| Angelindeed a întrebat:

Am scapat definitiv de vaccinuri?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu e vaccinare obligatorie.
Nu mai e nimic condiționat de vaccin.
Cine vrea să se vaccineze, n-are decât.
Cine nu vrea, e liber să facă ce vrea.

Nu înțeleg de ce mai persistă atâta încrâncenare între vaccinați și nevaccinați.

| Angelindeed explică (pentru Hammurabi):

Pentru că atâta știu ei
Vaccinat good
Nevaccinat bad

Și dacă nu te vaccinezi anti-covid, clar ești împotriva vaccinului in general după ei. Nu exista nuanțe.

Au trecut zile bune de la întrebarea asta și încă mă hărțuiește un nene pe aici legat de asta.

Și cică nu au efecte adverse.

| Hammurabi a răspuns (pentru Angelindeed):

Totuși vaccinarea asta e o opțiune.
Interesant e de ce cei nevaccinați nu prea au treabă și nu au comentarii la adresa celor vaccinați, pe când cei vaccinați comentează mereu că cei nevaccinați sunt proști și înapoiați? laughing
Până la urmă, fiecare face ce vrea cu corpul lui.
Acum, după ce au picat și miturile că cei nevaccinați ar fi mai contagioși decât cei vaccinați (studiul STK California) și ar împrăștia mai mult boala, chiar nu mai văd rostul discuțiilor contradictorii.
Fiecare face ce-i place, analizează situația cu propriul creier și are propria opțiune.

| johnnny123 a răspuns:

Vorbești despre vaccinuri de parcă vorbești despre ciuma bubonică.

Tu și ăștia ca tine chiar sunteți incapabili să înțelegeți că vaccinurile au salvat sute de milioane de vieți și au dus la eradicarea unor boli extrem de periculoase?

De ce am vrea "să scăpăm definitiv" de una dintre cele mai mari realizări ale omenirii?

| Angelindeed explică (pentru johnnny123):

Bine, fa tu vaccin pentru covid din 3 in 3 luni pentru tot restul vietii ca sa celebrezi salvarea omenirii si lasa-ma pe mine sa traiesc fara sa-mi bag ace in mine ca o bolnava cand sunt sanatoasa fizic tun

| johnnny123 a răspuns (pentru Angelindeed):

1. Nu ți-a spus nimeni să faci vaccin anti-covid din 3 în 3 luni pentru tot restul vieții.

2. Afirmația "lasa-ma pe mine sa traiesc fara sa-mi bag ace in mine ca o bolnava cand sunt sanatoasa fizic tun" arată clar în ce hal de ignoranță te scalzi.

Orice om este sănătos înainte să se îmbolnăvească. Dar asta nu înseamnă că este ferit de boală.

Este ca și cum ai spune "De ce-mi trebuie centură de siguranță și airbag-uri la mașină din moment ce nu am avut niciodată un accident?"

| mont a răspuns:

Presupun ca te referi la vaccinari obligatorii sau de conditionat diverse activitati de ele - de alea da, am (cam) scapat. Cine vrea insa va putea si i se va recomanda in continuare sa se vaccineze, atat anti-covid cat si alte boli.

| NunuNini a răspuns:

Nu cred. Ma uitam pentru cineva la conditiile de intrare in Spania si Portugalia. In una din ele (am uitat care) se cere doza SUPLIMENTARA fata de cele 3 stiute deja.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Se pare că toate restricțiile au fost ridicate. Vaccinarea eu zic că o să mai fie promovată un timp. Dacă vor exista cazuri multe de covid nu este exclus să pună înapoi restricțiile...
Cred că au renunțat la restricții deoarece se tem să nu agraveze criza economică care oricum o să vină. Deja este o inflație incredibilă.

| Anyo1988 a răspuns:

Ma indoiesc ca se va incheia aici cu vaccinurile happy ai doar rabdare ca revine cu siguranta

| restinvogue a răspuns:

Ce treabă au vaccinării cu aia de la benzinării? Majoritatea au dat buzna că au a zis sosoaca și Simion că se scumpește benzina. Deci exact nevaccinați tai.

| ArchieAkita a răspuns:

Nu

| andreisuleasufletudinmine a răspuns:

Tie iti trebuie vaccin antitetanos caci ai rugina la cap 8===D

| vladwkq a răspuns:

Cum adica sa scapi de vaccinuri?, ele vor fi in continuare recomandate, si oricum n au fost niciofata obligatorii, ca masca