| octav005 a întrebat:

Buna dimineața. Este vreo difererenta intre coronavirus si covid19?
Intreb ca cineva mi-a spus ca este diferenta intre ele.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E acelasi lucru, doar ca sa mai modificat si el, prima oara a fost in 2006 daca nu ma insel, atunci nu se raspandea asa usor, acum e mai malefic, desi masca n95, spalat pe maini, distantare sociala, mers pe jos 60 min zilnic, meditatie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din ce stiam si eu... credeam ca sunt la fel.
Acum citez doar ce am citit pe internet, dar invit si alte persoane sa isi spuna parerea:

Coronavirusul este un grup de virusi. Covid este denumirea bolii produsa de acestea.

Citez: "Coronavirusurile sunt un grup de virusuri înrudite care cauzează boli în păsări și animale, al căror genom este bazat pe ARN. Toate virusurile au materialul genetic protejat de un înveliș proteic, numit capsidă, iar coronavirusurile au, în plus, o anvelopă lipidică, tot cu rol de protecție. Virusurile nu se pot multiplica decât în interiorul unei celule și folosesc proteina S pentru a infecta celulele respiratorii. Existența anvelopei și a proteinei sub formă de țepi le fac să aibă, la microscop, un halou cu aspectul unei coroane solare, ceea ce explică denumirea."

Sursa: https://mindcraftstories.ro/......diferenta/

| Mieeez666 a răspuns (pentru DoarBogdan):

This^
Pe scurt, coronavirusurile sunt o familie (sau subfamilie thinking ) de virusuri, SARS-CoV-2 e un tip de coronavirus, care provoaca boala Covid-19.

| Frank51 a răspuns:

Sars cov 2(severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) este virusul, care cauzeaza boala denumita Covid19.

Ca sa vezi un exemplu, Hiv(human immunodeficiency virus) este virusul care cauzeaza boala numita Sida.

| LPCTSTR a răspuns:

Noual coronavirus este virusul SARS-CoV-2, COVID-19 este BOALA de dupa ce intra in tine virusul. Diferenta este in sens, ca la cat au promovat imbecilii boala drept virus, era de asteptat ca pentru ai nostri romani virusul=boala, ma rog...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virusul din aer cu care ne infectam noi este SARS-CoV-2, care face parte din categoria de virusuri CORONAVIRUSURI(deci asta inseamna ca au mai fost si altele, de ex. mica epidemie din 2002) iar acesta creeaza BOALA COVID-19.

Deci cand cineva zice ca s-a infectat cu Covid-19 este greșit(aviz televiziunilor de carton). Te infectezi cu Sars-CoV-2 si ai boala Covid-19. Asa cum te infectezi cu virusul Influenza si capeți gripa. Asa cum iei virusul HIV si boala este SIDA.

| NunuNini a răspuns:

Nu. Este acelasi lucru cu denumiri diferite. Covid-19 este prescurtarea de la "Coronavirus Disease 2019" (Boala aparuta in 2019).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NunuNini):

Si atunci cum este acelasi lucru? Acelasi lucru CA CE?

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te prefa ca nu ai inteles. Este aceeasi boala. Cu denumiri diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NunuNini):

Intrebarea lui era daca e o diferenta intre coronavirus si Covid-19. Și este.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Poate s-a referit la faptul că numele "coronavirus" este dat după forma virusului(pare că are o coroană) și cum așa arată mai mulți viruși de gripă... a venit cu ideea că nu sunt una și aceeași.
Dar da, când vorbim de coronavirus, mai ales în perioada asta, ne referim la noul virus sars-cov-2 a.k.a. covid 19.