| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Este posibil ca într-o casă unde locuiesc 8 persoane doar unul să fie pozitiv Covid?
Suntem 5 Adulți (20-65ani), doi copii (2-3ani), un adolescent (13ani).
Sotul meu la muncă a făcut test a ieșit pozitiv si am cumpărat câte unul pentru toți din casa de la farmacie si noua ne-a ieșit negativ.
Sotul a mai făcut si el unul cumpărat de la farmacie si tot pozitiv este.
Va reface unul peste 3 zile.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Faceti test PCR. Cele din farmacii nu sunt concludente. Sunati la salvare si va veni sa va faca testul pcr gratis La toti membrii. E posibil ca ceilalti membrii sa se pozitiveze in timp. Au mai fost cazuri de genul.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai si ne internează dacă suntem pozitivi?
Ce ne face, ne vor Închide pe toți in casă pozitivi cu negativi?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu va interneaza dar da va trebui să stați toti in izolare. Oricum trebuie să stați în izolare dacă unul dintre membri este înregistrat oficial la dsp. Din pacate pentru unii acest virus chiar este mortal si exista riscul sa il răspândiți, oricum au explodat mult cazurile, eu personal cunosc multe persoane ce au covid si toti membrii familiei lor stau in izolare. Legea asta este de 1 an de zile, ma mir ca nu cunoasteti aceste detalii. Dar puteti sa întrebați si pe cei la dsp, poate o parte din membrii familiei sunt vaccinati, nu mai stiu sigur ce prevede legea in cazul asta desi cred ca tot izolați trebuie să stea.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai tocmai că mama și tata au vaccin 2 doze si sunt negativi
Totusi să stam 2 săptămâni toți in casă
Cum mai cumpărăm mâncare, lapte, pampers totuși sunt si bebeluși 2 -3 ani în casă
Plus că sotul stă in alta camera acum si ii duc mâncarea la usa
Nu știu legile că nu m-a interesat acest aspect până acum

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbiti cu cineva de la dsp, cu cineva oficial dar faptul că locuiti impreuna nu cred ca schimba datele problemei, era bine dacă cei vaccinati, părinții puteau sa se mute in alta casa imediat cum au aflat că soțul e negativ ca sa nu mai trebuiască sa stea si ei inchisi in casa si sa va ajute. Am avut prieteni care au procedat in felul asta. Cumpărăturile se pot face online, glovo, food panda, mai sunt si alte aplicatii, va pot ajuta rude sau prieteni din cand in când.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai da am vorbit cu o vecină si ne va ajuta dânsa dacă trebuie să stam în casă
Maine vom suna la ambulantă să fim siguri dacă chiar este pozitiv
Mulțumesc pentru raspunsuri

| Goddessss a răspuns:

Eu s negativa si azi s o descoperit ca mama si sora sunt pozitive.
stați in carantina

| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Ori cum ne-au zis că să stăm toți chiar dacă suntem negativi
Dar nu înțeleg de ce doar el este pozitiv
Totuși ne-am pupat am dormit împreuna a stat lângă toți cei din casă

| AndreiAndreiP a răspuns (pentru anonim_4396):

Simptomele apar dupa 2 saptamani, mai faceti un test intr-o saptamana sa vedeti cum sta treaba.

| Goddessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma crezi ca nici eu nu știu ce sa mai cred? eu mi am pierdut mirosul, dar am gust și s negativa.
colegi de ai mei au gust si s pozitivi.
nimic nu înțeleg

| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Soțul zice ca de 2-3 zile nu se simte prea bine dar nu are febră
Noi nu avem chiar nimic
În Decembrie 2020 am fost cu toți răciți rău (nu mai aveam miros, nu mai aveam gust, durere de gât etc) și atunci nu am făcut test și nu am murit vorba aia… nea trecut de la sine
Acum soțul este cam speriat dar sincer nu prea cred în chestia asta
Totuși am intrat și eu cu aceleași persoane în contact cu care a intrat și el
Noi fiind mereu împreună peste tot
Totuși trebuia sa îl iau măcar și eu

| Goddessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Extrem de ciudat

| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Da, din păcate
El va repeta testul mâine și poimâine și noi doar poimâine să vedem
Apoi noi la 5 zile din nou un test
Vom vedea atunci dacă el va rămâne pozitiv sau dacă vom deveni noi pozitiv …