| irina300 a întrebat:

Buna!
Astăzi 14.05. 2020 daca vreau sa merg la supermaerket sunt obligată sa port masca sau abia de pe 15 sunt obligatorii?

Dacă da, port purta o esfarfa sau altceva? Multumesc

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
50 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru sanatatea ta mai conteaza ca esti cand esti obligata si cand nu? o porti mereu si gata. Nu te obliga nimeni sa ai neaparat masca chirughicala

Bula
| Bula a răspuns:

Cica, "dupa data de 15 mai va fi obligatorie" purtarea unei masti (spus de politicieni).
Mastile chirurgicale te protejeaza in foarte mica masura pe tine, dar le protejeaza pe cei din jurul tau daca tusesti, stranuti sau vorbesti stropind saliva. Asta e motivul pentru care trebuie totii sa le poarte.
Oprirea particulelor /picaturilor de saliva se face la fel de eficace si daca tii in fata gurii si nasului o batista impaturita in cel putin doua straturi sau alt material textil prin care nu ai gauri marunte de trecere, nu se vede direct prin el. Ca urmare, iti poti face asemenea aparator ("masca") din batista sau esarfa impaturita in 2-4 randuri. "Urechile" mastii au doar rolul de a mentine pe fata "masca", sa-ti ramana mainile libere, sa nu cada jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana nu exista o reglementare, nu sunt obligatorii
Azi nu e obligatorie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești irinutza, de mâine in colo vei fi, până acum era recomandat din 15 in colo va fi obligatoriu să porți.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Normal mi se pare sa porti si acum din respect pentru tine si pentru ceilalti. Poarta masca, nu esarfa sau altceva, ca daca tusesti, stropii aia tot pot trece prin material.

| JicaContra a răspuns:

In momentul asta inca nu sunt obligatorii... iar faza nu a fost impusa pana acum, pentru ca nu se gaseau masti pe piata
acum se gasesc
dar chiar nu strica, eu nu ies fara masca, ultimul lucru de care am chef e spital si alte placeri!

| Adry05 a răspuns:

Porți pentru tine și cei din jur nu că e obligatoriu...

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da! O esarfa e ca si cum nu ai avea nimic! Nici masca nu te protejeaza de acest virus imaginar! Sa presupunem ca exista acest virus "ucigas", o esarfa nu face nimic impotriva unei virus pentru ca tot aceeasi aer "virusat" il tragi pe nas nu? Hai sa fim seriosi daca numele tau e tot "sunt serios"!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Din momentul in care ai scris virus imaginar nu mai ai ce discuta cu mine. Nu mai pierd timpul cu dobitoci

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

De ce ma jignesti? Eu te-am jignit? Vezi sa nu iti raportez raspunsul pentru ca eu nu accept ca cineva sa ma uimească fara sa ma cunoască! Eu nu te-am jignit! Eu mi-am spus parerea, am scris ca imaginar pentru ca chiar nu este acest virus! O firmă de la mine din județ mai exact Draxlmaier a pornit de vreo 3 saptamani cu 2.500 de muncitori! Am rude acolo si nu s-a auzit de niciun caz! Familiile zic ca sunt obligați de spital sa semneze ca acel apropiat care a murit din diverse motive sa fie trecut pe foaia de covid! Dacă exista acest virus atunci de ce vor spitalele cat mai mulți morti? Eu asa stiu ca cu cat o tara declara mai mulți morti de coronavirus cu atât primesc mai mulți bani de la UE!
Infine, eu nu te-am jignit si nici nu oi face pentru ca sunt un om civilizat in comparatie cu tine!

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

*Sa ma jigneasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Toate ca toate, dar esarfa chiar e inutila

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Da m ai jignit cu prostia ta cand ai scris virus imaginar...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat nimic...macar nu strănutata pana la 8 m, macar se restrang mucii la 1-2 m

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

Auzi frate? Du-te si bateti coasa ca din cate vad esti orbraznic! Prostie e ce spui tu! Dar tu nu poti sa accepti ca altii au o parere diferita de a ta! Du-te si lasa-ne! Puneti tu esarfa sa te freasca de asa zisul virus "ucigas" laughing
Mai bine stai toata viata in casa daca asa de tare ti-e frica ca sa nu te contaminezi cu "noul corinavirus" laughing
Esti spalat pe creier vere!

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

*coronavirus
La ce nume au dat astia la acest virus si telefonul meu il corecteazalaughing
Autocorectorul il corecteaza in corinaviruslaughing

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca e inutila dar ăsta "suntserios" se baga peste tot ca sa-si arate prostia lui! E asa ca poza lui de profil! Ce sa zic.....cand ca si poza de profil un hamburger...NO COMMENT

| Violleta2022 a răspuns:

Supermarketurile nu sunt deschise si nu se vor deschide decat peste 1 luna de zile.
Acum sunt deschise doar magazinele mici.
Purtarea mastii este obligatorie (musai pe gura si nas).
Esarfa si bandana nu sunt considerate masti si ca atare, poti lua amenda.
https://www.digi24.ro/......le-1307329

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Vino cu dovezi ca virusul e imaginar. Până atunci ramai un conspirationist obosit care are nevoie de atenție.

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

Ba,deja ma enervezi ma! Vino tu cu dovezi ca exista virusul dar nu dovezi de la TV sau internet! Dovezi ce ai vazut tu cu ochii tai!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Vreo 200 guverne din intrega lume raporteaza cazuri de imbolaviri
vreo cateva sute de mii de medici trateaza zilnic pacienti bolnavi
cunosc prin prieteni persoane care au fost infectate

dar totusi vine hackerul vietii pe TPU sa fie el imbecil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pune o poza cu virusu si ne lamurim toti

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

Ok frate! Dar acele personae care is infectate ce simptome au?

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

Dar nu te supara, decat sa am ca username "suntserios" si ca poza de profil un hamburger mai bine asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E facuta pe calculatorwinking

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Febra
tuse
oboseala
dureri musculare
dureri de cap
diaree
conjunctivita
lipsa gust si miros
dificultati in respiratie
dureri in piept
pemunomii

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

Tu ce ai enumerate aici nu sunt simptome ale coronavirusului!
Atata durere nu suporta corpul in atatea parti!
Si ti-am cerut sa imi zici simptomele ce are un singur om nu toti ca dupa cum ai spus tu is mai multe persoane!
Pana la diaree is simptome normale ale gripei dar mai jos is ale coronavirusului doar ca cand ai coronavirus atunci doar vreo 2-3 simptome ai!

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru suntserios):

Pe scurt ce ai scris e miciuna!
Cand ai coronavirus nu ai 100 de simptomelaughing
Ai doar 2 sau 3 nu ce ai enumerate aici!
Daca tot minti, minte credibil

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Simptomele unei boli nu se manifesta toate mereu la acelaisi pacient. E o logica simpla si pura. Cum nici cand esti racit nu ai muci, dureri in gat, dureri de cap mereu...

Si nu mi ai cerut simptomele unui singur pacient, ai cerut simptomele in general.

din 4 milioane de pacineti cati exista combinatiile de simtone au fost si ele suficiente.

Mi se pare amuzant cum vrei sa pari medic, presupun ca esti si microbiolog si urmeaza sa imi zici exact ce forma de virus aveau fiecare nu?

Sigur esti si medic infectionist si ai sa imi zici ca nu s-au facut testele corecte.

Hai ca astept