| 951847623 a întrebat:

Buna!
Daca am anticorpi coronavirus, inseamna ca am trecut prin boala si nu am stiut?
Cum pot obtine certificat verde daca nu am avut simptome si nu am stat in izolare, deci DSP-ul nu a fost anuntat.
Multumesc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa fii in evidenta lor ca vaccinat, trecut prin boala ca sa poti obtine un certificat verde. Informatiile din acest document se regasesc intr-o baza de date nationala.

| Hammurabi a răspuns:

Da.
Și eu eram pozitiv și habar n-am avut.
M-au depistat la un test pe aeroport și am stat în carantină.
Nu știu cum e în RO, dar dacă nu te înregistrează ca fiind infectat nu cred că îți vor da green card-ul doar pe bază de anticorpi.

Răspuns utilizator avertizat
| Alinailies a răspuns:

Mie mi-a făcut salvarea test rapid, a iesit pozitiv și nu m-au declarat la DSP.
Nu am certificat verde pentru ca nu figurez nicăieri ca am avut covid.
Daca nu ai fost luat în evidenta, nu ti se eliberează cert verde.