| Robert1701 a întrebat:

În cât timp vin rezultatele la testele covid și cum îmi aduc la cunoștință rezultatul? Prin telefon, poștă?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde unde l-ai facut, vreo 48 de ore. Glumesti cu posta, nu?

| Robert1701 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am scris "poștă" ca un exemplu prin care mar informa în legătură cu rezultatul. Dar totuși, mă vor suna în legătură cu rezultatul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert1701):

Bineinteles ca suna, ca doar trebuie' sa intri in izolare cit mai urgent posibil dupa ce ai diagnosticul pozitiv, iar daca e negativ... sa stii si tu o treaba, nu? Ca doar de aia dai bani grei la testele astea...

| Robert1701 explică (pentru GabiDumitrescu):

Testul a foat făcut după ce am ajuns la spital cu ambulanță. Și pe fișa primită de la spital scrie ca recomandare să stau izolat până primesc rezultatul. Deci dacă e doar recomandare pot să ies?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert1701):

PREFERABIL ar fi sa stai izolat totusi. Nu de alta, dar sa zicem ca esti contagios. Iesi, infectezi vreo 3-4, unul moare. Poate nici nu afli asta, dar ideea e sa te gindesti dinainte. P.S. Bine, daca iei si porti o masca ca lumea de cand iesi pana intri inapoi, riscurile ca asa ceva sa se intimple ar fi minime.

| Robert1701 explică (pentru GabiDumitrescu):

Înțeleg. Dar eu mă refer la faptul că am fost dus la spital cu hipertensiune. Și am fost tratat cu acel lucru. Testul covid lau făcut ei fără să fiu suspect. Și pe foaia primită de la spital scrie "recomandabil să stai izolat". Deci dacă am ceva important de rezolvat pot să-mi fac treaba și după să mă întorc acasă?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert1701):

Da, doar ai grija de tine. MARE! Chiar azi citeam cum a mierlit-o unul tinar din Iasi care nu era nici obez nici altele, dar suferea de hipertensiune. De mierlit a mierlit-o de la Covid, desigur.

| Robert1701 explică (pentru GabiDumitrescu):

Înțeleg. Mulțumesc frumos. Acum mi-e și frică? Ai fundă

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert1701):

Stai calm, cu o moarte sintem toti datori. Nu vrei sa stii cum e cand te loveste mid-life crisisu' in plin. Crede-ma ca saptamana asta au fost niste momente in care as fi preferat sa fiu in coma... Covid? Da-l naibii, optimismul ajuta.

| Robert1701 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu frica e o glumă. Că la câte căzuri de hipertensiune am avut acum sunt indiferent rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert1701):

Pai si care e explicatia? Nu ar trebui sa fii indiferent, ci sa gasesti cauza lor si sa o elimini daca e posibil...

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde unde l-ai facut, daca ai facut la privat afli rezultatul in 24-48 de ore si ori te vor suna ori vei primi pe mail