| NoOne18 a întrebat:

Buna,daca as fi plecata de acasa luni bune si nimeni nu ar locui in ea, cat de mult vor fi facturile luna de luna? Apa si lumina

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Anunti firmele de gaz, apa, curent, ca pleci din casa si dai citirea la plecare, ei o sa stie ca nu sta nimeni asa ca costul va fi de cativa lei sau nimic trebuie sa te informezi telefonic sau la ghiseurile aferente

| mi25 a răspuns (pentru mgtow):

De ce m-ai copiat? laughing

| mgtow a răspuns (pentru mi25):

Soarta si destinul ))https://www.youtube.com/watch?v=j0hhPyjx6fA

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ar fi bine sa lasi casa goală atita timp vei fi ținta hotilor vor sparge usa si vor intra in locuinta, iar daca nu ai montat camere video pe etaj la apartament este greu sa i prinzi si sa i bagi după gratii unde le este locul, deci stai acasa si numai pleca asa aiurea fara sa ai realmente o problemă urgentă, sau daca tot vrei sa pleci, ar fi bine sa stea o rudă acolo ca sa vada lumea ca totusi casa este a cuiva nu asa a nimanui.

Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, ambele sunt contorizate. Daca n-ai consum, atunci platesti doar un eventual abonament (cuprins in contract, la curent), respectiv "apa pluviala" (apa de ploaie).

Referitor la cele scrise de @CristiDinBucuresti :
Se pot monta dispozitive ieftine cu care se simuleaza ca locuinta e "locuita", chiar daca esti plecat de acasa, timp indelungat.

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Eu la Hidroelectrica nu am nici un abonament. Nici la Electrica nu exista abonament. Nici la E-On, la curent electric nu este abonament. Doar la gaze naturale, este de 40 de bani pe zi. Abonamentul se plateste, indiferent daca ai consum de gaze sau nu.

regis
| regis a răspuns:

La apa zero, la lumina depinde de contract, daca optezi pentru un plan tarifar fara abonament zilnic, va fi zero.
La ambele insa cineva va trebui sa transmita indexul lunar, altfel se va factura un consum estimat, iar la intoarcere te poți trezi debranșat.

| oglindasultanului a răspuns:

Pai tu opresti totul cand pleci (sa nu se consume nimic) si instiintezi si plecarea la administratorul care se ocupa de zona in care locuiesti. Le deconectezi de la priza, si tu stii ce mai ai.

| aditimus a răspuns:

Apa ar trebui sa fie 0 insa se platesc si pierderi iar la lumina ai un abonament standard ce trebuie sa platesti cativa lei.

| mi25 a răspuns (pentru aditimus):

Daca ai consumul 0(zero) la apa nu este voie sa-ti bage nici din pierderi. Pierderile se calculeaza pe m.c. de apa consumata.

| aditimus a răspuns (pentru mi25):

Pierderile sunt la comun...

| mi25 a răspuns (pentru aditimus):

Da, dar stii cum se calculeaza? Daca nu consumi nu-ti vine de plata. Am auzit ca unii administratori asa fac, dar nu este legal. Pierderile au loc din ce se consuma, mai putin daca este avarie. Atunci este altceva.
Apare pe factura o cantitate in plus de cea consumata, de regulaaceea nu este pierdere, ci toleranta la cititul contoarelor. La noi se citesc numai m.c., iar perioada este de o zi, de unde vin acele diferente.
Diferentele, daca nu curge nicaieri vreo conducta - de la contorul central la cel de apartament - este data de ceea ce este mai putin de 1 m.c. la fiecare contor de apartament.
Legea spune ca daca nu consumi nu ai cum sa ai pierderi.
Si ma pricep putin la asta, ca eu am infiintat asociatia de proprietari, cand s-a desfiintat cea de locatari.
Este putin mai complex cu calculul pierderilor.

| aditimus a răspuns (pentru mi25):

Atunci sa vorbeasca direct cu administratorul / furnizorul de gaz, electric

| mi25 a răspuns (pentru aditimus):

Faci cerere si le predai la sediul firmelor - direct, posta, email, fax. Cea de la asociatie o predai la administrator.
Verba volant, scripta manent.
Sa ai facute cererile in 2 exemplare, pe unul semneaza cel care a primit un exemplar si daca se poate si un nr. de inregistare, stampila. Asta daca le depui direct.

| Werrich a răspuns:

Bună, locuiesti la casa sau la bloc?

| Crackman a răspuns:

1 kw, 1 metru apa si tot asa

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa te scoti de la intretinere de la asociatie pentru a nu mai plati costurile comune. De asemenea trebuie sa anunti furnizorii de energie si gaze, deoarece daca nu ai contoare care se citesc automat de firma furnizoare, iar tu nu transmiti indicele contoarelor, ei iti emit facturi cu cantitate estimativa consumata.
Vei plati abonamentul pentru gaz. Cum am spus mai sus, la E-On acesta este de 40 de lei pe luna. In rest nu trebuie sa mai platesti nimic, daca nu apar la asociatie cheltuieli comune neprevazute: ex. reparatii.

| 9mmChris a răspuns:

Nu stiu de ce, dar chiar daca nu consumi nimic, la lumina tot te alegi cu 30 sau chiar 70 de lei pe luna