| anonim_4396 a întrebat:

Dacă prietenul meu își face testul covid și iese negativ, mai trebuie să stea în carantina 14 zile?
Vrea sa vina luna viitoare și vrea să stea cu mine și atunci automat și eu o sa stau în carantina 14 zile dar dacă el își face testul și e negativ, mai trebuie să stea?
Sau e obligatoriu 14 zile?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Schimbarile se schimba de la zi la zi
Depinde de tara de unde vine
Nepoata mea a fost in tara, a cerut testul Covid, a iesit ok si tot a fost nevoie sa stea izolata, Prietenul ei nu, au venit impreuna cu masina lor (singuri)

| RoCkKiD a răspuns:

Daca vine si a luat virusul exact inante sa plece de acolo nu o sa testeze pozitiv decat peste o saptama deci treaba cu testul nu functioneaza cum iti imaginezi tu.

| zilog a răspuns:

Daca vrea sa stea doar maxim 24 ore poatre sa stea in baza testului
daca are de gand sa stea mai mult de 2 zile in Romania atunci trebuie sa stea in cantarida