| aestahv a întrebat:

Am și eu o întrebare legată de Certificatul Verde: eu mi-am făcut doza a doua pe 27 ianuarie, iar astăzi mi-a început valabilitatea lui.

Pe aplicația unde mi-am salvat codul QR îmi arată că îmi expiră pe 30 iunie 2022, după cum am înțeles că e cazul tuturor certificatelor emise în România.

Prietenul meu, de exemplu, s-a vaccinat cu ambele doze în Germania (a doua fiind pe 10 decembrie) iar lui îi arată pe aplicație că îi expiră pe 10 decembrie 2022.

Deci, din iulie să înțeleg că eu nu mai am certificatul valabil? Totuși, eu știu că regula actuală e ca Certificatul să expire după 9 luni de la doza a doua (în cazul în care nu faci și doza a treia).

Cum vine asta? Că atunci nu s-ar aplica chestia cu 9 luni în cazul meu și al altora ca mine.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-ai frica!
"Certificatul verde" (care este negru) functioneaza dupa reguli politice, nicidecum dupa reguli pandemice.
Pe o parte a granitelor, guvernele iau hotarari dupa "sfatul" medicilor "experti", iar pe partea cealalta a granitei alt guvern si alti "experti" iau hotarari complet diferite.
Vaccinarile economiilor aduc unora profituri uriase, alte economii se ruineaza.
Doar producatorii vaccinelor sustin ca, produsul lor este "salvarea omenirii", dar asta dupa doar cateva luni de experiente (in mod normal, un medicament se testeaza cel putin 10 ani! ).
S-a ajuns acolo ca, politicienii dau pronosticuri de grad de infectare cu 2 luni inainte, dar meterologii inca nu cunosc sigur vremea probabila nici la 2 zile.

Ultimul pronostic politic este ca, pana la vara va disparea virusul sau va avea doar forme usoare, ca gripa (care a fost rebotezat "Covid") si astfel nu va mai fi nevoie nici de restrictii, nici de certificacatul verde.

| CIaudiu a răspuns:

Of… grea e informarea corecta. Niciun certificat verde nu are o data de expirare propie. Datele de expirare pe care le vezi sunt diferite in fiecare tara si exprima momentul in care autoritatile cred ca pandemia se va termina. In Romania si in UE de asemenea, perioada de valabilitate dureaza pana pe 30 iunie 2022. De ce? Pentru ca Uniunea Europeana a aproximat ca pana atunci pandemia ar trebui sa se sfarseasca. In cazul in care pandemia inca va persista si dupa acea data, certificatelor verde le va fi extins termenul de valabilitate. In Germania, vaccinul meu este asteptat sa fie valid pana in 05.08. 2022.
Si tine minte un lucru pe care il repet inca o data, certificatele de vaccinare n-au o data de expirare propie. De exemplu, daca in Romania certificatul verde iti va expira pe data de 30 iunie 2022 iar statul roman nu ii va prelungi valabilitatea, in Germania certificatul iti va fi valid daca acolo termenul de valabilitate va fi prelungit. Asa ca iti vei putea vizita prietenul. Sper ca m-am facut inteles.

| aestahv explică (pentru CIaudiu):

Mulțumesc de răspuns!