| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, dacă doresc sa fac școala online in continuare, dar liceul la care sunt nu dispune de așa ceva, adică nu avem echipamentul necesar, cum se procedează? Vreau sa fac școala online pentru ca îmi e foarte frica de virus, am bunici bătrâni acasă și o grămada de vecini și îmi e teama, de ce ar trebui sa sufar sa pot face in continuare de acasă?
Dau funda!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

De ce ar trebui să suferi? Da' tu vrei să-ți faci ceva? Nu merge așa. Dacă respecți toate măsurile, stai la distanță de ceilalți, nu ai motive de îngrijorare. Du-te la școală că dacă stai acasă nu mai faci absolut nimic.

| gabicoo a răspuns:

Vrei să dormi în continuare? Ai stat degeaba timp de 3 luni!
Ba nu ți-a funcționat camera, ba ți-a căzut netul!
Gata!
Mergi la școală!

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Poti sta acasa daca tu sau un membru al familiei aveti probleme de sanatate si un certificat de la un medic specialist care spune ca tu sau ruda ta chiar aveti acea problema / daca ai simptomele specifice virusului. Dar daca scoala ta nu are mijloacele necesare sa ramai in online, mai bine mergi la scoala. Nici eu nu ma bucur ca mergem (colegi care tusesc fara masca cu 2 zile inainte sa fie testati pozitiv), insa daca te dezinfectezi, porti masca si pastrezi distanta de ei (nu te astepta sa o pastreze colegii de tine, nu se va intampla) totul va fi bine. Cat despre bunici, pastreaza distanta de ei cat mai mult posibil si folositi dezinfectant, la fel si parintii. Stiu ca nu iti place, insa trebuie sa mergi la scoala si astea sunt singurele lucruri pe care le poti face ca sa micsorezi riscul de a lua virusul si de al transmite mai departe. Sau astepti ca localitatea ta sa intre in scenariul galben (daca nu esti a 12a / a 13a) sau rosu (daca esti a 12a / a 13a).

| Anonim1447799 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Sunt a 10-a, la noi in liceu nu se respecta nici o măsura, bancile sunt despartite doar de forma, dacă sunt 30cm intre ele, 34 in clasa, e enorm de mult, pai ce sa mai spun de reguli

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti doar tu sa faci scoala online si restul sa mearga la scoală, trebuie sa faci cum zic profesorii nu cum vrei tu, nu esti singurul care are acasa bunici, mai sunt colegi de ai tai care au acasa bunici dar daca te protejezi cu mască te dezinfectezi des pe mîini te speli pe mîini cu apă caldă si sapun nu vei avea nimic, virusul il poti lua de oriunde nu doar de la scoală.

| darrio2007 a răspuns:

Pana acum cum ai facut scoala online, de atata timp?
Nu e nevoie sa suferi de ceva, ca deja suferi. De lene.

| Anonim1447799 explică (pentru gabicoo):

Nu cred ca ești tu in măsura sa ma judeci pe mine atâta timp cât nu stii nimic! Nu am stat degeaba, am intrat la fiecare ora, habar n-ai ce obositor e, n-am fost genul de persoana sa păcălesc. Te-ai găsit tu sa îți dai cu părerea!

| Zuzu1991 a răspuns:

Daaa, si daca te vaccinezi poti sa prinzi 5g pe telefonul fix... NU?!? rolling on the floor

@Anonim1447799 NU ai ce sa faci, nu e decizia ta, ci a politicienilor care au pus niste conditii exacte si depinde de zone si de numarul de infectati la mie din zona aia, cauta telverde coronavirus pe google si da un telefon (e pe gratis) si intreaba, o sa iti spuna la obiect ce si cum in zona ta

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Anonim1447799):

Oh. La noi e asemanator. Dar poti incerca sa te asezi intr-un colt al clasei / sa iti tragi banca mai in spate sau in fata / langa colegii (daca exista) care respecta cat de cat masurile, iar in pauza sa nu stai langa ei si sa nu le atingi lucrurile sau sa stai prea aproape de ei in pauze (la ore nu ai ce face) si dezinfecteaza-te cat de des poti. Insa daca si tu si bunicii pastrati (cat de mult posibil, fara exagerari) masurile in casa, chiar daca iei nu le poti da mai departe.

| Anonim1447799 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Nu am cum, la noi pur și simplu nu se respecta nimic, profesorii ne cer caietele, ne împrumutam pixuri, colegii rad de tine dacă te ferești cumva de ei, ca cică îți e frica, la noi e oribil in adevăratul sens al cuvântului

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Anonim1447799):

Incearca sa explici situatia ta directorului (nu cred insa ca ii va pasa din ceea ce spui), ia-ti pixurile tale / dezinfecteaza-le inainte sa le atingi pe cele ale colegilor, iar la partea cu rasul asta e, e mai importanta sanatatea ta si a familiei decat ceea ce cred colegii. Decizia de a reveni la scoala are si parti bune (pentru scolile in care nu se poate face online) dar si parti rele (nu se respecta masurile), insa asta e. Mai ales ca la tine nu se poate face online (din cate ai spus), nu prea poti modifica ceva. Poate intrati in galben si scapi. Sau daca crezi in vaccinul Pfizer/BioNTech poti sa tii-l faci / bunicii tai sa si-l faca, din cate se spune in campania de vaccinare poti lua virusul si il poti transmite, insa nu ai simptome. Desi nu stiu ce sa zic. Daca nu ai luat in primele luni din acest an scolar poate nu il iei nici in cele 4 luni ramase. Mai mult de atat nu poti face.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai nu e dupa tine.

| sierra1 a răspuns:

Da, poți rămâne acasă la lecții online, spune-i diriginei