| Girly97 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, va rog mult, GATA cu comentariile de prost gust, este FOARTE SERIOS! Daca nu stiti sa vorbiti frumos NU mai comentati!
Mama mea are nevoie de ajutor, de luni este in izolare dupa ce tatal a fost confirmat pozitiv desi nu are simptome. Neavand ce sa faca inchisa in casa a inceput sa se gandeasca ca este bolnava si ca tatal a infectat-o. Au aparut apoi obrajorii usor rosii si a inceput sa foloseasca ambele termometre din casa, indicand o temperatura de 36 C, spunand ca pana acum avea 35 C. Continuand sa gandeasca ca este bolnava au inceput sa apara si raguseala usoara si nasul care curge usor. Faptul ca isi face griji in privinta unei temperaturi normale m-a socat foarte mult! Bunica a incercat sa o ajute, sa o linisteasca dar nu reuseste! Ce pot face? sad Eu ma simt bine TOCMAI pentru ca NU ma gandesc ca sunt bolnava, ma gandesc ca vom trece cu bine peste aceasta situatie!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa incercati sa o linistiti ca nu este bolnava. Ce altceva poti face?

| Girly97 explică (pentru darrio2007):

Am incercat, am cerut inclusiv ajutorul bunicii...

| darrio2007 a răspuns (pentru Girly97):

Doar sa ii faceti un test de covid. Daca e negativ, poate nu va mai avea aceasta obsesie.

| Simpatic a răspuns:

Inca o chestie sunt infectati cu covid care nu fac febra neaparat, cumpara un tester de ala de masurare a oxigenului e cel mai bun, acel aparatel nu costa mai mult de 60-70 de lei, cu care iti masori oxigenul introducand degetul in el, oximetru.

| Zuzu1991 a răspuns:

WOW
"acum 43 minute | Digikey a răspuns:
Temperatura medie a corpului este de 37° C"

deci toti avem permanent febra, pentru ca 37°C inseamna febra... PUNCT
da, stiu suntem in era gigitala, asa ca nu mai stim minimum de bun simt, si trebuie sa intrebam bunicii despre termometre cu mercur care aveau marcat cu rosu 37°C
https://lh3.googleusercontent.com/......cUrdnW9N7r
deci ai dat funda unuia care incalca minimum de bun simt, nu in cuvinte ci in PROSTIE!

temperatura normala e de 36.6°C, nu pare mare diferenta, dar e, iar la sfantul tembelizor se vehicula ideea ca, la intrarea in magazin clientii sa fie scanati termic si sa nu intre daca au 37.3°C sau mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obrajii roșii i-a avut și mama fără să aibă febră în tot corpul. Și mama testată pozitiv, izolată impreună cu mine. Ieri numai vesti proaste am primit după ce alaltăieri a fost pentru evaluare și i-au ieșit razele la plămâni proaste, mama având o pneumonie incipientă, spre medie. S-a recomandat internarea, dar nu sunt locuri în spital și apoi a recomandat tratament acasă mama neavând alte simptome. Grea viața, nici nu mai știu încotro să o mai apuc. Iar obrajii roșii pot fi din cauza fricii, a emoției, atacului de panică. Mama ta dacă simte că îi arde fața, fără să îi ardă corpul și să aibă o stare generală de rău, atunci nu este temperatura. Iar 36 pe termometru este ok, mama când a avut atac de panică și ii ardea doar fața, se înroșire cu totul la față și pe termometru ( electronic ) arăta și 38. Însă i-a trecut, apoi ieri după ce a aflat vestea a pățit din nou. Spune-i mamei tale să își ia temperatura și de la încheietura mâinii, dacă folosiți termometrul electronic. Iar pentru a considera temperatura trebuie să fie trecut de 37, 7 în sus. La 38 temperatură este undeva la medie, apoi 39 în sus este critic. Iar mama ta, și tu de asemenea, având contact cu tatăl tău, toți sunteți infectați. Eu nu am fost testat pozitiv, sunt doar izolat. Însă prezint simptome, de vreo 2 săptămâni am rămas parțial fără gust și fără miros. Însă primele simptome pe care le-am avut a fost starea generală de rău specific gripei sezoniere. Apoi am făcut febră ușoară, am avut frisoane. Am luat parasinus cu fervex și temperatura a scăzut. Apoi m-a luat durerea în gat care a ținut o zi. Doua zile mai târziu sa constat ca nu mai am miros și gust. Îl simțeam, dar nu ca înainte. Mama a avut simptome doar starea de rău specifice răcelii, durere în gât, apoi o tuse care din seacă la început a devenit productivă. Productivă zic că s-a ajuns până la vomă, mucus/spută din gât pe care o elimina afară. Asta am pățit și eu ( sa vomit din cauza la tuse), apoi am luat fel și fel de siropuri de tuse și un altfel de sirop m-a ajutat pe mine, altfel de sirop a ajutat-o pe mama. Acum mama nu mai are probleme cu tusea, doar ocazional seacă. Alte simptome au fost starea de oboseală.

