| DaniPanait a întrebat:

Am voie sa scriu declaratia aia pe proprie raspundere de mana? Daca da, pot sa scriu ca motiv ca ma duc sa platesc o factura sau ca ma duc la cimitir? Am intrebat un politist si mi-a zis ca da, deci nu stiu.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie sa o scrii de mana, dar mersul la cimitir nu e un motiv acceptat pentru a iesi din casa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți comemora morții la cimitir și cu altă ocazie, asta ca să nu fii și tu dusă acolo, dacă te îmbolnăbvești acum.

| Bondarel99 a răspuns:

Pe site-ul MAI scrie ca poti sa o scrii de mana dar sa copiezi tot ce scrie pe declaratia aia

| JicaContra a răspuns:

Lal, nu scrii NIMIC in plus decat ce e pe declaratia aia model
mai exact NU trebuie sa dai detalii

totusi, daca esti prins(a) la cimitir poti sa cauti amenda, ala nu e un motiv SERIOS sa iesi din casa

| Eugen80 a răspuns:

Da, normal ca ai voie sa o scrii de mana.
Citeste pe net exact cum arata modelul si cand o scrii, tu scrii doar motivul tau.
Scrii ca te duci la magazin sa platesti factura, cumperi si ceva de acolo, deci faci si cumparaturile.
Despre cimitir nu situ ce sa spun... nu vad urgenta. dar daca un politist a spus ca poti merge si la cimitir, treci si cimitirul.
Daca esti in mediu rural... mergi linistit si la cimitir, dar numai sa fie aglomeratie acolo.

| florin926481f a răspuns:

Avand in vedere ca mersul la cimitir nu e o varianta de motiv pe declaratia oficiala, nu ai voie sa inventezi tu unul.

| kevin9 a răspuns:

Da