| anonim_4396 a întrebat:

Astă vară puteam ieși și câte două ore afară cu bicicleta, dacă aveam apă la mine și făceam o pauză la 15 min (aproximativ) de băut apă.
Am ieșit acum câteva zile (când era cald, fără zăpadă), și după 30-40 minute de pedalat, când urcam scările vedeam negru în fața ochilor, abia puteam să respir și a trebuit să mă întind în pat 10 minute ca sa îmi revin.
Aveți vreo idee de ce? Nu cred că e din cauza condiției fizice, ba din contra, acum fac o dată/de două ori pe săptămână exerciții acasă.
Cumva poate însemna că am avut covid cândva?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

"Nu cred că e din cauza condiției fizice, ba din contra, acum fac o dată/de două ori pe săptămână exerciții acasă" cu siguranta e din cauza conditiei fizice, antrenamentele de le faci acasa le faci degeaba. Daca nu ai echipament, cel mai recomandat ar fi sa mergi la sala.
Cu alimentatia cum stai? Ce mananci tu intr-o zi?
Da-ne mai multe detalii legate de inaltime, kilograme, alimentatie, antrenamente, daca fumezi sau nu, si ce activitati fizice faci de obicei.

| StefanE2019 a răspuns (pentru raMLesS):

Vârsta 14 ani, înălțime 1.68m, 70kg, nu fumez și nici nu cred că o voi face vreodată, antrenamente: http://imgur.com/a/UqfsvxR
Activități fizice: cel mai des merg pe jos, bicicleta des vara sau ocazional iarna

Dimineața mănânc doua sandvișuri sau, in weekend ceva legume, ou fiert, zacuscă, salată de vinete. La prânz diferă mult de pe o zi pe alta: orez, pui, ciorbă, cartofi, friptură (ocazional), etc, practic tot felul de mâncare.
Seara nu mănânc mare lucru, uneori un sandviș sau un 'snack' dacă mă uit cu ai mei la un film, dacă nu, nu.

| StefanE2019 a răspuns (pentru StefanE2019):

Legat de dulciuri. nu foarte des, mai beau un pahar de suc din când în când sau o bucată de ciocolată.
Oricum, eu de 4 luni folosesc o aplicație Myfitnesspal unde notez tot ce am mâncat, îmi înregistrează automat prin Google Fit/Mi Band pașii și îmi calculează caloriile, dar sincer nu prea m-a ajutat.

| aditimus a răspuns:

Te-ai ridicat brusc?

| StefanE2019 a răspuns (pentru aditimus):

Poftim?

| aditimus a răspuns (pentru StefanE2019):

Poate te-ai ridicat brusc si nu sa oxigenat creierul.

| StefanE2019 a răspuns (pentru aditimus):

Nu știu dacă vorbești pe bune sau daca mă iei la mișto. Dar nu am cum sa mă ridic brusc atunci când merg pe bicicleta...

| StefanE2019 a răspuns:

*de două ori mi s-au întâmplat asta, o dată în noiembrie și o dată în ianuarie
**și de dățile astea am avut apă la mine

| StefanE2019 a răspuns:

Care este problema ta? Te-ai gândit că poate am întrebat din acest motiv:
http://imgur.com/a/k5XA4jO?
Ziceți de alții că au probleme la creier dar voi nu vă vedeți

| NoName53552 a răspuns (pentru StefanE2019):

Si nu mai crede tot felul de site-uri fake
Covid se manifesta ca o gripă mai "agresivă" dar nu cred ca este atât de puternică ca și gripa dar na...

| StefanE2019 a răspuns:

Mai ai și cont făcut ieri

| NoName53552 a răspuns (pentru StefanE2019):

Da
Am cont facut ieri ca la celălat am uitat e-mail-ul