| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragii mei! Am vorbit recent cu o verisoara care mi-a spus ca nu simte decat gusturile acru, sarat sau dulce, insa daca ar fi legata la ochi si ar trebui sa guste ceva, spune ca nu si-ar da seama ce ar gusta, daca ar fi dulce, sarat sau acru. A vorbit cu medicul si i-a spus doar sa stea acasa, in izolare(verisoara mea oricum nu m-a mai vizitat din vara si oricum nu avea de gand sa vina din cauza matusii, care este mai in varsta si are si alte afectiuni; spune ca printre simptomele ei se mai numara tusea, durerile de cap, oboseala, ameteala).
Intrebarea mea este: (de curiozitate, pentru cei care au fost bolnavi sau au avut cunostinte bolnave) pierderea gustului in cazurile de covid 19 este totala(adica nu mai simti gust deloc) sau partiala(adica simti anumite gusturi, cum ar fi cele de mai sus)?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca se pierde chiar total sau partial desi eu as inclina catre pierderea total al gustului si mirosului, din pacate ceea ce ai descris mai sus in cazul verisoarei tale sunt simptome clare de covid.

| WhiteLife a răspuns:

Simți gusturile principale mai ales daca sunt puternice, dar asta e egal cu zero, pentru că nu îți dai seama de nuanțele acelea, sa diferențiezi aromele de ciocolata, de ceai, nu simți gustul specific de sarmale sau de pireu sau diferența dintre sucuri. Cred că doar în cazurile foarte rare se pierde gustul total.

| Adrian5575 a răspuns:

Cam multe simptome, ceva clar nu e bine. Sunt sanse mari sa aiba covid.

| Nimeni91 explică (pentru Adrian5575):

Da, am spus.a fost la medic( cred ca si-a facut si testul si tot ce mi-a spus ea mie a fost ca trebuie sa stea in izolare 14 zile). Ceea ce eram curioasa sa aflu era daca mirosul si gustul dispar partial(inca mai poti simti anumite gusturi si mirosuri) sau total. Multumesc de raspuns!