II recomad mamei tale și tatălui tău vitamine "Molekin Imuno" cu Vitamina C 1000 mg, Vitamina D 2000 UI, Zinc 10 mg. Aceste vitamine au ajutat-o pe mama să se pună pe picioare, erau zile când nici la wc nu putea merge atât de obosită se simțea. Iar tu, dacă ești copil, există vitamine Molekin și pentru copii. Ca preț, să știi ca sunt cam scumpe aceste vitamine. Vitaminele sunt recomandate în cazuri de infecție cu animalul.
În rest, să dea Dumnezeu tuturor puterea pentru a depășii momentul. Este un moment dificil prin care mulți trecem, mulți suntem puși la încercări. Sănătate multă ție și familiei tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere pastile de calmare, ce sa iti zic. Iti prescrie doctorita.

| mihaela000ela a răspuns:

Trebuie sa dati dovada de calm,altfel,toata aceasta stare de agitatie,va pune in situatia de a lua decizii,care nu va vor ajuta cu nimic. Tata este asimtopatic,mama,locuind cu el,poate fi pozitiva -in acest caz, sunati, Dsp-ul. TOATE PARERILE PE CARE LE VETI GASI AICI, NU VOR SCHIMBA CU NIMIC, STAREA DE FAPT.Cu siguranta, veti trece peste aceasta perioada, dar, trebuie sa urmati pasii corecti.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Nu va mai uitați la știri atâta. Și mama a fost confirmata pozitiv și doar atat, a tinut-o în izolare la locul de munca și nici pastile nu i-a datrimis și a mai și muncit. Dacă are covid, sa se bucure ca face anticorpii și după nu mai are treaba cu boala

| 80suser a răspuns:

Buna!
Poti sa incerci sa ii explici ca isi induce singura simptomele, dar sunt sanse mari sa nu vrea sa inteleaga.
Poti sa ii explici ca poate fi si bolnava si nu are ce sa se intample rau daca are grija de ea.
In cel mai rau caz, daca nu merge deloc cu vorba, singurul lucru care cred ca ar face-o sa se linisteasca ar fi un test covid. Daca iese pozitiv, ma tem ca se va panica mai mult, dar daca este negativ o va linisti. Oricum mi se pare inutil testul in situatia asta pentru ca ar putea iesi negativ azi si pozitiv maine.
Alte lucruri pe care poti sa le faci este sa o faci sa se preocupe de orice altceva, gatit, citit, seriale. Daca ar fi ocupata ar avea mai putin timp sa se gandeasca ca e bolnava.
Poti pur si simplu sa ii fii alaturi.
Nimic nu garanteaza ca isi va schimba modul de gandire, dar poti sa incerci. Eu, personal, atunci cand incep sa ma stresez in privinta problemelor de sanatate, incerc sa ma pun in ipostaza in care as fi bolnava si sa-mi dau seama ce pot face atunci - in cazul unei raceli sau covid, mancarea sanatoasa si vitaminele pot ajuta, avand in vedere ca sistemul imunitar e slabit.
Trebuie sa o faci sa creada ca totul va fi bine. Totul tine de gandirea ei si de vointa ei.

Succes si multa sanatate!

| 80suser a răspuns (pentru 80suser):

In privinta medicamentelor si a vitaminelor, sugerez consultarea unui medic. Un exces poate provoca mai mult rau decat bine.