| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut ca lumea s-a suparat si au inceput sa iasa pe strazi cu noile reglementari cu ora 20 acum nu sunt eu foarte informat dar de nu le convine atata timp cat majoritatea tarilor au aceasta lege unele chiar pana la ora 18 cum e in Franta, acolo de ce accepta iar romanii nostri nu? Sa imi explice si mie de ce sunt asa suparati, multumesc. Nu sustin si nici nu sunt impotriva doar vreau sa aflu

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce vezi tu in strada e o cantitate neglijabila de oameni. Si clar sunt aia care nici macar nu suferă de pe urma restrictiilor.

| relian a răspuns:

Pui o intreare ca si cum ai fi oaie,deci esti oaie sau esti om? Intreb ca idee,tu gandesti singur,sau doara accepti numai ce ti se baga sub gusa?
Ziua ai voie sa iesi? Ai voie, corect?
Cand ies mai multi oameni afara, ziua sau noaptea? Ziua corect? Noaptea cati oameni ies pe afara? Nu ies nici un sfert cred comparativ cu ziua corect? Dar sa zicem un sfert ok?

Acum te intreb eu pe tine, daca ziua ies afara, dam un exemplu 1000 de oameni si noaptea ies 2-3 sute cand ar fi pericol mai mare sa se transmita un agent patogen?
Uite iti dau ceva sa te gandesti singur si sa raspunzi.
Daca raspunzi la intrebarea asta, daca dai un raspuns corect, atunci inseamna ca ai inceput sa gandesti singur ok?
Astept un raspuns din partea ta.

| Freya1 a răspuns:

Inteleg si eu ca e problemă, ca e pandemie si tot restul, dar cum a zis cineva.Noi nu ne putem compara cu franța, Anglia si mai stiu eu ce tari ce au mai mulți bani decât noi si daca li se desființează tuturor afacerile si locurile de munca maine.
La noi romani trebuie sa se întrețină, iar având în vedere că minimul pe economie e undeva la 1300 de lei iar prețurile la carburanți (mai ales motorina ca e aproape 6 lei l) la mâncare ce doar o pâine e 3/4 lei ca sa nu mai vorbim de restul au preturi nesimtite si atunci oameni vor sa poata munci.Sa aiba ore suplimentare sa scoată bani, sa poata merge in continuare in schimburi sa isi ia salariile întregi, sa isi faca un ciubuc, sa poata sa iasa un pic la aer după o zi grea de munca sau dupa ce si-a tinut copilul o zi intreaga închis etc.E cumva normal.Ca din cate stim aglomerația mare e ziua,nu seara,nu noaptea.
Eu pot sa fiu de acord cu anumite restricții ce ar trebui să fie oricum fie ca e covid sau nu, dar cand tu ti oameni de un an închiși, copii acasa de la școlii, pe ei pe jumătate de salar sau fara locuri de munca, pe multi fara sa poata sa meargă sa isi faca o operație importanta ca nu sunt locuri in spital, sau la o urgenta ca il doare ceva etc normal ca înnebunesc de la o vreme.Ca sa nu mai vorbim de vaccinarile de care acum spun ca sunt inutile in conditiile in care oameni isi faceau o speranta.

| LoveSleep a răspuns:

Sunt suparati ca de fiecare data cand mananca ciorba, jumatate din ce e in lingura, o dau pe ei, atat de pro sti sunt. Si cred ca e de la vaccin.

Faptul ca in majoritatea pozelor abia vezi cate o masca, iti arata ca oamenii nu au iesit acolo sa protesteze pentru masurile de inchidere si alte lucruri de genul, ei sunt acolo sa protesteze impotriva ocultei mondiale, care vrea sa le ia libertatea, viata si WC-ul din fundul curtii pentru care platesc impozit. Si impotriva vaccinului care contine cipul 666 prezis in biblie.

