| Jay1 a întrebat:

BioNTech-Pfizer și cea a companiei Moderna două vaccinuri împotriva COVID-19 ce fel de subtanţe conţin, şi dar a doua vaccinare oferă o protecție suficientă?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Doar producatorii stiu ce contin, noi niciodata nu vom afla adevarul - se stie ca acel vaccin va lupta cu virusul C19 timp de 10 ani pana va fi eliminat 100% din organism, asa au zis cercetatorii britanici

23 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ambele au la baza tipul vaccinului din ARN mesager.

| Jay1 explică (pentru LPCTSTR):

Vaccinurile împotriva COVID-19 pe bază de ARN mesager pot altera ADN-ul!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Jay1):

Abureli, cu cine ai facut biologia in clasa a 12-a? Cu dna. de serviciu?!
„mRNA isn’t the same as DNA, and it can’t combine with our DNA to change our genetic code."
https://www.gavi.org/vaccineswork/will-mrna-vaccine-alter-my-dna
https://www.google.com/......ps?/search

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jay1):

Da, doar al virusului. Virusul are o anumita proteina care primeste acest arn mesager si poate sa il ia inauntru. Tu nu ai treaba cu adn si arn de la alte specii.

| Mihai8767 a răspuns (pentru Jay1):

Vorbeste cel care cel mia probabail ai fost mediocru la biologie, da na...asa rasar toti cunoscatorii cu zecii de ani in domeniul cercertarii...vai mama noastra

| NLS a răspuns:

Contin secvente de ARN sintetic, cu codul unei parti din virus (mai putin proteina din acei tepi din cate stiu eu), pentru a putea crea anticorpi ulterior, mai repede si mai usor, in caz ca ne infectam.
E exact la fel ca in cazul vaccinului antigripal, pe care il faceau multi an de an.
Cercetari asupra tulpinilor cunoscute de corona, au loc de dinainte de 2012,
Iar cea din acest an e doar o usoara mutatie, nu e tocmai corecta presupunerea ca dupa 3 luni de studii au scos un vaccin.

Nu contine ADN uman, nu contine nici un fel de ADN mai exact, asa cum am auzit de la un "vestit" medic pe care il cunosc personal, la un post tv.
(sustinea ca ar contine fetusi umani... )

Compozitia exacta o poti vedea si pe ambalaj/ produs.

Ca in cazul oricarui vaccin, pot exista anumite efecte secundare/adverse, la scara mica: roseata, greata, etc

| Roberrt21 a răspuns:

Chiar dacă te vaccinezi va trebui sa mai porti masca incontinuare, si sa respecți regulile impuse. Practic vaccinul nu te ajuta cu nimic.

| suntserios a răspuns (pentru Roberrt21):

Te ajuta sa nu te îmbolnăvesti. Va fi greu greu cu vaccinarea cand lumea nici nu intelege la ce bun vaccinul

| Roberrt21 a răspuns (pentru suntserios):

Bun, ajuta sa nu te îmbolnăvește, atunci de ce nu pot renunta la masca?

| suntserios a răspuns (pentru Roberrt21):

Pentru ca poti fi purtător si ii poti îmbolnăvi pe altii.

| Roberrt21 a răspuns (pentru suntserios):

Păi dar fac vaccinul, cum sa mai fiu purtător? laughing
Hai sa zic ca inteleg că mai trebuie purtat o săptămână poate două, dar dupa?laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Roberrt21):

Cum sa nu te ajute?! Te protejeaza pe tine cel putin, altii treaba lor daca nu se vaccineaza, porti masca ca sa nu dai mai departe alora, dar tu nu mai esti in pericol, asta daca nu te numeri printre 5 % aia la care vaccinul nu are efect.

| Roberrt21 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu stiu ca un vaccin te scapa de virus, daca tot te scapa de virus si nu mai esti in pericol penteu ca de aceea faci vaccinul ca sa scapi, ce rost mai are masca? Sau sa repeți măsurile, daca tu practic ai scapat

| suntserios a răspuns (pentru Roberrt21):

Pare ca va fi o munca grea tare sa iti explic. Virusul ajunge in organismul tau si tu il dai mai departe. Vaccinul iti da anticorpi asa ca virusul nu mai poate sa te imbolnaveasca dar el nu dispare din organismul tau, nu se evapora datorita vaccinului, asa ca il poti da mai departe. De aia vom scapa de restrctii doat cand mai mult de jumătate de populatie se va imbolnavi.

