| xEmOlOvEx a întrebat:

Am o întrebare legată de coronavirus. Prietenul meu are corona virus din 3 mai. Sau cel puțin atunci a aflat că are. Familia lui a fost în spital dar el a rămas acasă în izolare pentru că nu avea simptome prea grave. Acum vreo două zile, au făcut cei din spital testele și au ieșit 3 negative. (la 3 negative poți pleca acasă). Nu știu ce să fac. Pot să mă văd acum cu el? Îmi este frică să nu mă infectez mai ales că am bacul anul asta. Am nevoie de niste păreri.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Da, acum poți să ieși cu el fără griji atâta timp cât a iesit 3 negative.
Folosiți mereu masca când sunteți afară, și să nu o dați jos în niciun caz!
Cred că dacă prietenul tău a avut corona virus este pentru că are sistemul imunitar sensibil la boli, răceli astea și cred că pentru asta a fost afectat.
Să știi că sunt oameni care greu ia răceli, boli, febră eccetera, datorita faptului că au sistemul imunitar puternic.
Totuși, aveți mare grijă, dacă a avut corona virus e posibil să fie afectat din nou dacă nu este atent!

| xEmOlOvEx explică (pentru Reghqen):

Pai și după cât timp as putea sa mă văd cu el? Și să nu trebuiască să purtăm măști

| Reghqen a răspuns (pentru xEmOlOvEx):

Și acum ai putea, dar dacă ți-e frică așteaptă încă 10-14 zile!
Țin să menționez că el are 3 negative, deci pericolul s-a dus, gata, insa te înțeleg, încă nu ești sigură că este sau nu bine sa vă vedeți.
Fă cum zic toți, aici în Italia după ce o persoană nu a mai avut corona virus a stat câteva zile acasă 10-14 zile parcă.

| xEmOlOvEx explică (pentru Reghqen):

Okay dar el din 3 mai este bolnav. Adică atunci a aflat. 100% s-a infectat mai repede. Deci au trecut 27 de zile. Și iese pe afară de 2 săptămâni. Mi a zis că nici o persoană cu care a interactionat nu are simptome de corona. (Ar fi trebuit să apară până acum nu?) Bineînțeles că unii pot fi asimptomatici dar nu toți. Nu știu ce să spun. Sincer, până la bac e mult, de 2 luni nu ne-am văzut și îmi e dor de el.

| Reghqen a răspuns (pentru xEmOlOvEx):

Da ar fi trebuit să apară, iar dacă tu spui că s-a vazut cu multe persoane, au vorbit, și niciunu nu a avut probleme va puteți vedea fără probleme!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce stiu eu legea nu ii da voie sa stea acasa odata ce a fost depistat

Eu zic sa mai astepti 14 zile

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să aștepți să treacă bacul să fii sigură.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Îți dai bacul și apoi poți să te vezi cu el. Testele rapide pot sa aibă erori și cel mai important pentru viața ta in momentul de față este promovarea examenului de bacalaureat.

| Ana876ana a răspuns:

Nu risca

| xEmOlOvEx explică (pentru Ana876ana):

Pai și după cât timp as putea sa mă văd cu el?