Eu personal as trage in toti cu tancurile.
Dar daca zici ca e naspa, consider ca ar trebui ca astia din strada sa semneze intr-un fel anume, ca prin atitudinea si comportamentul lor, renunta la orice ingrijire medicala oferita de catre spitale. Pentru ca tot astia o sa umple in zilele care urmeaza spitalele si oamenii care au stat acasa si ar avea nevoie de ingrijiri medicale n-o sa aiba sansa sa le primeasca.

| Frank51 a răspuns:

Ultima măsură e cea mai tâmpită. Obligă masele de oameni să meargă în același interval la magazine. În mod categoric se poate găsi o soluție mai bună, trebuie doar să facă cineva studiile necesare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Și în Franța și alte țări au avut loc multe proteste, tot așa că nu le convine, a arătat la tv.

| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui sa fie totuși circulația libera. Înțeleg sa închidă cluburile sau restaurantele unde sunt spatii închise, deși au de suferit dar sa zicem ca înțelegem ca să nu se mai transmită virusul dar circulația mi se pare inutila sau faptul la la ora 18 nu mai ai de unde sa iei o pâine. Eu dacă ma duc la o prietena sau la familie ma duc oricum ce contează ca ma duc la ora 18 sau la ora 21. Dacă merg la o terasa ce contează ca e ora 16 sau e ora 20? Si pe mine ma deranjează anumite restricții care nu mi se par folositoare și simt ca mi îngrădesc libertatea mau mult decât e cazul.

| suntserios a răspuns (pentru Emma30555):

Da conteaza pentru ca se restrange mobilitatea maselor de oameni.

| Emma30555 a răspuns (pentru suntserios):

Pai și masa aia de oameni dacă se ingramadeste la magazin sau în autobuze ca să ajungă la ora 20 acasă și sa prindă magazinul deschis nu face mai rău decât bine?

| suntserios a răspuns (pentru Emma30555):

E o chestie statistica, majoritatea oamenilor cand li se pun astfel de restrictii in fata isi recaluleaza iesirea la magazin. E o chestie aplicata deja in mai multe state si testat, nu s-a trezit Romania sa faca asta peste noapte. Si da, pana acum aveai o masa de oameni care se misca de la 8 dimineata pana la 9 seara. Acum a sa ai o masa de oameni care o sa se miste mai putine ore si nu vor mai merge toti la magazin la 6 cand ies de la munca. Uni vor lua in weekend pe mai multe zile, unii vor merge in pauza de masa, unii dimineata samd.

| Emma30555 a răspuns (pentru suntserios):

Ce spui ca asa fac și alte tari deja m-am saturat sa aud și da știu ca asa fac și alte tari, eu mi am spus părerea mea de om cu gândire libera, ca e posibil sa se și aglomereze un pic magazinele și oricum nu cred ca vreun studiu a putut sa demonstreze ca un magazin deschis pana la ora 18 a dus la scăderea ratei de infectare fata de unul deschis pana la ora ora 21, științific nu poți sa demonstrezi asta, sunt doar ipoteze. Dacă oamenii se organizează cum ai spus tu eu nu vad cum nu se aglomerează dacă practic aceeași oameni se duc într un interval mai scurt, cum ști tu ca ei se vor duce pe rand? Ca își vor lua mai multe produse în weekend, e doar o presupunere. Eu am luat covid, nu am luat nici din magazin fiindcă toți purtam masca, nu am luat nici de la terase și am fost des la terase și restaurante chiar și în spatii închise, nu am luat nici în vacante, am luat pur și simplu de la o prietena la care am fost, am stat fără masca și a dezvoltat simptomele chiar în aceeași zi dar pe seara eu fiind la ea pe la ora 14. Dacă ma duceam la ea cu o zi doua înainte posibil sa nu fi fost atât de contagioasa fiindcă altor persoane cu care s-a întâlnit înainte mea cu vreo doua zile nu a dat. Deci în magazine purtând masca sunt șanse mici sa iei sau pe strada ca opresc ei circulația libera. Tot de la un apropiat iei virusul și depinde de fiecare. Eu nu minimalizez problema asta, în principiu am respectat regulile, la părinții mei m-am dus foarte rar și am stat cu masca de multe ori în aer liber, de Crăciun am stat chiar cu doua măști știind ca eu poate am mai fost în aglomerație sau cu prietenii. Sunt de acord cu masca, sunt de acord sa se închidă cluburile restaurantele unde este spațiu închis, dar libera circulație mi se pare inutila fiindcă nu ai cum sa o controlezi pe zi și atunci tot aia e, magazinele închise de la ora 18 doar ma stresează atât.