Pricepusi acum cum functioneaza un vaccin?

| Roberrt21 a răspuns (pentru suntserios):

Atunci, vaccinul pentru ce este bun? Dacă nici nu ma scapă de virus si nici nu ma ajuta sa nu il mai răspândesc.

| suntserios a răspuns (pentru Roberrt21):

Oare cum sa îți explic? Vaccinul este bun CA SĂ NU TE ÎMBOLNĂVEȘTI? ce e greu de înțeles în asta?

Tu faci diferența între purtător de virus și bolnav datorita virusului?

| Mosotti a răspuns (pentru Roberrt21):

Vaccinul nu previne infectarea ci doar te apara sa nu faci simptome, deci il poti transmite mai departe la cei nevaccinati, cam asta e ideea. De aia trebuie sa porti masca, ca sa-i protejezi pe ceilalti care nu vor vaccin, desi ar cam trebui sa vrea, sa nu ma puna pe mine sa am masca ca nu vor ei sa se vaccineze.

| Roberrt21 a răspuns (pentru Mosotti):

Insfasrit un raspuns clar, si bine argumentat. Ceilalți nu prea stiu cum sta treaba, au ei ceva habar, dar mai trebuie sa se intereseze de anumite chestii. O seara buna!

| suntserios a răspuns (pentru Roberrt21):

Eu ti am explicat si mai clar si mai argumentat, e problema ta ca nu ai înțeles.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Ai zis f bine si tu, dar totusi ideea ar fi ca anticorpii distrug virusul, prin asta nu il lasa sa te imbolnaveasca, nu ca e doar ca un scut sa nu intre pe nu stiu unde ce sa nu te imbolnaveasca, dar de fapt virusul exista mai departe in corpul tau!
Adica ar trebui sa fi periculos pentru altii doar de la infectare si pana ce anticorpii distrug complet virusul.
Si daca nu apuci sa ai simptome, ar rezulta ca il distruge f repede, deci ce sa mai transmiti?!

Asa ar fi logic sa fie. Sau esti periculos in perioada aia f scurta de la infectare pana la distrugere. Si cum nu stim cat dureaza procesul, ramanem un pericol pentru cei nevaccinati.
Deci cum am da-o, masca se necesita pentru a nu infecta pe altii chiar daca noi ne-am vaccinat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roberrt21):

"acum 16 ore | Roberrt21 a răspuns:
Păi dar fac vaccinul, cum sa mai fiu purtător?
Hai sa zic ca inteleg că mai trebuie purtat o săptămână poate două, dar dupa?"

Vaccinul este un preparat biologic care conține microorganisme omorâte sau atenuate, ori fragmente ale acestora. În urma administrării vaccinului, apare un răspuns imun ( de apărare), care ne protejează împotriva bolii produse de microorganismele patogene.
De cele mai multe ori, efectele adverse sunt ușoare și tranzitorii, iar beneficiile sunt mult mai mari.
Vaccinurile sunt mai sigure și mai eficace decât marea majoritate a produselor medicamentoase, producerea lor fiind extrem de minuțios controlată.

| Roberrt21 a răspuns:

Nu o lua pe alte cărări, eu vorbesc strict despre cum ajuta acest vaccin, în condițiile ca in mare parte nu face nimiclaughing

| Laura162 a răspuns:

ARN mesager incapsulat in lipide, saruri pentru ajustarea pH-ul, zahar pentru protejarea capsulei lipidice pe timpul stocarii, apa pentru preparate injectabile. Cel de la Moderna contine si acid acetic, tot pentru pH, si trometamina.

Denumirile chimice nu stiu daca iti zic ceva. Le gasesti oricum pe internet:
Pfizer: https://www.fda.gov/media/144414/download
Moderna: https://www.modernatx.com/covid19vaccine-eua/eua-fact-sheet-recipients.pdf

Si nu, ARNm nu iti modifica ADN-ul in primul rand pentru ca nu poate intra in nucleu si in al doilea rand pentru ca nu se pot combina oricum (ambele sunt formate din nucleotide: adenina, guanina, citozina si uracil SAU timina. Uracilul se gaseste in ARN, niciodata in ADN; timina se gaseste in ADN, niciodata in ARN).