| Kappy1325 a întrebat:

Astăzi mi-a făcut testul COVID-19 și până acum nu am avut deloc simptome, dar am o nară înfundată și mi-e frică foarte tare sa nu mă pună pozitiv ca mi-a gasit mucus, când eu nu am nimic. Cum se depistează dacă ai COVID sau nu?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai auzit pana acum poti fi purtător asimptomatic. Asa ca nu tine de tine daca ai sau nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pierderea mirosului gustului dureri in gît tuse febră scaderea poftei de mincare, astea sunt simptomele, nu ceea ce ai tu o nara înfunbdata, te a tras curentul nu ai nimic, esti fata sau baiat? Ce varsta ai? Deci stai linistit/ă nu ai covid.

| WhiteLife a răspuns:

Se face un test pentru a depista materialul genetic al virusului, nu e vorba de un consult medical in care cineva isi da cu parerea daca pari racit sau ai alte simptome. Sunt mai multe feluri de teste, dar cel mai probabil este Real time PCR

https://www.synevo.ro/......-covid-19/

| JicaContra a răspuns:

Se face un test ADN, si daca se detecteaza ADN-ul virusului atunci esti infectat... cu o nara infundata nu se face primavara

stiu pe cineva care a avut gripa NASPA (febra, tuse, pierderea simtului mirosului, etc.) si asta acum in plina vara si nu a avut nici un covid!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita ca nu ai nimic
De ce te-ai testat, iti stricau 4 milioane?