| Mihaela2023 a întrebat:

Azi dimineață m-au internat la spital de covid sunt in a 11-a zi cu simptome. Analizele sunt bune, saturatia e bună și acum vreau sa merg acasă și nu vor sa ma lase. Au spus sa stau măcar o săptămână, până prezint un test negativ.
Ce sa fac? Cum sa plec acasă?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Teoretic te poti externa pe semnatura. Asta daca esti majora. Daca te simti bine si nu esti majora, ar trebui sa vina un parinte sa te ia... dar e nebunia cu carantinarea contactilor directi si alte alea.

| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare din pacate asta este situatia, te vor tine cateva zile nu stie cat, de aceea inarmeaza-te cu rabdare.
Nu vreau decat sa iti zic daca te gandesti ca cei cu tbc stau si cateva luni de zile internati in spital, tu nu ar trebui sa iti faci probleme foarte mari pentru cateva zile indiferent ca vor fi 2-3-10 zile.
Zic ca sa te incurajezi sa ai rabdare.

| Vântulalb a răspuns:

Daca ai simptome, stai linistit acolo pana ai test negativ. Vrei sa te intorci cu intubare? Nu te plictisesti daca ai telefonul cu tine.

| Mihaela2023 explică (pentru Vântulalb):

Pe telefon ce sa fac? Nu vorbesc decat cu o prietenă, și cu mama. Chiar nu am ce face

| Vântulalb a răspuns (pentru Mihaela2023):

Faci teme, citesti o enciclopedie, cat timp ai internet poti face multe.

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Eu nu am vorbit cu nimeni la telefon cat am fost internat si nu am murit. La mine treceau greu noptile ca nu puteam sa dorm deloc. Am zis ca nu mai scap, dar uite ca am trecut peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e complet normal, virusul asta parsiv nu dispare asa rapid, insa esti pe drumul cel bun, daca nu prezinti simptome mai grave.
Ai rabdare, ei iti vor binele, nu mai crede in teorii cum ca vor sa te ucida...

| Gabryel85 a răspuns:

Poate ar trebui sa ramai acolo, sa nu se agraveze brusc, iar acasa nu mai ai supraveghere medicala. Plus ca-i poti contamina si pe altii.

| Mihaela2023 explică (pentru Gabryel85):

Deci eu dacă in 3 zile ma fac bine îmi dă drumul acasă? Sau e obligatoriu sa stau mai mult?

| Gabryel85 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Stii cum e...acum decid ei cat stai, tu nu prea ai ce sa faci. Sa fugi din spital nu e cea mai buna idee, mai ales ca esti simptomatica.

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Astea is basme ca te faci bine in 3 zile. Testul covid se repeta la 4-5 zile, apoi pana vine rezultatul dureaza mai mult de o zi. Cel putin o saptamana te tin. Ti-am zis am stat 2 saptamani, timp in care mi-au facut 2 teste. Tu vrei dupa nici o zi de spitalizare vrei sa pleci acasa laughing) Vrei sa infectezi si pe altii nevinovati? Stai nene in spital cat e necesar si nu te mai plange ca un copil de 2-3 ani.

| Mihaela2023 explică (pentru timidu89):

Tu vrei sa spui ca nu o sa mi facă testul peste 3 zile?

| Mihaela2023 explică (pentru Mihaela2023):

Peste 3 zile fac 2 săptămâni de covid nu o sa-mi facă testul din nou?

| Mihaela2023 explică (pentru timidu89):

După 14 zile de la data infectarii covidul dispare sau nu? Când o sa obțin un test negativ?

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Pai eu de la infectare cu tot cu spitalizare au trecut 3 saptamani pana am iesit negativ. Nu am de unde sa stiu cand iti fac testul iar.

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Posibil sa nu dispara. Testul negativ il obtii cand esti vindecata. Acasa probabil nu ai urmat nici un tratament.

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Cand considera ei ca e necesar fac testul. Cum te-ai internat astazi e putin probabil sa iti ia analize dupa 3 zile. Cam dupa 5-6 zile de spitalizare se face.

| Mihaela2023 explică (pentru timidu89):

Analizele se fac la o săptămână. Tu ai avut analizele mai bune la o săptămână? Sau la a doua saptamana. Ca sa stiu la ce sa ma aștept

| timidu89 a răspuns (pentru Mihaela2023):

La a doua saptamana au fost bune.

| Mihaela2023 explică:

Nu stiu ce sa zic dar ma plictisesc enorm aici și camera e mizerabila nu vor sa ma lase sa plec