| DariusEduard a întrebat:

Avand in vedere noile reguli pentru pandemie, nu am gasit un raspuns clar pentru intrebarea asta, pot merge cu praintii la cumparaturi? Fara sa fim amendati daca se poate?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| DariusEduard explică:

Mai exact doar eu si tatal meu

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti merge, sa aveti ambii declaratie pe proprie raspundere si carte de identitate.

| JicaContra a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu am inteles ca regula e un singur membru al familiei, FARA EXCEPTII!

| Zorn a răspuns:

"o singură persoană per gospodărie este sfătuită să meargă la cumpărături, nu toată familia."
Exista riscul sa primesti amenda.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru JicaContra):

Nu este o interdictie ci o recomandare.

| Nume6 a răspuns:

Da, si sa reciti pe strada o manea: vreau sa beau cu prietenii mei, cu sticla de suc in mana, de pepsi, sau de cola, mie imi place frutti fresh cu portocale. Daaa, si sa va urcati pe un topogan si sa urlati.

| JicaContra a răspuns (pentru Ioandelasal):

Oke