| Mihaela2023 a întrebat:

Astăzi sunt în a 10 a zi de covid îmi este greață si tușesc fără oprire.
Dacă sun la Salvare, o să mă interneze pentru 2 săptămâni? Sau doar câteva zile?
Nu prea aș vrea să stau 2 săptămâni la spital. Vă rog sa-mi spuneți dacă ați avut covid cât timp ați stat la spital?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te interneaza in spital pentru atat lucru.

| Simpatic a răspuns:

Mergi la spital nu te mai chinui, poti sa mori daca se agraveaza.
Nu este o regula sa te tina neaparat 14 zile in spital te pot tine mult mai putin facandu-ti test covid care daca a iesit negativ te-au si externat.
Doar ca la spital primesti ingrijiri medicale si medicamente care te vor face sa iti revii, acasa cu paracetamol multi au murit, deci numai fiti fratilor greu de scos din casa.
Suna la 112 spune-le ca esti in stare nasoala si cu siguranta ambulanta va veni si te va duce la spital.

| Emma30555 a răspuns:

Nu te internează, nici nu sunt locuri, te internează cu acordul tău și doar dacă viata ta e în pericol. Poți suna la salvare, poți suna la medicul de familie sa ți dea o rețetă cu antibiotic, nu sta asa sa se agraveze.

| mastadont a răspuns:

O să te țină cât e nevoie să te vindeci, dacă găsești loc și dacă ești destul de grav bolnav încât să fii internat. Mai bine mori decât să mergi la spital? De covid chiar se moare, nu e doar o simplă răceală cum spun unii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa vina sa iti ia oxigenu si atat, daca e sub 80 poate te iau

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu saturatia oxigenului in sange 80 se moare, ea trebuie sa fie mult mai mare!

| timidu89 a răspuns:

Si ce mai astepti? Suna la ambulanta ca nu e de joaca. Eu am avut covid dar nu prea tuseam. Si mie imi era greata cand mancam. Nu aveam miros, gust si febra 39-40. Eu am avut in luna noiembrie a anului trecut si am stat 2 saptamani in spital.

| Mihaela2023 explică (pentru timidu89):

La spital o sa-mi facă întâi analizele, si dacă sunt bine mă trimite acasă? Sau mă interneaza imediat?

| Feri5 a răspuns (pentru Mihaela2023):

După ce îți face analizele, primești răspunsul testului. Dacă este negativ, te trimite acasă tot în ziua aia, dar dacă e pozitiv, te internează. Numai cu acordul tău și dacă mai au paturi la ATI. Altfel, te trimite acasă. Măcar nu mai sta cu starea asta a ta! Dacă chiar simți că nu ești pe picioarele tale, cheamă salvarea și o să vină să-ți ia gen parametri despre funcțiile vitale...

| Mihaela2023 explică (pentru Feri5):

Testul e pozitiv l-am făcut acum 10 zile. Dacă mă ia salvarea si ma duce la spital, intâi mă verifică dacă sunt in regula? Sau mă interneaza imediat?

| Feri5 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Păi logic că întâi te verifică. N-are cum să te interneze imediat ce au auzit că ai covid...

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Mie mi-au facut si testul covid ca nu se stia daca sunt infectat. Da se fac si analize de sange. Raze la plamani sigur iti fac. Daca tusesti intruna si tie greata nu ai cum sa fi bine. Sa nu ai si la plamani ceva.

| Mihaela2023 explică (pentru Feri5):

Și dacă îmi face analize la sânge, rezultatul vine în aceeași zi?

| Mihaela2023 explică (pentru timidu89):

Si razele la plămâni sau analizele ies in aceeași zi? Sau va trebui sa astept?

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

La sange dureaza mai mult de o zi. Eu am stat de la ora 22-23 la urgenta pana a doua zi la ora 16 ca sa primesc rezultatul la testul covid. In spital in ziua cand am plecat acasa mi-au facut raze si am primit rezultatul.

| Mihaela2023 explică (pentru timidu89):

Multumesc pentru raspuns. Si vreau sa te mai întreb dacă o sa dorm o noapte la spital până ies rezultatele? Sau mă trimite acasă?

| Feri5 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Asta nu știu. Dar durează.

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Eu am stat de veghe ca era un pat in care nu puteai dormi si cam frig in camera. A vrut sa ma trimita acasa dar am refuzat. Daca iti da de ales faci cum doresti.

| Mihaela2023 explică (pentru timidu89):

Pai dacă sunt in carantină nu o sa pot pleca acasă pe jos, si nu are cine să ma ia cu mașina.
Esti sigur că nu mă duce ambulanta acasă?

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Pai ambulanta te-ar duce acasa daca nu esti din zona. Adica nu ai voie sa iesi afara fara declaratie? Imi poti spune ce varsta ai? Unii cred ca e o gluma covidul, dar chiar nu e. Nu te lua dupa ei. Tatal meu a avut cu plamani si tusea de tot se rupea. O saptamana la spital a fost in regula din ce mi-a spus el. Apoi a ajuns sa fie imobilizat la pat. Era conectat la 3 aparate. Dupa mai bine de 3 saptamani de spitalizare a pierdut lupta cu virusul. Avea 60 ani... de la el am luat virusul toata familia. Recent o femeie de 49 de ani ce o cunosteam a murit. Tata avea si alte boli. Femeia asta din cate stiu nu. Era doar obeza.

| Mihaela2023 explică (pentru Feri5):

M-a internat doctorul la spital si mi-a zis sa stau obligatoriu până mă vindec. Cam in cat timp o sa-mi treacă covidul? Dacă simptomele incep sa dispară înseamnă ca îmi va ieși testul negativ? La tine cum a fost? Ti-a iesit testul negativ imediat după ce au dispărut simptomele?

| Feri5 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Da. După ce va începe să-ți treacă simptomele, cel mai probabil vei fi declarată vindecată, în urma testului dacă va ieși negativ.

| Mihaela2023 explică:

Dar nu ma simt bine deloc dacă sun acum la Salvare mă interneaza imediat? Sau întâi mă duce sa-mi facă analizele? Și dupa aia decide dacă mă interneaza?