| anamaria82726 a întrebat:

Acum din cate stiu sunt cam 7000 de cazuri active si unii zic ca ei abia asteapta pe 15 mai sa iesim din casa. Cel mai probabil pana pe data aceea o sa fie si mai multe cazuri fiindca inca nu am ajuns cum e China incat sa scada atat de tare cazurile. Sa zicem ca pe 15 mai vor fi tot 7000. Adica sa zicem ca numarul noilor infectii este egal cu cel al vindecarilor pe parcurs. Este posibil chiar sa se redeschida scolile? Mama nu ma lasa afara nici cand erau 500 de cazuri si stiu ca cu atatea cazuri nu m-ar lasa sa ma duc la scoala si ma streseaza chestia asta

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
32 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O sa fie o greseala amarnica faptul ca pe 15 mai se vor relaxa legile asta pentru ca din opinia mea infectarile vor urca exponential, va fi o harababura din care tot noi cetatenii vom suferi.
Nu sunt de acord cu acordarea de amenzi care nu fac nimic decat sa umple buzunarele politicienilor!
Nu cred ca coronavirusul dispare asa usor din pacate.

| sierra1 a răspuns:

Acum sunt peste 10000 cazuri. in ce clasă ești?

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Nu sunt peste 10.000 de cazuri active. Mai exact sunt 6935. Restul pana la numarul de infectari totale, fie s-au vindecat, fie au murit. De fapt asta e cel mai important numar, al cazurilor active, nu al numarului total de imbolnaviri de la inceputul pandemiei.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Ia de aici, mai oficial, nu se poate

http://www.ms.ro/2020/04/25/buletin-informativ-25-04-2020/

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Tu chiar nu esti capabil sa intelegi ce citești. E a mia oara cand demostrezi asta. Zice clar acolo cati au fost declarați vindecați. E o logica simpla ca acum exista doat 7000 cazuri active si nu 10.000

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"Nu sunt peste 10.000 de cazuri active"

exprimarea asta nu EXISTĂ in documentele oficiale ale m.s. Chestii colocviale dezbăture la un pepsi pe balcon, sunt fără relevanță. Ce credem unii sau alții e 0 (citește zero)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si daca la anul pe vremea asta sunt tot atatea ce faci?

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Tu ai probleme cu intelegerea a ceea ce citesti.
Extras din ce ai trimis tu:

"Până astăzi, 25 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 10.635 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 2.890 au fost declarate vindecate și externate."

Mai sunt 500 si ceva de morti, deci infectati confirmati activi la momentul asta sunt fix cati ti-am spus.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"Extras din ce ai trimis tu:"?

bade, e ministerul sănătății - dacă ai auzit de el!

expresia "confirmati activi" - o foloseșit la șueta de care spuneam, pe balcon cu incă un încuiat de p-aici

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Tu nu ca nu ai fost capabil sa intelegi link ul dat de tine, nu ai fost capabil sa intelegi intrebarea. Omul a zis CLAR "7000 de cazuri active". Serios, incearca sa citesti de 2-3 ori ajuta sa intelegi intrebarile măcar

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Zi-le cum vrei tu, nu asta e problema. Ideea e ca astazi, conform MS sunt fix 6935 testati pozitiv cu Covid 19.
Citeste naiba acolo, cat de greu e sa intelegi?
10.635 este numarul de cazuri total din Romania de cand a aparut virusul. Dintre astia unii s-au vindecat, unii au murit. E simplu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Omul are o problema de intelegere a textului. La modul serios acum, nu fac misto. E a 30a oara cand ii explic chestii la care raspunde eronat. Acum am ajuns ajuns sa ma simt prost ca ma iau de el, poate chiar are o problema serioasa, pe langa aia de temperament

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"6935 testati pozitiv cu Covid 19", "7000 de cazuri active"?

Oficial există doar confimați, vindecați și morți. Restul sunt exprimări de balcon. Asta dacă ințelegi, dacă nu mai toarnă-ți un suc.

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Pai stii de ce cred ca e asa? Ca nu se asteapta nici astia sa fie cineva atat de tantalau incat sa nu poata face o scadere pentru a afla, daca vrea, cati bolnavi sunt efectiv la un moment dat.
Numarul ala, al celor testati pozitiv, nu va scadea niciodata, el poate doar creste. Situatia reala a celor bolnavi la un moment dat este data de diferenta dintre cei testati pozitiv si cei care s-au insanatosit sau au murit.
Vorba cuiva mai sus, ai ceva la mansarda daca nu intelegi nici macar atat.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

" Holiday a răspuns - Situatia reala a celor bolnavi la un moment dat este"... necunoscută mami!

rămâi pe balcon (char dacă eu sunt sau nu la mansardă)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru suntserios):

Eu mă mir că încă nu vă are la block laughing i-am zis o singură dată că e analfabetă și m-a taxat.

| anamaria82726 explică (pentru sierra1):

Mai omule din cei 10 000 unii s-au vindecat/ murit
Poftim, fii la curent asa live
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

| anamaria82726 explică (pentru anonim_4396):

Daca iesim din case se va raspandi extrem de rapid si nici asta nu e ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anamaria82726):

Si cat propui sa stam in case?

| sierra1 a răspuns (pentru anamaria82726):

Asta cu active e supoziția ta!

Probabil avem activi peste un milion și ei habar n-au că sunt. Bine că ai tu și ne ușurezi sufletește

| anamaria82726 explică (pentru Holiday):

Nu te mai chinui. Omul e dus cu capu. Mereu raspunde chestii de genul la o gramada de intrebari ca mi-a mai raspuns si mie si e singurul din toate comentariile care e paralel si cu intrebarea si cu orice

| anamaria82726 explică (pentru anonim_4396):

Pana se rezolva draga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anamaria82726):

Si daca nu se rezolva in 2 ani?

| anamaria82726 explică (pentru sierra1):

Mai fiinto. Ma refeream la cazurile confirmate. Logic ca mai sunt care nu stiu ca au. Ce vrei sa le fac? Nimeni nu stie cati. Ma scuzi ca nu am mentionat acest detaliu(ca exista infestati care nu stiu asta)

| anamaria82726 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni nu stie cat va dura. Ti se pare ca are sens sa fim tinuti in casa la 500 de cazuri si sa avem voie afara la 7000+?

| sierra1 a răspuns (pentru anamaria82726):

Bade, te-am intrebat : in ce clasă ești?

spune și mai vedem dacă me "se pare ca are sens sa fim tinuti in casa"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anamaria82726):

Dar te obliga cineva sa iesi daca nu vrei?

| anamaria82726 explică (pentru anonim_4396):

Nu esti ok. Nu e vorba doar de mine

| anamaria82726 explică (pentru sierra1):

Ce relevanta are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anamaria82726):

Pai si pe ceilalti ii obliga cineva sa iasa din casa?