| Mlarisa58 a întrebat:

Buna. După ce imi fac vaccinul pot sa intru imediat în mall sau în alte magazine? Sau trebuie să astept câteva zile? Și dacă ar trebui să astept, cam câte zile astept până pot să intru în mall? Si cand primesc codul QR?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intre prima doza de vaccin si a doua trebuie sa astepti 21 de zile.
Dupa a doua doza trebuie sa astepti 10 zile ca vaccinul sa functioneze si sa fii protejata si abia atunci ti se elibereaza Certificatul de vaccinat.
Asadar, daca te vaccinezi azi, abia peste 31 de zile primesti acel certificat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

10 zile dupa rapel sau dupa vaccin daca faci Johnson cu 1 singura doza

| Mlarisa58 explică (pentru suntserios):

Am 17 ani că aș fi făcut Johnson, dar nu se poate. Deci tehnic eu am voie în magazin după 31 de zile? Wow, am crezut ca imediat după vaccin pot să intru oriunde.

| suntserios a răspuns (pentru Mlarisa58):

Da, dupa 31 zile.
certificatul verde nu e doar sa fie. Are si el logica lui. Dgeaba ai certificat verde daca vaccinul ala nu e si eficient

| Mlarisa58 explică (pentru suntserios):

Ai dreptate. Dar de exemplu dacă vin cu părinții și cer să fac Johnson, chiar dacă am 17 ani. Îmi asum răspunderea și eu și părinții să fac vaccinul Johnson. Se poate să îl fac?

| suntserios a răspuns (pentru Mlarisa58):

Nu cred ca functioneaza asa.
Niciun medic nu iti va face vaccinul daca el nu este aprobat pe grupa ta de varsta

| Mlarisa58 explică (pentru suntserios):

Ok.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Nu merge asa, medicul stie ce vaccin ti se potriveste nu faci tu ce vaccin vrei doar de dragul de a intra in mall, daca păâesti ceva dupa jonson ca asa vrei tu medicii nu sunt vinovati, vaccinul are reactii adverse nu este de joacă ca nu i ei o cutie cu bomboane, este mai important sa mergi in mall? Sau sanatatea ta? Da l naibii de mall(mol) ca ala il mai gasesti deschis si in Decembrie, dar daca faci prostii ajungi in spital.

| Mlarisa58 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am întrebat doar. Oricum îmi fac Pfizerul.

| Lukasssz a răspuns:

Trebuie sa astepti 10 zile dupa rapel pentru a intra in mall

| CIaudiu a răspuns:

Trebuie sa ai doza dubla. Codul QR il primesti in cam o zi, dar se mentioneaza faptul ca ai decat prima doza facuta.

| Mlarisa58 explică (pentru CIaudiu):

Am înțeles.

| CIaudiu a răspuns (pentru Mlarisa58):

Te-ai vaccinat? Daca da, logheaza-te pe platforma nationala https://certificat-covid.gov.ro/ si genereaza-ti codul QR pe care il poti baga in aplicatia Uniunii Europene GreenPass, pe care o descarci de aici: https://greenpassapp.eu/
Deocamdata certificatul va fi albastru, dar la 10 zile dupa rapel va fi verde.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Durează doua săptămâni de la a doua doza pana sa fii imunizat, deci cred ca in jur de o săptămâna-doua.

| Vladyzch a răspuns:

In 2 săptămâni de la rapel se eliberează certificatul.