cum unii se pot gandi numai la rele...la vara nu o sa mai fie restrictii.

| supadeceapa a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Gândesc realist, daca pentru tine mersul la plaja e atât de important, probabil n-ai mai mult de 12 ani și nu prea conștientizezi in ce situație suntem. Lol!

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru supadeceapa):

Am mult mai mult, insa vreau sa imi traiesc viata. Constientizez situatia, insa asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne mai bucuram de lucrurile frumoase ale vietii. Fara ele (natura, mare, bucuriile simple), totul ar fi sumbru.O astfel de gandire te mentine sanatos si motivat, nu cea antrenata de panica.Insa fiecare are parerea lui, fireste, cati oameni atatea realitati.Am incredere ca se va rezolva situatia actuala.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru supadeceapa):

Am 12 ani si fac 13 la vara, multumit?

| JicaContra a răspuns:

De elevi nu am habar, nici autoritatile nu stiu si nu isi bat capul cu asta acum, pana cand trece pandemia

3. Care sunt sansele sa dispara acest virus datorita caldurii puternice de vara?
ZERO, se v-a reduce raspandirea prin aer care e minima in momentul asta, dar nu raspandirea prin stranuturi/tuseli in spatii inchise, suprafete infectate, etc. care sunt si acum 98-99% din raspandire o sa se mentina

4. Vom mai fii in carantina si la vara?
DAP, 99.99%

5. Vom mai avea voie la plaja?
SIGUR, DAAAAR DOAR DACA chiar locuiesti langa plaja, altfel, nu poti sa ajungi la plaja decat cu amenzi... MARI!

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru JicaContra):

Nu poti tine econonia blocata atata timp...la vara se da sigur drumul.

| JicaContra a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Spune-ti tie insusi orice te face sa dormi linistit noaptea
eu vad problema putin diferit, si anume, daca mor destui oameni incepe razboi civil, iar autoritatile NU VOR ASA CEVA (sa fie dati jos de la putere) asa ca mai bine sa sufere economia... NU CREZI?!?

iar asta se intampla in TOATE TARILE, fara nici o exceptie, nu numai in rrrominica unde sistemul medical e o gluma proasta RAU!

| JicaContra a răspuns:

AXy99 amaratule, AMARATULE, nu ai un raspuns, dar dai incorect si eronat la niste raspunsuri PUR PERTINENTE!
GHICI CE, VACA AMARATA (vaca, animal rumegator care e ATAT DE PROST ca vrea doar sa rumege, si nimic altceva) acum l-a tembelizor s-a spus NEGRU PE ALB CA MAI DUREAZA ***CEL PUTIN*** 3 LUNI CARANTINA, daca tu nu iti doresti asta, AI MINIMUM DE BUN SIMT (da, tocmai te-am facut NESIMTIT **IMBECIL**) SA NU DAI INCORECT SI ERONAT CELOR CARE APRECIAZA CORECT... MAI INSUFICIENT AMARAT SI *IMBECIL* CE ESTI!

| DuckDodgers0 a răspuns:

Totul depinde de cum vor decurge in continuare lucrurile

| BilaRomânească a răspuns:

Inca nu este nimic oficial.