| SingleForOne a întrebat:

Am o curiozitate. Dacă sunt persoane vaccinate de coronavirus, cum se poate ca acestea să moară de acel virus?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Vaccinul nu garantează că nu vei face boala, ci că în 95% din cazuri, pacienții vaccinați nu vor dezvolta forme care să necesite internare și terapie intensivă.
Mai sunt și bolile cronice la mulți (diabet, boli autoimune, probleme cu coagularea sângelui, boli cardiace, obezitate), care pot să moară chiar și vaccinați.

3 răspunsuri:
| SingleForOne explică:

Să-ți dea Dumnezeu sănătate și liniște, și putin mai multă inteligență...

| RecKinul a răspuns:

În primul rând protecția oferită de vaccin nu este de 100%.
În al doilea rând și dacă ești vaccinat poți face o formă mai ușoară de COVID dar dacă mai ai și corpul slăbit de alte boli pot apărea complicații.
Eu m-am vaccinat cu ambele doze și nu am pățit nimic. Antivacciniștii sunt niște nebuni care bat câmpii. În momentul de față nu avem nici o altă soluție înafară de vaccin.