| Valy4567 a întrebat:

Ați fi de acord cu eliminarea restricției pe timp de noapte? Eu da, mi se pare inutilă, în condițiile în care circulația noaptea e oricum destul de limitată.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Noaptea dupa cum s-a vazut inainte de acesta restrictiile bubuiau cluburile prin Bucuresti desi nu aveau voie. Asa ca restrictia are logica ei si e binevenita. Daca tu zici oricun ca e limitata circulația noapte cu ce spanac te încurcă restrictia?

| Valy4567 explică (pentru suntserios):

Aaa, și e mai simplu să limitezi tuturor circulația noaptea decât să închizi respectivele cluburi? Poliția Locală ce păzește? Da, mă încurcă, simplul faptul că doresc să mă duc la nonstop și nu am acest drept.

| suntserios a răspuns (pentru Valy4567):

Lool, problema ta cu non stop. Pai du te acum, ca e abia 10.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi este absolut indiferent ^_^

| relian a răspuns:

Restrictia noaptea e limitata in mintile alora care au pus-o laughing va dati seama in ce hal pot gandi acesti oameni habarnisti,ce nu stiu macar pe ce laneta sau?
Deci ziua oameni buluc,oameni peste tot, in magazine pe strada etc, noaptea gata restrictie, deci daca cumva ies cativa oamenii noaptea pe strada e mult mai periculos decat aia care ies ziua laughing asta da gandire de niste oameni pe bune direct handicapati.

Dar astia conduc lumea, astia care mai gandesc nau incotro, trebuie sa se supuna majoritatii laughing asa ca este inutil sa mai intrebam ceva.

| Simpatic a răspuns:

Multi cu masina care sunt trasi pe dreapta seara dupa ora 23 de ex. s-a putut observa ca sunt bauti.
Lasand la o parte faza cu sofatul, cu aceasta regula de interdictie de iesire dupa ora 23 fara un motiv intemeiat se mai stopeaza dintre cei care rapandesc in continuare acest virus nerusinat, iar cei care nu cred ca virusul este real toti debilii si conspirationistii le doresc sa aiba ei acest virus sa vedem atunci ce vor mai afirma!

| Valy4567 explică (pentru Simpatic):

Limitarea circulației pe timp de noapte este o relicvă comunistă, nu contribuie cu absolut nimic la stoparea răspândirii virusului. La acea vreme, dacă circulai noaptea pe stradă săvârșeai infracțiunea de ''manifestare incompatibilă cu ținuta morală a omului societății socialiste''.

| Simpatic a răspuns (pentru Valy4567):

Si tu fiind unul dintre sprijinitorii AUR? Eu zic ca orice masura care ajuta la limitarea si a unui numar cat de mic de cazuri de covid19 este benefica, poate nu stii ca decesele alea chiar sunt reale.
Nu are nicio treba comunismul cu ce se intampla acum.
Eu m-am innascut dupa perioada cumunista dar stii ce am inteles printre altele ca comunistii au dat parintilor tai, ai mei si a altora case si locuri de munca.
Ce a dat acest STAT nenorocit care se afla la conducerea tarii de 31 de ani, si-au batut joc de noi ne-au vandut la bucata si isi bat joc in continuare iar pentru ca suntem o tara formata preponderent din plecati pe fara, batrani si, tarfe si pesti ce nu au interes sa iasa in strada, nu avem cu cine sa le batem obrazul acestor nerusinati care o duc bine din banii publici.
Deci comunistii erau rai nimic de spus dar astia-s mult mai rai.
Si comunistii erau rai mai ales cu javrele si cu puscariasii cu cei carora nu le placea munca si faceau smecherii, ACELEASI PERSOANE CARE DUPA 89 S-AU TRANSFORMAT IN AFACERISTI PROSPERI, cand era comunismul lustruiau pantofii.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, pentru ca dupa se duc toti ciocafonii si petrec fara masti si ne miram de ce nu scade numarul de cazuri si se patreaza alte restrictii.

| Frank51 a răspuns:

Eu cred că e cea mai utilă.

| Emma30555 a răspuns:

Da. Interdicția mi se pare inutila

| Apokales a răspuns:

Eu as vrea sa extinda interdictiile. Mai ales dupa ce toti au facut vaccinul, as vrea sa le ofere interdictii celor care nu l-au facut. Doar ca sa ma simt eu privilegiat pentru ca o sa-l fac happy.

| StrongHeart a răspuns:

Da,sa mai taie din ele ca nu suntem caini la dresaj.

| DarthNiger a răspuns:

E o prostie si o tampenie colosala si nu pot pricepe cum au ajuns la concluzia ca dupa ora 23 trebuie sa stai inchis in casa, probabil dupa aceasta ora virusul se trezeste din somn si incepe sa bantuie strazile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe timp de iarna nu cred ca a ajutat prea mult, ca oricum nu prea iesea lumea afara noaptea. Dar acum ca vine primavara si se incalzeste, vor fi mai multi dornici de plimbari... probabil o sa fie utila restrictia.

| Valy4567 explică (pentru anonim_4396):

Care e diferența între o plimbare ziua și o plimbare noaptea? Dacă nu ești lăsat să te plimbi noaptea, o faci ziua și e același lucru...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valy4567):

Erau unii care se plimbau si ziua si noaptea. Acum se plimba doar ziua big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mall-urile nu le închise. În Poiana Brașov, mai ales în week-end-uri, era plin de lume. Acolo nimeni nu se mai infecta. Le este frica ca se infectează după ora 23 când merg tinerii să se distreze. Avem virusul vampir, umblă numai noaptea. Asta după logica autorităților. Mi s-a scârbit și mie de restricții, de măști și de când cu pandemia mi s-a scârbit de fața lui arafat.

| NunuNini a răspuns:

Nu. Pentru ca tinerii ar sta toata noaptea pe afara. Ciopor.

| Valy4567 explică (pentru NunuNini):

Care e diferența în a sta noaptea sau ziua pe afară? E noaptea virusul mai contagios sau ce?

| KR0NSTADT a răspuns (pentru Valy4567):

Da, devine mai agresiv când aude cucuveaua. big grin

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Valy4567):

Noaptea sunt petreceri, nu ziua, cand toata lumea lucreaza.

Răspuns utilizator avertizat
| KR0NSTADT a răspuns:

Restricționarea circulației pe timp de noapte este una dintre cele mai imbecile măsuri luate. Probabil, virusul vede mai bine noaptea și este mult mai agresiv în lumina Lunii. laughing La fel cu obligativitatea purtării unei măști (cârpe) pe gură, cârpă care nu se mulează niciodată etanș.
Dacă virusul ăsta este atât de parșiv și ucigaș, n-ar trebui ca lumea să poarte costume biohazard?

| GRYM2 a răspuns:

Daca ai sti cate petreceri ilegale sau cate strangeri de oameni sau plimbari si plus ca s-ar inmulti daca s-ar face asta. Nu prea is de acord.