| suntserios a răspuns (pentru Emma30555):

Vino tu cu solutii daca esti om cu gandirea libera si propune guvernului. Masurile astea la urma urmei nu trebuie reinventate de fiecare stat in parte. Fiecare stat ia de la celelalte ce cred ca ar putea functiona cel mai bine. Cum ar fi fost ca in weekend sa nu ai voie sa iesi deloc din casa? Era mai bine?

Prietena ta de unde a luat? Ai idee? Sau ala care a infectato pe ea de unde a luat? samd...

e o chestie pe care multi nu o inteleg... nu inchide nimeni magazinele si nu restrictioneaza mersu pe strada pentru ca de acolo se ia. E o chestie la nivel de mase de oameni. Sa opreasca mobilitatea maselor prin aceste restrictii. Pricepi? daca magazinele sunt inchide de la ora 6 o mare masa de oameni va fi inactiva mai mult timp.

| Emma30555 a răspuns (pentru suntserios):

Soluția se știe, vaccinare, purtatul măștii, fiecare individ sa fie mai responsabil, eu sunt de acord cu masurile mai puțin cea legata de libera circulație pe timp de seara. În sensul ca dacă toate sunt închise, cârciumi, terase, cluburi oricum nu ai unde sa te duci și dacă vrei sa te duci la un party restrâns cu prietenii tot te duci doar ca stai pana la 5 dimineața acolo ca să nu îți iei amenda, dar am înțeles ce spui nu zic ca nu are eficienta deloc doar ca părerea mea este ca e mica, nu vreau sa par Gica contra sau ca ma revolt, îmi spun părerea cum vad eu lucrurile astea trăind cu aceste restricții și știind ca se găsesc soluții atunci când vrei sa le încalci chiar și pe timp de noapte, deși repet eu personal am fost foarte atenta fiindcă mi-a fost mereu teama sa nu dau virusul și am purtat masca când eram cu oameni care nu erau din anturajul meu, și sunt mulțumită ca nu l am dat și asta fiindca am aflat din timp si m-am putut izola la timp de ceilalți. Și asta e o soluție care se cunoaște, oamenii sa se testeze și sa fie responsabili deci depinde și de noi. Problema reala este ca oamenii nu poarta masca la locul de munca în cea mai mare parte a lor

| Meme10Meme a răspuns:

Sa stii ca si in celelalte tari au protestatari anti-restrictii. Parerea mea e ca este o tampenie faptul ca se inchid magazinele la ora 18[doar o sa se faca aglomerari.] Protestele sunt facute de Sosoaca deci stai calm.

| DarthNiger a răspuns:

E vorba de AURolacii ai lui Simion si AURolacii 2.0 ai lui Sosoaca, o adunatura de oi care ies la comanda acestor 2 scursuri de oameni, pun vietile cetatenilor in pericol, din cauza asta s-au inasprit masurile si situatia se agraveaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce vezi în stradă sunt simpatizanții Șoșoacă, Simion. Partidul extremist numit aur. Ei incită numai la proteste și ca măștile sa nu se mai poarte. Nu știu cum un partid ca AUR a ajuns prin Parlament.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum? Avem prea multi prosti care sunt usor de manipulat in tara. Iar extremistii mereu au prins in vremuri de criza