| Beyourself1245 a întrebat:

Au trecut deja 2 ani de când am avut covid și nici în momentul actual nu am simțul olfactiv și gustativ bun. Mi au fost afectate aceste simțuri și mă deranjeaza psihic faptul că încă nu mi am revenit complet. Ar trebui să apelez la un ORL ist?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ai ramas cu sechele ale bolii, din cauza unui covid lung.
Multi avem simptome care ne-au afectata pe termen lung si foarte lung. Eu si sotul am ramas cu o tuse seaca si dureri de cap, pe care nu le aveam inainte de covid (pe care l-am facuta cum 6 luni).

Poate ar trebui sa te gandesti sa faci o cura de detoxificare (sa elimini toxinele din corp, alcoolul, prajelile si mancarurile nesanatose, macar pentru 1 luna) si apoi sa-ti cresti sistemul imunitar (mancand numai hrana sanatoasa, bogata in viatmine, minerale si proteine) ca sa scapi de aceste simptome.
Un sistem imunitar puternici este capabil sa elimine orice virus si bacterie care te tine bolnav.
Sanatate multa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, dar nici el nu poate interveni să repare.

| Beyourself1245 explică (pentru sadrian46):

Pai înseamnă că e ceva permanent sau temporar?
Simt anumite mirosuri dar nu la intensitate maximă.
Mă sperie gândul că o să rămân cu aceste sechele.

| sadrian46 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Păi nu știu. Și nici medicul nu știe.

| Kaonashii a răspuns:

Da dar nu prea vad ce ar putea sa iti faca

| Beyourself1245 explică (pentru Kaonashii):

Pai din ce cauză sunt așa?
Sincer eu nu pot sa mi dau seama.
Au avut o mulțime de oameni, dar caz ca la mine n am mai întâlnit.

| Kaonashii a răspuns (pentru Beyourself1245):

Pai din cauza covid clar, dar nu prea vad ce tratament ar putea exista
Am si eu un prieten care a ramas cu sechele, nu simte unele mirosuri cum trebuie, simte ca miroase a stricat in loc de miros de branza normala de ex si nu are ce sa faca medicul
Dar tu incearca si fa investigatii si nu te speria, poate sa fie temporar dar sa ii ia corpului mai mult timp sa se refaca