| sweetys a întrebat:

Bună! Dacă sunt pozitivă, dar sunt vaccinata, tot 14 zile stau izolată? Am tot auzit ca după 10 zile îmi pot face testul din nou. Cum se procedează dacă e adevărată chestia aia cu 10 zile? Efectiv a trecut doar o săptămână din cele doua, iar cu psihicul sunt la pământ și nu mai suport sa stau în casa.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Ka0ru a răspuns:

Buna! Am fost fix in situatia ta pana azi. Am fost sunata de DSP si atunci am intrebat daca e adevarat ca eu ca persoana vaccinata ma pot testa la 8 sau 10 zile ca sa ies mai devreme din carantina. Si mi s-a spus ca asta e valabil doar daca esti contact, nu pozitiv. Deci am fost nevoita sa stau 14 zile. Te cred ca ti-a fost greu, izolarea e oribila. Trebuie sa gasesti ceva sa te ocupe (uite eu spre ex m-am apucat de origami). Incearca sa-ti suni prietenii, familia, sa stii ca ajuta sa vorbesti cu cineva (pe video e si mai bine).
Totusi ai putea sa-ti suni doctorul de familie sa intrebi daca nu te poti testa la 10 zile, ca sa fii sigura (zic asta ca poate s-a schimbat ceva cumva intre timp)
Numai bine, ai grija de tine!

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Ka0ru):

Mie mi s-a spus ca dacă ești contact, dar ești vaccinat nu trebuie sa stai in izolare, chiar dacă un membru din familie este bolnav.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai așteaptă o săptămână

| MariaEElena0505 a răspuns:

Nu stiu. Eu am stat doua săptămâni și totul a fost ok. Am invatat non stop, m-am uitat la filme, am vorbit cu ai mei mai mult. ‘) Și da, și eu sunt vaccinată. ‘))

| Anonima2412 a răspuns:

Se face si dupa 8 zile. La noi la scoala de exemplu dupa 8 zile cei negativi s au reintors la scoala! Deci dupa minim 8 zile daca esti negativa, iesi total din carantina!